Osoby so zdravotným postihnutím predstavujúminimálne 16 % celkovej populácie EÚ v produktívnom veku. Viac ako 45 miliónov ľudí vEurópe – jeden zo šiestich – vo veku od 16 do 64 rokov má dlhodobýzdravotný problém alebo zdravotné postihnutie. U mladých ľudí (vo veku 16 – 25rokov) sa tento údaj drží na úrovni približne 7,3 %. V priemere má iba 50 %Európanov so zdravotným postihnutím zamestnanie, a to v porovnaní s viacako 68 % osôb bez zdravotného postihnutia.
Bolo to uždávnejšie. Na pohovor mi prišiel zdravotne postihnutý občan. Prihliadať na jehopostihnutie a napokon sa ním nechať ovplyvniť pri rozhodovaní by bolačistá diskriminácia. Musím sa však priznať, ostať objektívnym sa miv tomto prípade nepodarilo. Možno zvýši moje sympatie u čitateľa fakt,že spomínaný človek si získal okamžite moju priazeň. Jednoduchý, skromný, milýa rozumný, presne taký bol.
Zamestnávateľ má v prípade, ak zamestnáva najmenej20 zamestnancov a ak príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v evidenciiuchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím, povinnosťzamestnávať takýchto občanov. Početzamestnancov so zdravotným postihnutím, ktorých je zamestnávateľ povinnýzamestnávať, predstavuje 3,2 percenta zcelkového počtu jeho zamestnancov.
Niekedy jenesmierne ťažké neodniesť si ako „kádrovák“ (ako nás moja mama rada nazýva:) z pohovorunič osobné. Ostať profesionálom. Najmä ak vám človek sediaci oproti vyzradíveci, ktoré od neho nežiadate a ani žiadať nemôžete. Niekedy sú to veci,čo prezradia veľa o jeho charaktere, povahe, niekedy sú to veci, ktoré významnezmenili jeho život, niekedy sú to veci, čo ovplyvnia váš náhľad na určitéživotné situácie. Priznám sa, keď mi spomínaný zdravotne postihnutý kandidátpovedal, že mu prednedávnom zomrel otec a že chce veľmi pracovať, pretože prostehľadá prácu a kamarátov, nových ľudí do svojho okolia, nebolo mi všetko jedno.
V prípade, že zamestnávateľ nezamestnávastanovený počet zdravotne postihnutých zamestnancov, platí pokutu, tzv. odvod za nesplnenie povinného podielu počtuzdravotne postihnutých zamestnancov, a to za každého občana, ktorý muchýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím.Odvod za „nezamestnávanie“ postihnutých je stanovený vo výške trojnásobkumesačnej minimálnej mzdy.
Bolo veľmi ťažkéodosobniť sa od všetkého, čo som na tomto pohovore počul a videl. Ktozažil niečo podobné, vie o čom hovorím (počul som tiež o prípadoch,kedy ľuďom na pohovore chýbali doslova časti tváre, vtedy „sa odosobniť“ musíbyť priam nemožné). Uvedomil som si, že tomuto človeku fandím. Jednoznačne.Maturita predo dvermi, smrť blízkeho viac než čerstvá, do toho celoživotné zdravotnépostihnutie a on predo mnou sedí a jediné čo si želá, je prácua nových kamarátov. Privrel som oči, započúval som sa a snažil som sav jeho rozprávaní nájsť aspoň jeden objektívny dôvod, prečo by danú prácudostať nemal. Nenašiel som ho.
Firmy často krát radšej pokutu zaplatia a týmpovažujú celú záležitosť za vybavenú.Niekedy je naozaj nemožné, aby zdravotne postihnutý občan vykonával určitúprácu, niekedy je nezamestnať ho skrátka iba jednoduchšie a pohodlnejšie.Najväčší internetový pracovný portál na Slovensku umožňuje uchádzačovio zamestnanie vyplniť vo svojom formulári tiež kolónku zdravotnéhopostihnutia. Na jednej strane sa tým zamedzí tomu, že bude takto postihnutéhokandidáta kontaktovať firma, ktorá by pri vedomí o jeho „znevýhodnení“o jeho služby záujem neprejavila, na druhej strane ho to automaticky u niekoľkýchpotenciálnych zamestnávateľov diskvalifikuje.
S odstupomčasu človek bilancuje. Klasifikuje svoje rozhodnutia a ich dopad na vývojďalších udalostí. Mal som strach, ako sa spomínaný dnes už zamestnanecv spoločnosti uchytí. Predsa len, ľudia sú rôzni, vedia byť takí zákerní.Daný jedinec je v práci svedomitý a i keď asi nebudezamestnancom roka všetko vyvažuje svojou usilovnosťou a „zapálením“. Ako som sadopočul, má radosť z nového prostredia a z nových kamarátov. Firma mudala presne to, čo žiadal, na druhej strane on odvádza kvalitný plnohodnotný výkon. Niečo zaniečo. A pre mňa je jeho pôsobenie u nás najväčším zadosťučinením. Môžems pokojom hodnotiť svoje rozhodnutie ako správne, i keď som bol priňom sčasti ovplyvnený. Či to zvýšilo vaše sympatie ku mne nechám na vás. Je tovšak jedno. Som na spomínaného zamestnanca hrdý, aj on by na seba mal byť. A tamniekde, v malinkom zastrčenom kútiku duše, som tak trošku hrdý aj na seba.