Ľubomír Smetana
Politika Problém na Ministerstve vnútra
Slovensko zrejme nechce legálnych cudzincov.
Slovensko zrejme nechce legálnych cudzincov.
Po dlhšej dobe mi nedá opäť poukázať na šialený postup cudzineckej polície PZ Bratislava. Nechce sa mi veriť, že sme v 21. storočí.
Na Slovensku nič nové. Začína tu častejšie platiť pravidlo „ak neoklameš a nepodvedieš Ty, oklamú a podvedú Teba." A čo sa stane podvodníkovi? Vôbec nič! Naopak, polícia bude odpočúvať, sledovať a hľadať niečo na toho, kto poukazuje na ich chyby a závažné porušenia.
Väčšina cudzincov alebo splnomocnených zástupcov, ktorí sa snažia pomáhať rodinám, známym alebo podnikateľom vybaviť pobyt na Slovensku, vedia, že na schválenie pobytu má cudzinecká polícia zo zákona 90 dní. V prípade, že cudzincom končia víza, nemajú najmenšiu šancu, aby im polícia pomohla alebo bola k nim ústretová.
Neustále počúvame od predstaviteľov nášho štátu, v akej demokratickej krajine žijeme. Sme členmi Európskej únie, medzinárodných organizácií a po toľkých rokoch od nežnej revolúcie by sme sa mali cítiť bezpečne. Pravda je ale taká, že podvodníkom a zlodejom sa u nás nežilo nikdy lepšie. Je to ale o to horšie, že tejto škodnej celkom obstojne napomáha aj samotná Polícia. Narážam konkrétne na Úrad hraničnej a cudzineckej polície v Bratislave, ktorý namiesto potláčania kriminality robí presný opak.
Živíte sa tým, že pomáhate cudzincom? Tak rátajte s tým, že sa vám a aj klientom z radov Ukrajincov, Britov, či Rusov tí, ktorí sú za to platení, budú chcieť pomstiť. Dokonca sa budú brániť používaním nekalých, ba až nezákonných praktík. Myslíte si, že píšem o krajinách tretieho sveta? Ale kdeže, s ľudskou hlúposťou si bohato vystačíme aj u nás, na „EuroSlovensku".
Kde je logika policajtov Úradu hraničnej a cudzineckej polície PZ SR? Cudzinci, ktorí prídu k nám podnikať ako živnostníci, po príchode na Slovensko veľmi rýchlo zistia, že na cudzineckej polícií nie je všetko kóšer. Podnikanie pre nich nezačína momentom vydania živnostenského oprávnenia, ale musia sa v zmysle zákona zapísať do obchodného registra, avšak do obchodného registra ich zapíšu až po povolení pobytu. Trochu zamotané, ale riešiteľné.
Už dlhšiu dobu som Vás neinformoval o nezmysloch, ktoré sa dejú na Úrade hraničnej a cudzineckej Polície Prezídia PZ Bratislava (ďalej len ÚHCP) voči cudzincom. Po tom, ako sa mi dostalo do rúk jedno usmernenie tohto úradu, som sa rozhodol opäť napísať. Po jeho prečítaní som sa na ňom celkom dobre zabavil. Cudzincom ale do smiechu veru nie je.
Po viac ako jeden a pol roku som konečne zavítal na moje bývalé pracovisko, teda oddelenie cudzineckej polície v Bratislave.
Počas aktívnej služby som pracoval zopár rokov na cudzineckej polícií a prešiel viacerými funkciami. Niektoré skutočnosti však nedokážem pochopiť doteraz. Nedá mi nenapísať niečo o tom, ako sa vykonávajú kontroly pred povolením pobytu cudzincom alebo pri obnove pobytov. Zvlášť v súčasnom období, keď z každej strany počujem slová kríza, nedostatok peňazí, nutnosť šetriť a pod.
Úrad hraničnej a cudzineckej polície P PZ Bratislava pri tvorbe nového zákona č. 404/2011 Z. z. o pobyte cudzincov zabudol na prechodné ustanovenia.
Je bežnou vecou, že konateľ spoločnosti poberá za výkon svojej funkcie konateľa odmenu. O vymenovaní, odvolaní a odmeňovaní konateľov spoločnosti rozhoduje valné zhromaždenie v zmysle ustanovenia § 125 ods.1, písm. f) zákona 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka. Tak isto to býva, ak sú konatelia cudzinci. Cudzinci, ktorí si predlžovali roky rokúce svoj pobyt na území SR na základe zdaneného príjmu svojej odmeny za výkon funkcie konateľa po "excelentnom" usmernení ÚHCP P PZ už túto možnosť nemajú.
Príchodom nového zákona sa cudzincom veľmi skomplikoval život. Stalo sa to hlavne vďaka úradu hraničnej a cudzineckej polície prezídia PZ Bratislava (ďalej len UHCP P PZ Bratislava). Prečo? Vysvetlím v mojom blogu, aby čitatelia pochopili v čom je kameň úrazu.