O pomoc „Veľkého brata" požiadal ďalší separatistický región - Gagauzsko. Symfónia podľa moskovských nôt pokračuje.
Stalo sa tak len jeden deň po tom, ako o pomoc požiadal veľmi problematický región, kde sa čas zastavil v roku 1990 - Podnestersko. Na rozdiel od Podnesterska, štátu ktorý nikto na svete neuznáva (až na dve čiastočne uznané regióny Gruzínska), a ktoré môžeme označiť ako územie trvalo zamrznutého konfliktu so živím potenciálom na vznik krvavého konfliktu, o Gagauzsku počul počas svojho života málokto.
Niet sa čo čudovať, počas 30 ročnej existencie tohto autonómneho územia Moldavskej republiky, sa nevyskytol takmer žiadny problém, ktorý by dával do pozoru medzinárodné spoločenstvá alebo vládu v Kišiňove. Všetko až doteraz, kedy Rusko na území Moldavska spustilo brutálnu hybridnú vojnu. Jej nástrojom je extrémna propaganda s cieľom vytvárania strachu, chaosu a neistoty.
Keď už nejde výlučne o „ochranu" Rusov?
Tým padá silný argument Putinovej propagandistickej rétoriky, ktorou sa mu úspešne podarilo manipulovať obyvateľstvo v prípade invázie do Gruzínska a do rovnako do východnej Ukrajiny. Etnických Rusov by ste v Gagauzsku hľadali s ťažkosťami. Tvoria niečo cez 3 percentá etnického zastúpenia, v ktorom jasne dominuje turkické etnikum. Tak s akým dôvodom vlastne pricestovala guvernérka tohto chudobného regiónu do Moskvy? Žiada snáď táto chudobná časť chudobnej krajiny Rusko o vybudovanie kanalizácie? V žiadnom prípade sa človek nechce smiať z chudoby a absolútne slabej životnej perspektívy, určite ťažko skúšaného, obyvateľstva. Je to len potvrdením toho, že bez vetra z Moskvy by sa ani lístok nepomohol.
Brutálna stopka pre Moldavsko
Pre Moldavsko, ktoré cieľavedome vykročilo na cestu do Európy je to veľmi ťažká prekážka. Aj samotné obyvateľstvo Moldavska, decimované propagandou hybridnej vojny Ruska a šialenou nostalgiou za sovietskymi časmi, tak následne stráca kompas. Na jednej strane nepochybne veľká časť túži po živote v Európskej únii, na druhej strane mnohí nevedia, čo očakávať. Niet sa čomu čudovať, keď aj u nás sú ľudia tak nesmierne hlúpi a dopletení, že aj napriek tomu, že ich samotné životy stoja na benefitoch členstva v EÚ, nechajú sa oblbnúť nezmyselnými emóciami a vzhliadajú k totalitným režimom a k politikom, ktorí ich s ľahkosťou manipulujú.
A čo bude ďalej?
Pri prezeraní mapy je evidentné, že územia, ktoré žiadajú o „pomoc" sa nachádzajú na hraniciach Ukrajiny. Môže raz Rusko odtrhnúť celú južnú časť Ukrajiny spolu s moldavskými regiónmi? Veci, ktoré by sme si nikdy nevedeli predstaviť sú rezom natoľko skutočné. Určite sa tak nestane čoskoro a snáď nikdy.
Jedno je však isté. Moldavsko sa dostalo dostalo do veľkých problémov! Kremlin spustil novú hybridnú vojnu. Napína svaly a celému svetu ukazuje prostredník. Propagandistická mašinéria pomocou dosadených ľudí pracuje naplno. Zatiaľ sa neprelieva krv, ale v tomto šialenom „ruskom svete" je možné všetko.
Božechráň!
A čo my - ktorí sa niektorí chcú hrať na most medzi západom a východom? Pochopíme konečne, že demokracia s totalitou do seba nikdy nezapadá?