Časť 3/3. Nedráždite arogantných žiakov poznámkami za nevhodné správanie & Manipulačné techniky voči učiteľom VIII – XXIII.

"Nedráždite arogantných žiakov poznámkami za nevhodné správanie!"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Takto znie pre učiteľov síce nepísané, ale zato starostlivo uplatňované pravidlo; minimálne na ZŠ Dudova 2 v Petržalke, na ktorej som ako učiteľ pracoval 4 roky a to do školského roku 2022/2023.

Bez úvodných, k veci vzťahujúcich sa vysvetlení, keďže tieto už odzneli v 1. časti tohto trojdielneho seriálu, prejdeme hneď k popisu ďalších najosvedčenejších manipulačných trikov, spôsobov, fráz a techník slúžiacich na pretransformovanie učiteľa všímavého a netolerujúceho závadové správanie žiakov na učiteľa poslušného, benevolentného a dokonca až neviditeľného. Manipulačné techniky VIII až XXIII som popísal v mojom e-maily zaslanom riaditeľke ZŠ Dudova dňa 18.6.2023 ako reakciu na jej výčitky voči mojej práci (ktoré ona označila za rady...) odznené na našom osobnom stretnutí dňa 11.6.2023. Nižšie tento  email zverejňujem takmer v plnom znení s menšími, nezásadnými úpravami. Pani riaditeľka, na môj podnet, daný email preposlala ostatným členom pedagogickej rady školy. Udialo sa tak po riadnom zasadnutí pedagogickej rady na konci šk. roku 2022/2023 a pred jej mimoriadnym zasadnutím, ktoré sa konalo začiatkom júla 2023 a ktorého príčinou bola moja kritika pani riaditeľky za porušovanie Metodického pokynu ministerstva školstva upravujúceho hodnotenie žiakov; vrátane ich správania.      

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VIII.

Nielen deti sa na teba pán učiteľ sťažujú, ale aj dospelí.

Každé vedenie školy by chcelo mať čo najmenej sťažujúcich sa žiakov a rodičov, aby malo od nich pokiaľ možno čo najväčší pokoj, lebo práce je aj bez toho veľa. Ale to nemôže byť za cenu tlaku na učiteľov, aby tolerovali žiakom netolerovateľné!        

Doposiaľ si pani riaditeľka neuviedla ani jednu jedinú sťažnosť voči mne, ktorá by mala náležitosti sťažnosti, bola zaevidovaná atď., a nieto ešte aby takáto sťažnosť bola vyhodnotená ako opodstatnená. Ale výčitiek som si v pondelok od Teba na našom stretnutí vypočul neúrekom.

Je logické, že ak nedisciplinovaným žiakom dáva učiteľ poznámky (zápisy za porušovanie šk. poriadku), že toto sa im nepáči; zvlášť ak im ostatní, alebo iní učitelia poznámky za to isté správanie spravidla nedávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto je logické, že ak z nejakého predmetu dostávali niektorí žiaci dlhú dobu umelo dobré známky, a nový učiteľ ich zrazu začne hodnotiť prísne objektívne, tak je oheň na streche! Nemôže sa im to páčiť ani náhodou.

Najjednoduchšie riešenie ako to vrátiť do pôvodných koľají je také, že na hlavu takého učiteľa začnú žiaci, alebo ich rodičia sypať sťažnosti; aby skrotol

Nemenej logické je aj to, že ak žiaci na hodinách etiky boli roky zvyknutí viacmenej nič nerobiť a zrazu od nich nový učiteľ požaduje nejaký výkon (aj keď etika sa neznámkuje), tak je zle! Veď učiteľ si dovolil narušiť ich etickú komfortnú zónu!... a tým najväčším lenivcom sa „vyhráža“!..., že zadarmo im na konci šk. roka „áčko“ z etiky (predmet absolvoval) nedá.        

SkryťVypnúť reklamu

Ako perličku uvádzam moju nedávnu komunikáciu so žiakom 5. ročníka na začiatku hodiny etiky: Pán učiteľ, nepôjdeme vonku? Učiteľ: Nie, a navyše práve ty ešte stále nemáš z etiky spracované zadané poznámky a úlohy a to je už takmer koniec šk. roka. Žiak: Ale nám jedna učiteľka etiky povedala, že poznámky sa z etiky nerobia! a keď je pekné počasie chodí sa na školský dvor! (nepovedal, že diskutovať, alebo učiť sa, ale že sa chodí von, teda zjavne hrať sa na šk. dvor).

IX.

Bojuješ pán učiteľ nielen s deťmi, ale aj s rodičmi. Som z toho nešťastná.    

