
Pred zasadnutím do prezidentského kresla Nixon svojim krajanom sľuboval, že ukončí Vietnamskú vojnu. To boli iba jeho rečičky a skutočnosť bola úplne iná. Hneď po prezidentskej inaugurácii Nixon 20. januára 1969 vyhlásil svoj ,,plán" pre Vietnam. Nesmieme zabudnúť ani na ,,vietnamizáciu", ktorá sľubovala odchod Američanov z územia Indočíny a mier pre Južný Vietnam.
3. apríla 1970 Nixon nariadil bombardovanie tajných komunistických základní na území neutrálnej Kambodže, na ktorú zaútočili juhovietnamské a americké letecké jednotky. Nixon a jeho vláda vyvolali obrovskú nespokojnosť a demonštrácie.

V pondelok 4. mája 1970 bol naplánovaný protest na štátnej univerzite v Kente. Prípravy trvali 3 dni. Vedenie Kentskej univerzity rozdalo študentom vyše 1200 letákov s klamlivým vyhlásením, že demonštrácia je zrušená. V areáli školy bolo pripravených asi 3000 demonštrantov a mnohí iní mali normálny ,,študentský" deň. Zhromaždenie prebiehalo bez výtržností, teda dokiaľ sám Nixon neposlal na univerzitu Národnú gardu. A práve preto sa to neskončilo pokojne. 70 členov Národnej gardy zaútočilo so zbraňami a slznými plynmi. Keďže počasie garde neprialo a pofukoval vietor, slzný plyn bol bez efektu. Niektorí študenti ho hádzali naspäť na svojich protivníkov. 70 členov vystrelilo a zastrelili 4 nevinných mladých ľudí, 9 zranili. Po tomto incidente bola Kentská univerzita zavretá 6 týždňov. Richard Nixon bol odvolaný zo svojej pozície kongresom a 9. augusta 1974 ako jediný prezident v americkej histórii odstúpil zo svojej funkcie kvôli Watergateskému škandálu. To už bohužiaľ život štyrom mladým ľuďom nevrátilo.

Zdroj: http://www.learnnc.org/lp/editions/nchist-postwar/6040