V tomto blogu sa pozrieme na jednotlivé prekážky, ktoré celý proces pripomienkovania zmien územného plánu zbytočne komplikujú.
Košice majú v súčasnosti platný územný plán z roku 1976!, a ten už pochopiteľne nevyhovuje súčasným potrebám mesta. O nový územný plán sa už pokúšalo viacero vedení mesta, no doposiaľ bezúspešne.
Do aktuálneho územného plánu preto mesto robí pravidelne menšie či väčšie zásahy. Každú zmenu má verejnosť právo pripomienkovať.
Mesto si splní svoju zákonnú povinnosť - zverejní návrh zmien, pripraví verejné prerokovanie a určí termín dokedy je možné posielať pripomienky. Tým sa celá proaktivita mesta končí.
1. Mesto o zmene územného plánu informovalo len na webovej stránke
Mesto Košice je na sociálnych sieťach pomerne aktívne, ale príspevok o plánovanej zmene územného plánu a o jeho verejnom prerokovaní na Magistráte mesta Košice, by ste hľadali márne. O zmene informovala aspoň mestská časť Sever, kde sa plánujú najväčšie zmeny. Následne to zdieľalo ešte pár iných mestských častí.
Návrh: O plánovaných zmenách územného plánu musí mesto aktívne komunikovať a využiť všetky komunikačné kanály cez web, sociálne siete alebo aj mestské noviny.
2. Prerokovanie územného plánu bolo možné len osobne
V dnešnej digitálnej dobe je priam neprijateľné, aby sa takéto dôležité udalosti nenahrávali a nestreamovali aj na internet, kde si ich verejnosť môže pozrieť naživo, resp. prehrať zo záznamu. Predstava, že každý sa môže zúčastniť prerokovania osobne je naivná.
Ak by sa prerokovanie vysielalo aj online, bolo by možné písať komentáre a pýtať sa konkrétne vecné otázky, ktoré by sa dali priamo zodpovedať, resp. občania by dostali spätne odpoveď.
Návrh: Všetky budúce prerokovania zmien územného plánu je potrebné streamovať na internet (napr. cez sociálne siete) a umožniť interakciu aj obyvateľom, ktorí nie sú na rokovaní osobne (napr. cez aplikáciu Sli.do a pod.)
3. Pripomienky je možné doručiť len PÍSOMNE
Naozaj, žijeme v 21. storočí. ale pripomienkovať zmeny územného plánu je možné len písomne a treba ich doniesť osobne, či doručiť poštou na Útvar hlavného architekta na Magistrát. Opäť ideme s “papierovou dobou” dopredu…
Návrh: Zriadiť mailovú adresu, resp. vytvoriť formulár, kde bude možné odoslať pripomienky k zmenám územného plánu, aby sme zatraktívnili a zjednodušili verejnosti pripomienkovanie tohto dôležitého dokumentu a netlačili papier, pokiaľ nemusíme.
4. Na verejnom prerokovaní bola len jedna zamestnankyňa ÚHA
Vzhľadom na rozsah a dôležitosť zmien územného plánu je potrebné, aby na verejnom prerokovaní bolo viac zamestnancov mesta, špeciálne zamestnancov Útvaru hlavného architekta. Je zrejme, že jedna zamestnankyňa nemôže mať dokonalý prehľad o všetkých lokalitách, a preto by bolo vhodné, ak by ju jej kolegovia a kolegyne doplnili.
Návrh: Zabezpečiť, aby pri verejnom prerokovaní zmien územného plánu bolo k dispozícii dostatok zamestnancov ÚHA a mesta.
Rovnako by som navrhoval, aby sa tieto návrhy dostali do štandardov pre všetky budúce zmeny územného plánu, a tiež aj pri územných plánoch zón. Mesto má možnosti, ako zlepšiť informovanie a participáciu verejnosti a je potrebné, aby ich využívalo oveľa intenzívnejšie.
Ak sa Vám môj článok páčil, kliknite na "tento článok sa mi páči", alebo ho zdieľajte a zvýšite tým jeho čítanosť. Ďakujem pekne!