Pani riaditeľka, zaznamenávanie nevhodného správania žiakov do internetovej triednej knihy a žiackych knižiek nie je bojom, ale našou povinnosťou, nie dobrovoľnou činnosťou, pani riaditeľka. Preto nazývať to bojom... je dosť nešťastné a učiteľov to navádza k tomu, aby poznámky (záznamy) nedávali, lebo inak im hrozí, že budú označení, že nevedia vychádzať so žiakmi... a namiesto toho s nimi bojujú...

SkryťVypnúť reklamu

Ak bojujem, tak bojujem za to, aby učitelia boli slobodní vo svojom rozhodovaní; čo sa týka dávania známok a poznámok. 

Spočítaj si pani riaditeľka počet tried v ktorých učím a počet žiakov, ktorých učím (cca v 10 treidach). Len malé, až minimálne percento žiakov a rodičov sa na mňa sťažovalo. A to ešte nehovoríme o počte opodstatnených sťažností. Ani v jednom prípade si nerozhodla ako o opodstatnenej sťažnosti.

Ako sa asi môže cítiť učiteľ, ktorému jeho riaditeľka napriek vyššie uvedenému povie, že on bojuje nielen so žiakmi, ale aj s rodičmi???... a že ona je z neho preto nešťastná???

Čo by nastalo, ak by som sa ja takto „objektívne“ správal k žiakom??? a hádzal ich do jedného vreca? Lebo Ty pani riaditeľka z minimálneho percenta žiakov a rodičov, ktorí sa na mňa sťažujú, robíš pravidlo, zovšeobecňuješ, akoby sa na mňa sťažovali všetci.      

Mne dávaš lekcie ako sa mám správať k žiakom, ako budovať s nimi vzťahy a sama to zaklincuješ v priebehu pár minút 17-timi výčitkami voči svojmu podriadenému, z ktorých reálne boli dve (body č. X. a XVII.), ku ktorým Ťa ale argumenty učiteľa absolútne nezaujímali.

Podľa mňa pani riaditeľka bojuješ Ty, nie ja. Bojuješ s tým, že na jednej strane chceš mať čo najväčší pokoj od sťažujúcich sa žiakov a rodičov, a na strane druhej cítiš, že Tvoja politika ústupkov nedisciplinovaným žiakom je cesta zlá.

X.

Mňa pán učiteľ zaráža, že len jednému žiakovi 8.C triedy vychádza na vysvedčení z tvojho predmetu jednotka a polovičke triedy vychádzajú štvorky alebo päťky. Z hudobnej výchovy!

A prečo Ťa pani riaditeľka nezaráža skôr lenivosť a ľahostajnosť daných žiakov k plneniu si povinností???  

To by riaditeľku jednoznačne zaujímať malo, prečo toľkí žiaci dostali zo zošitov a z ľahkej písomky zlé známky. Ja som týchto žiakov minulý rok, ani nikdy pred tým neučil. Pýtam sa, ako je možné, že títo žiaci, už ôsmaci!, majú také návyky, že polka z nich má problém hoci len na každej tretej hodine, aj to zďaleka nie na celej hodine, urobiť si poznámky, aj keď od  začiatku šk. roka vedia, že zošity sa budú známkovať. 

Za to som zodpovedný ja, že majú také pracovné návyky??? Pani riaditeľka na tom nemá žiadnu zásluhu??? Lebo ide o ôsmakov a ja túto triedu učím prvý rok.    

Je to v poriadku keď si takéto pracovné návyky odnesú do života, resp. že v nich také návyky chce škola pestovať? Ja som sa proti tomu postavil. A Ty namiesto toho, aby si to ocenila, tak to kritizuješ a teda túto lenivosť žiakov a ich náchylnosť sťažovať sa na učiteľa, ktorí sa im nechce podvoliť, priamo alebo nepriamo podporuješ.  

A mimochodom, žiaci danej triedy si poznámkové zošity z hudobnej výchovy, od kedy som im z tých zošitov dal päťky, hromadne dorábajú a aj si opravujú známky z písomky. Zjavne na mnohých žiakov nič iné, než hrozby zlých známok na vysvedčení, neplatí, aby sa rozhýbali.    

XI.

Pri dobrom učiteľovi sa naučia aj také deti, ktoré k učeniu nemajú vzťah.

Na mnohých učiteľov táto stará účinná manipulačná technika môže veľmi dobre zaberať, ale na mňa nezaberie. 

Chce sa ňou učiteľovi povedať toto: Aj v prípadoch, že žiaci si dobré známky nezaslúžia, alebo majú podpriemerné IQ, treba im dávať známky podľa ich želaní, alebo želaní ich rodičov. A ak tak pán učiteľ nespravíš, budeš označený za učiteľa, ktorý nevie učiť. Je ti to treba!?... Tak si vyber, či budeš učiteľom dobrým (poslušným), alebo zlým (ktorý, sa snaží známkovať objektívne a nie je ochotný prižmurovať pri známkovaní obe oči).           

Nechaj pani riaditeľka spraviť vedomostné testy pre žiakov z predmetov, ktoré učím, aby sa zistilo koľko sa toho moji žiaci naučili za tento školský rok v porovnaní s inými žiakmi z rovnakých predmetov a ročníkov.  

Kým takéto preverenie nespravíš, minimálne dovtedy nemáš právo mi čo i len nepriamo vyčítať, že som v danom smere horší ako kolegyne, kolegovia. 

XII.

Si na žiakov, pán učiteľ, prehnane prísny.

Už som sa k tomu vyjadril v niektorých predošlých komentároch. Dodal by som ale ešte, že treba hovoriť konkrétne - kedy a na koho som mal byť prehnane prísny. Ak toto chýba, tak potom je to len účelová kritika učiteľa s cieľom manipulovať ho, aby sa podriadil politike ústupkov.

Len sotva si vie niekto predstaviť, že by učiteľ vyhodnotil žiakovu písomku napr. na štvorku a žiak by nemal možnosť vedieť, v ktorých veciach pochybil. Ty ale pani riaditeľka podľa toho konáš.    

Neberieš do úvahy. že najväčšia časť lásky nie je bezbrehá ústupčivosť voči neporiadnosti, ale prísnosť. Na určitých žiakov treba byť prísny. Inak hneď skĺznu, alebo skĺzavajú.

XIII.

Veci riešiš, pán učiteľ, iba poznámkami.

To je stále o tom istom, len vždy pod inými maskami. V preklade to znamená, že mnohé z poznámok, ktoré učiteľ žiakom dal, si mohol odpustiť, aby tak predišiel nespokojnosti rozmaznaných, nedisciplinovaných žiakov a tým aj sťažnostiam.   

Dlho som bol pani riaditeľka v tom, že politika ústupkov na našej škole vychádza od Tvojej zástupkyne pre 2. stupeň a že Ty takúto „politiku“ voči neporiadnym žiakom a ich sťažujúcim sa rodičom neschvaľuješ. Dnes už viem kde to pramení. Tvoje zástupkyne „len“ vykonávajú Tvoju politiku.       

XIV.

Dávať poznámky, pán učiteľ, to je to najjednoduchšie.

Nie, najjednoduchšie je poznámky nedávať a byť tak pre nedisciplinovaných žiakov, ich rodičov, a vedenie školy, chrumkavý. Naproti tomu s učiteľom, ktorý ich podľa vedomia vedenia školy dáva  „nadmieru“, je toto vedenie školy nespokojné.

XV.

Keď dávaš poznámky, pán učiteľ, nezamýšľaš sa prečo žiaci reagovali tak ako reagovali.  

Len ďalšie nekonkrétne tvrdenie, ďalšia fráza, manipulácia. Daj pani riaditeľka aspoň jediný príklad, kedy som nejakému žiakovi dal poznámku a podľa Teba som mu ju dať nemal, lebo to, alebo ono, lebo jeho také, alebo onaké sociálne pozadie, problémy a pod. A až potom si dovoľ niečo niekomu vytýkať.

Posolstvo z tohto Tvojho manipulačného triku znie pre učiteľov takto:

Ak bude nejaký žiak na vás drzý, alebo učiteľku nazve piou ebnutou, tak vedzte, že za jeho konaním môžu byť nejaké skryté problémy či už doma, alebo niekde inde a ak vy mu dáte napriek tomu za jeho nevhodné správanie poznámku, môžete mu ublížiť ešte viac!... Chcete to riskovať?...

Nie, lebo len „blázon“ by to riskoval... Preto lepšie je poznámky nedávať vôbec! A razom máte pokoj vy, žiaci, a v neposlednom, alebo dokonca v prvom rade!, vedenie. školy.            

XVI.

Rodičia za Tebou pán učiteľ odmietajú chodiť cez rodičovské, lebo sa s tebou dá iba ťažko jednať.

Robiť z nejakej výnimky pravidlo je primitívna, ale zato stará osvedčená manipulačná technika. To len na pripomenutie.

