Grindhouse filmotéka: The New One-Armed Swordsman (1971)

Aj kung-fu filmy boli časťou filmovej projekcie v grindhouse kinách a jednému z týchto filmov sa dnes budeme venovať.

Grindhouse filmotéka: The New One-Armed Swordsman (1971)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pamätáte sa na časy, kedy sme hltali kadejaké kung-fu mlátičky na videokazetách? Kvalita nahrávky nerozhodovala, dabing občas nebol žiaden, ale nebol problém. Hlavne, že bolo čo pozerať. A pokiaľ ide o bojové umenia, tak tých filmov je toľko, že človek kľudne strávi ich sledovaním polovicu života (ak nie celý).


Kung-fu kinematografia sa stala aj stálou časťou filmovej projekcie v grindhouse kinách a jednému z týchto filmov sa dnes budeme venovať.


Režisér Chang Cheh
Režisér Chang Cheh 

S pôvodným názvom Xin du bi dao (nechcite ale odo mňa čínske znaky, to by z toho vyšla nejaká polievka určite), legendárny režisér Chang Cheh už mal za sebou dva filmy s jednorukým mečúňom (ehm, šermiarom), a to The One-Armed Swordsman (1967) a Return of the One-Armed Swordsman (1969), kde si hlavnú úlohu zahral Jimmy Wang Yu (a ktorý sa objavil aj v „jednorukých“ filmoch Zatoichi and the One-Armed Swordsman (1971), One-Armed Boxer (1972), One Armed Swordsmen (1976), One-Armed Boxer II (1976) a One-Armed Swordsman vs. Nine Killers (1976). To len tak na okraj.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


The New One-Armed Swordsman je v podstate rebootom a namiesto spomínaného Jimmyho Wang Yu režisér do titulnej úlohy šermiara Li Lei (alebo Lei Li) obsadil Davida Chianga, po boku ktorého sa objavuje známy Ti Lung (a aby nebolo zmätku málo, objavil sa aj v už spomínanom Return of the One-Armed Swordsman) a napr. aj v u nás premietanom filme Legenda o zlatej perle (The Legend of Wisely, 1987) – nehovoriac o mnohých ďalších. Ženskú prítomnosť zastrešuje Lee Ching a záporáka stvárnil Ku Feng, ktorý snáď hral v polovici čínskych kung-fu filmov (na IMDB sa pri jeho mene uvádza 370 filmových kreditov, klobúk dolu).

SkryťVypnúť reklamu


David Chiang (civilná foto, archív)
David Chiang (civilná foto, archív) 

Film vyšiel pod hlavičkou legendárneho štúdia Shaw Brothers a v newyorských grindhouse kinách na 42nd Street sa uvádzal pod alternatívnym názvom Triple Irons (a len pre zaujímavosť dodám, že sa 1. mája 1978 objavil na plátne kina Apollo v dvojprograme spolu so Straight Time (1978).


A o čom to vlastne je? Toť otázka, veď nikto nepozerá film kvôli úvodným titulkom (aj keď úvodné v diaľke sa strácajúce titulku u Star Wars vždy potešia). Keďže sa tu rozprávame o hongkongskej kung-fu produkcii starej školy, príbeh je v podstate tuctový.

Feng Ku ako zloduch Lung I Chih a jeho cep
Feng Ku ako zloduch Lung I Chih a jeho cep 


Lei Li (David Chiang) je mladý, ambiciózny – a trošku arogantný – kung-fu expert, predovšetkým na boj s dvoma mečmi. Sem-tam niekoho vyplieska a tak, až sa nakoniec stretne s Chih I Lungom (Ku Feng), majstrom na boj s trojčasťovou palicou (znie to krkolomne, ale v podstate ide o klasický cep). Ono ten Lung totiž pred svetom vystupuje ako ctihodný majster bojových umení, v skutočnosti je však hlavou lúpežného gangu. A keďže Lei Li má pocit, že je majster sveta, tak sa čávovia pustia do boja – no ešte pred samotnou rubanicou Chih I Lung prehlási, že v prípade prehry si odsekne pravú ruku a zmizne zo sveta kung-fu. Lei Li samozrejme, nemôže byť pozadu… a prehrá. Lebo ako sa u nás na Slovensku vraví, na každého chlapa sa nájde chlap.

SkryťVypnúť reklamu

Ruka fuč.
Ruka fuč. 


Ups, stáva sa. Slovo však treba dodržať a šmik, Lei Li je zrazu jednoruký. Pravá ruka v pr...zapichnutá mečom na strome. Tomu sa vraví, jedným vrzom zabrzdená kariéra.

Nášho jednorukého borca nachádzame ako obsluhu a kuchára v dedinskom pohostinstve, kde ho sem-tam nejakí chlapíci vyplieskajú, keďže sa náš hrdina rozhodol, že s kung-fu prestane.


Ti Lung (vpravo) ako Junje Feng, vľavo Ching Lee ako Ba Jiao
Ti Lung (vpravo) ako Junje Feng, vľavo Ching Lee ako Ba Jiao 

Do dediny však prichádza ďalší majster na boj s dvoma mečmi, Junjie Feng, a s Lei Li (o ktorom, samozrejme, počul) sa nakoniec skamarátia. Áno, a dôjde aj na zúčtovanie so zločineckou bandou. Viac ale nebudem prezrádzať, to treba vidieť.


Stará škola kung-fu filmov sa neostýchala pred zobrazením krvi – hoci v poňatí 70. rokov, kedy skôr pripomínala zriedený jasnočervený kečup – no Chang Cheh vo svojich filmoch tomu pridal aj patričnú dávku brutality. Samozrejme, tu sme ďaleko od realistického gore 21. storočia, ale už to vyzeralo o čosi realistickejšie ako predtým.

SkryťVypnúť reklamu


Obrázok blogu

Rovnako tak bolo vcelku novinkou aj nie ojedinelá smrť hlavného hrdinu. Čo už, v živote nie vždy vyhráva dobro nad zlom.


Lei Li a finálny moment.
Lei Li a finálny moment. 

Summa summarum, niektoré z týchto filmov dokážu byť nudné a nezáživné aj napriek nespornej kvalite a zručnosti aktérov. The New One-Armed Swordsman rozhodne medzi tieto nepatrí, napriek svojej priamočiarosti


Film je dostupný na DVD i Blu-Ray disku, šikovní ho vedia nájsť aj na Youtube.


Rudolf Schütz

Rudolf Schütz

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Otec rodiny, milovník filmov, hudby a literatúry, recenzent, videotvorca - samouk, prekladateľ a večný študent. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu