Kto toto leto čakal „uhorkovú sezónu", hlboko sa mýlil. Poslanci síce oddychujú na dovolenkách, ale štát naďalej žije svojím životom. Ten slovenský pokračuje v prekonávaní rekordov v oblasti súdnej moci - koaličný stroj pracuje niekde v pozadí na maximálne obrátky. Deje sa tak v medziach zákona, ale...
Len pred pár dňami bol generálnym prokurátorom odstavený (dočasne pozastavená funkcia) prokurátor Šúrek, prokurátor, ktorý dozoroval viaceré prebiehajúce exponované kauzy. Zhodou náhod, ktoré sú v poslednom období na dennom poriadku, bol figuroval prokurátor Šúrek aj v korupčnom škandále bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, v ktorej padlo rozhodnutie súdu o vine. Dnes minister vnútra rozhodol o pozastavení výkonu odňatia slobody, nakoľko advokáti Dušana Kováčika pred pár mesiacmi podali dovolanie na Najvyšší súd. Ďalšou zhodou náhod je, že práve Dušan Kováčik figuruje aj kauze, ktoré rozhodnutím generálneho prokurátora pripadnú iným prokurátorom (Šúrek bol odstavený z kauzy Očistec).
Toľko ku kontextu. Bez zbytočného konšpirovania sa javí, že došlo k bezprecedentnému zásahu ministra do rozhodovania súdov. Argumenty, v ktorých premiér Fico tvrdí, že takéto počínanie, ktoré je v súlade s platným trestným zákonom bolo využité už mnohokrát, boli vzápätí vyvrátené - teda aspoň, čo sa týka kontextu priebehu výkonu odňatia slobody a rovnako aj závažnosti osoby, ktorá bola právoplatne odsúdená. Spôsob, že k danému rozhodnutiu dochádza v súbehu s radikálnymi zmenami trestných kódexov, za ktoré Slovenská republika čelí kritike Európskej únie, ďalej po zrušení úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá zjavne za čias „panovania" Dušana Kováčika bola potrebným a bezproblémovým nástrojom súdneho systému na Slovensku a pri plánovanej reorganizácii NAKA, nepridáva nič na dôveryhodnosti podobných vyjadrení. Premiér rovnako argumentuje, že vždy sa bude postupovať v limitoch zákona, bez vykopávania dverí...a to je dobre. Neviem si totiž predstaviť, kto by dnes prišiel vykopnúť dvere dubnickej väznice.
Ale vážne. Systém rozdelenia moci na zákonodarnú, výkonnú a súdnu, ich vzájomná kontrola, preberá v slovenskom prostredí nové funkcie. Aj zo súčasných vyjadrení premiéra (zo zásahu ministra vnútra) občan nadobúda pocit, že vzájomná kontrola činnosti sa mení na koordinovanú činnosť, ktorej cieľom je očistenie a dosiahnutie beztrestnosti vymedzenej skupiny ľudí. V podstate je to pravda, nakoľko aj samotný premiér označuje odsúdenie Dušana Kováčika v kauze prijatia úplatku a vynášania zo spisov, za vykonštruovaný megaproces. Inými slovami to treba všetko zrušiť. Podľa premiéra je totiž Dušan Kováčik nevinný a keď o tom takto nerozhodol súd, treba to urobiť inak...
Dušan Kováčik nebol (zatiaľ) oslobodený a nikto nemôže upierať odsúdenému práva, ktoré mu garantuje platný zákon. V kontexte diania na slovenskej politickej scéne, v ktorej sa takmer rok po vytvorení novej vlády dookola rieši len Trestný zákon a v ktorom bolo zrušené generálnym prokurátorom obvinenie vo viacerých kauzách, v ktorých figurovali osoby z vysokého prostredia politiky a štátu, je však úroveň dôvery mnohých občanov k súdnej moci na takmer absolútnom minime. A čo bude nasledovať? Musíme len čakať na rozhodnutie Najvyššieho súdu.... Demokracia na Slovensku možno dostane ďalšiu facku.