Od roku 2012, od kedy som učiteľom, sa stal jeden jediný prípad, že nejaký rodič údajne odmietol ísť si so mnou niečo vysvetliť osobne. Malo sa tak stať tento šk. rok (2022/2023) na „rodičovskom združení“.  Malo ísť o rodiča žiaka, alebo žiačky z najproblémovejšej triedy 8.B, ktorý sa najprv na mňa sťažoval u vedenia školy a potom aj u triednej učiteľky počas rodičovského. S daným rodičom sme si vymenili dve, alebo tri správy a nepodarilo sa mu nimi primäť ma k tomu, aby som jeho dieťaťu zmenil zlú známku z písomky, alebo vymazal zápis uložený jeho dieťaťu za porušovanie školského poriadku. Triedna učiteľka tomuto rodičovi cez rodičovské povedala, že ona nemá právo meniť mnou uložené známky, alebo poznámky, ale že má možnosť ísť sa o tom porozprávať so mnou osobne.

Ťažko sa so mnou dá jednať??? Dosť rýchlo si pani riaditeľka zabudla ako si bola so svojou zástupkyňou pre 2. stupeň ma poprosiť, aby som pre určitých žiakov našej „najlepšej triedy“ spravil to, že..., lebo práce na škole... a hrozilo... a ako som, bez akýchkoľvek okolkov...

XVII.

Celá trieda sa na teba, pán učiteľ, bola sťažovať!

Skočila si pani riaditeľka na lep minipulátorom z našej „najlepšej triedy“ - 8.B., ku ktorým sa pridalo neviem koľko ďalších zmanipulovaných žiakov triedy (ale iste nie všetci), lebo jednak  nechceli ísť proti prúdu a jednak sa chceli vyhnúť písomke z témy „právo na názor“.

Bez zdôvodnenia si neuznala moje vysvetlenie k veci: Išlo o to, že na hodine občianskej náuky (OBN) sme preberali tému „právo na názor“ vrátane toho, ako sa toto právo častokrát v spoločnosti zneužíva. A toto právo niektorí žiaci na hodine aj zneužili a to tým, že si na hodine bez dovolenia vzali slovo a učiteľa, ktorý ich OBN učil prvý rok a odmietal z nej dávať dobré známky lajdákom, ktorí ale na dobré známky za minimálne, alebo nulové vedomosti z OBN, boli zvyknutí z nižších ročníkov, začali krivo obviňovať a sypať na neho výčitky. Tým ho chceli zlomiť v jeho prísnosti.

O tomto incidente som následne informoval rodičov daných žiakov formou poznámok na internetovej žiackej knižke a triede som zároveň oznámil, že na budúcej hodine (ktorá mala byť o týždeň) si z témy „právo na názor“ napíšeme písomku, aby si lepšie uvedomili, že občania majú nielen práva, ale aj povinnosti a že aj občianske práva majú svoje hranice, resp. uplatňovanie ich práv nesmie byť na úkor práv iných občanov.         

Ako riaditeľka si mala možnosť si vec preveriť a prípadne až potom ju zaradiť do zoznamu výčitiek voči učiteľovi. Z mojej poznámky udelenej daným žiakom, ktorí právo na názor na hodine zneužili, Ti mohlo byť jasné o čo daným žiakom 8.B ide - Chceli sa vyhnúť písomke a za tým účelom si vymysleli, že učiteľ im chce dať písomku z poznámky!... Nie, písomka mala byť z témy „právo na názor“. 

To, že daní žiaci právo na názor zneužili, a práve na hodine občianskej náuky, na ktorej sa práve preberala téma „právo na názor“, je veľmi smutné. A ešte smutnejšie je to, že v tom našli, alebo nachádzajú pochopenie u pani riaditeľky.

Namiesto toho, aby za toto podlé zlomyseľné správanie voči učiteľovi boli daní žiaci zo strany riaditeľky školy pokarhaní, pokarhaný bol učiteľ. Takže nabudúce sa učiteľ radšej podriadi zlomyseľným, vypočítavým žiakom, len aby sa na neho nemuseli sťažovať u pani riaditeľky a aby táto mala pokoj. A aby on bol vzorným..., teda neviditeľným, poslušným učiteľom.      

XVIII.

Nevieš pán učiteľ prijať kritiku.

Keď niekto kritizuje iného človeka, mal by kritizovať konkrétne veci, konkrétne čo človek spravil zle, a nie človeka ako takého. To je známe aj z etiky, ktorú si niekedy učila. Ty si ale na mňa pani riaditeľka v pondelok spustila spŕšku výčitiek veľmi neurčitých. Úplne v rozpore s daným princípom etiky.

Ty pani riaditeľka hovoríš, že prijať kritiku voči sebe problém nemáš... Tak uvidíme, koľko z toho, čo tu píšem, si uznáš. (Pani riaditeľka si z toho neuznala absolútne nič. Nepohodlnému učiteľovi za pár týždňov na to dala výpoveď zo zamestnania).    

XIX.

Chýba ti pán učiteľ vzťah k deťom.

Už som sa k tomu vyššie vyjadril, hlavne v bode č. III. Okrem toho ešte poviem, že k žiakom sa snažím byť úprimný, slušný a spravodlivý. Vieš aspoň o jednom takom prípade, kedy som žiaka urazil, nebol k nemu spravodlivý, alebo úprimný???

Viem žiakov nielen napomínať, ale aj oceniť; ak spravia niečo dobré, alebo dobre. Každého žiaka rešpektujem, nikoho nezhadzujem, snažím sa k žiakom byť spravodlivý, aj v známkovaní, a byť k nim úprimný. Nie sú toto veci, na ktorých sa budujú dobré vzťahy??? A pýtala si sa všetkých cca 200 žiakov, ktorých učím, či som na nich zlý, odmeraný, resp. či ma vidia tak zle ako ma vidíš svojimi očami Ty? Alebo prioritne vždy vychádzaš len z výpovedí tých žiakov a rodičov, ktorí sa na mňa sťažujú???

XX.

Takto sa so žiakmi nedá fungovať, ako Ty funguješ.

Opäť, nepovedala si nič konkrétne. Len umelé vyrábanie chýb učiteľa a snaha o jeho zmanipulovanie, pretvorenie podľa Tvojho obrazu - „obrazu najlepšieho učiteľa“, jeho pretransformovanie na učiteľa neviditeľného, o ktorom ani nevieš, že je na škole..., lebo sa na neho nikto nesťažuje, keďže lajdákom a drzým žiakom ustupuje.

Skôr by som pani riaditeľka privítal ak by si aj Ty otvorene, tak ako Tvoja zástupkyňa pre 2. stupeň, povedala, že cesta k polepšeniu učiteľa vedie cez dávanie čo najmenšieho počtu poznámok.     

XXI.      

Ty máš pocit, že žiakov vychovávaš? Lebo ja nie.

A Ty pani riaditeľka máš ten pocit, že nie prísnou láskou, ale ústupkami, a neraz extrémnymi, ako sa to pomaly stáva zvykom na našej škole, sa nedisciplinovaní žiaci vychovávajú??? Lebo ja nie.

XXII. 

Žiaci k tebe nemajú dôveru.

Opäť, nepovedala si nič konkrétne. Neuviedla si ani jedného žiaka, ktorý by mi nedôveroval a to ešte nehovoríme o dôvode, prečo by mi nemal dôverovať.

Držím slovo, neklamem, žiadneho žiaka som nepodrazil. Na tom sa zakladá, alebo rúca dôvera. Alebo máš dôkazy, že som sa niekedy správal k žiakom opačným spôsobom??? 

XXIII.           

Žiakom nepodávaš pomocnú ruku. 

Pýtam sa, konkrétne ktorým žiakom som kedy nepodal pomocnú ruku? Ktorí žiaci prišli za mnou a žiadali ma, aby som im dodatočne niečo vysvetlil atď. a pod. a ja som to odmietol??? Aj opravné písomky ponúkam nadštandardne. A čo to vôbec znamená tá pomocná ruka??? Hádam nie to, že niektorí žiaci budú celý rok flákať učivo a na záver im učiteľ povie, že veď vy počúvajte, stiahnite niečo z internetu, spravte nejaký ten tzv. projektík a bude dobre?... 

P.S.:

Pani riaditeľka neodpovedala ani na jednu otázku položenú v tomto obsiahlom e-maily.

Zoznam súvisiacich článkov.

Marcel Burkert

Stop alibizmu

Stop alibizmu

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  181
  •  | 
  • Páči sa:  2 433x

- "Stop alibizmu - Has, aj čo ťa nepáli", je občianske združenie, ktoré chce v 1. rade nabádať občanov SR k spoluzodpovednosti za pomery v spoločnosti. Na blogu SME do 2015 VIP postavenie a od 11.2.2022 mimo výber. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená10 ciest z bludného kruhuPolícia a SIS s.r.o.Spravodlivosť a právo s.r.o.Bankroty, úpadková kriminalitaOsobnosti alibizmuNevoličom alibistomSpoločnosťRómska otázkaIslamPlaty učiteľov a policajtovŠkolstvoZdravotníctvoŽivotné prostredieŠtátna ochrana pytliakovEnvironmentálna kriminalitaEkonomikaDôchodcomOstatná štátna správaBratislavskoKlamanie na piveOchrana spotrebiteľaO združeníRusofilom

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu