V poslednom čase na verejnosti a v prostredí internetu čoraz viac rezonujú slová ako narcista, narcizmus a narcistické správanie sa. Do popredia sa dostali vďaka tomu, že ľudia sa stali svedkami egocentrických a v mnohých prípadoch aj mimoriadne toxických prejavov politikov, podnikateľov či známych osobností vo všeobecnosti, ale aj obyčajných ľudí na sociálnych sieťach. Tento trend je navyše podčiarknutý priamymi skúsenosťami z prostredí, kde trávime najviac času – z domácností a práce.
Narcistickí ľudia často vykazujú osobnostné črty, ako sú prehnané vnímanie vlastnej dôležitosti, silný egoizmus, neustála potreba obdivu, nedostatok empatie, neochota riešiť konflikty, sebecký a netímový prístup, urážlivosť, pomstychtivosť, nízka schopnosť sebareflexie, ťažkosti s prijímaním kritiky a manipulatívne správanie. Zároveň majú problémy nadväzovať hlbšie emocionálne spojenia, čo negatívne ovplyvňuje ich medziľudské vzťahy.
Keďže sa termíny „narcizmus“ a „narcista“ spopularizovali, dochádza aj k ich nadmernému používaniu a v mnohých prípadoch aj k prílišnému zjednodušovaniu komplexných psychologických javov a dynamík, čo môže priniesť viaceré riziká. Napríklad, že za narcistu bude označený človek, ktorý ním nie je, alebo sa zo slova narcizmus stane len akási nová forma urážky či spôsob vyhýbania sa riešeniu skutočných problémov.
Niektoré prejavy narcistického správania sú však také toxické, infantilné a dysfunkčné, že je možné sa zhodnúť na ich škodlivosti. Obzvlášť to platí v pracovnom prostredí. Narcizmus nežiadúcim spôsobom ovplyvňuje celkovú dynamiku akýchkoľvek kolektívov, pretože ničí medziľudské vzťahy a toxicitou zamoruje celé tímy, oddelenia alebo aj pracoviská ako celky. V lepšom prípade ide len o jedného toxického kolegu alebo kolegyňu, v horšom prípade o toxického šéfa alebo celé skupiny ľudí.
Narcistickí ľudia totiž vedia poriadne znepríjemniť život, a to nielen na pracovisku. Môžu byť intelektuálne a pracovne zdatní, ale mať závažné nedostatky v oblastiach charakteru, svedomia, morálky a emocionálnej inteligencie, čo z nich robí aj ľudí potenciálne nebezpečných. A to najmä vtedy, ak konajú s vedomím, že im nehrozia žiadne následky.
Tieto osoby bývajú zároveň najmenej schopné rozpoznať samých seba ako problém alebo jeho súčasť, pretože majú oslabenú schopnosť vnímať svoje správanie ako toxické či nekonštruktívne. A ako býva pravidlom, takéto typy ľudí určite nebudú čítať tento text.
Je dôležité rozlišovať medzi pojmom "narcista," ktorý sa bežne používa na označenie osoby s výraznými narcistickými sklonmi a správaním, a narcistickou poruchou osobnosti, ktorá je psychiatrickou diagnózou. Túto diagnózu môže stanoviť iba kvalifikovaný odborník, ako psychiater alebo klinický psychológ, na základe presne definovaných kritérií. Porucha osobnosti je ďaleko závažnejší a do veľkej miery nemenný stav osobnosti.
Som zástancom názoru, že najlepšou ochranou pred narcizmom v práci je prevencia, ktorá spočíva v schopnosti rozpoznať potenciálne rizikové osobnosti. Tým sa dá vyhnúť vážnym dôsledkom, ako sú poškodené vzťahy, zničené medziľudské väzby, vyhorenie, zdravotné a psychické problémy či strata zamestnania. Je lepšie obmedziť kontakt s takouto osobou už v zárodku, pretože vymotať sa z komplexných manipulatívnych schém, sietí, konfliktov a falošných naratívov nemusí byť vôbec jednoduché.
Existujú viaceré prejavy správania, ktoré sa u narcistických ľudí vyskytujú pomerne často, pretože sa opakujú a stali sa z nich akési pomyselné kritériá, ktoré môžu slúžiť aj na lepšie rozpoznanie ľudí, ktorí môžu spôsobovať problémy.
Oblasti, ktoré uvádzam v nasledujúcom texte, vám pomôžu rozpoznať takéto osoby. V zásade platí, že čím viac z týchto znakov sa u daného človeka vyskytuje, tým toxickejší môže byť v pracovnom kolektíve. Narcistické správanie má pomyselnú škálu závažnosti – od pomerne neškodných prejavov až po mimoriadnu toxicitu, ktorá dokáže zničiť medziľudské vzťahy, nenávratne narušiť dôveru a demoralizovať akúkoľvek skupinu ľudí.
Na pracoviskách sa môžete stretnúť s mimoriadne nebezpečnými jednotlivcami, u ktorých sa spájajú narcistické a psychopatické črty. Títo ľudia bývajú často veľmi úspešní, pretože sú draví, charizmatickí, no zároveň nesmierne manipulatívni a oportunistickí. Sú rozhodní a ctižiadostiví, no túžba po moci a uznaní ich vedie k tomu, že ignorujú morálne a etické dôsledky svojich činov. Ide im len o vlastný úspech, ochranu a výsledky, bez ohľadu na to, aký dopad to má na ostatných. Tých, ktorých nemajú radi alebo ktorí sú ich konkurenciou, dokážu vyštvať z pracoviska alebo ich úplne zničiť kariérne či reputačne. Môžu spôsobovať obrovský chaos a problémy, no ak im situácia hrá do karát, jednoducho sa nad všetkým pousmejú, povedia si "no a čo" a vo svojom konaní pokračujú. Dokážu dokonale maskovať svoje toxické a často aj deviantné správanie, aby pred tými, ktorí ich dobre nepoznajú, pôsobili čo najlepšie. Ich okolie sa s nimi zvyčajne spája len za účelom získavania výhod alebo preto, že sú úplne zmanipulovaní. Títo jednotlivci sú schopní konať v prospech seba samých spôsobmi, na ktoré by si ohľaduplnejší človek s pevnými morálnymi hodnotami nikdy netrúfol. Tento typ osobnosti sa často vyskytuje v prostrediach s vysokou konkurenciou, kde dokáže rýchlo postúpiť na manažérske a riadiace pozície, poháňaný túžbou po moci, kontrole a uznaní. Siahajú až na hranicu legality alebo ju dokonca prekračujú, ak sú si istí, že im nehrozia žiadne následky.
V nasledujúcej časti sa zameriam výlučne na osoby s narcistickými črtami a ich správanie. Viaceré veci zjednodušujem, aby bol článok ľahko čitateľný a čo najprístupnejší.
Narcistickí ľudia sa v práci vyznačujú tým, že:
1. Majú skreslené vnímanie vlastnej dôležitosti
Narcisti zvyčajne zveličujú svoje úspechy a nadhodnocujú svoje skutočné schopnosti. Často je prítomná aj grandiozita a určitá forma teatrálnosti. Považujú sa za nesmierne dôležitých, výnimočných, najmúdrejších a najschopnejších. Očakávajú špeciálne zaobchádzanie, výhody, automatický rešpekt alebo obdiv. Je to ten kolega, ktorý sa vždy presadí ako najlepší odborník, nikdy sa nespýta na názor iných, aj keď jeho skutočné výsledky neodpovedajú tomu, ako sa prezentuje medzi ostatnými. Alebo kolegyňa, ktorá si myslí, že všetci ostatní sú neschopní, a sama seba považuje za najinteligentnejšiu. Keď jej však dáte na starosti projekt, zistí sa, že jej najschopnejšie sú len intrigy a vytváranie konfliktov. Medzi tým, ako sa správajú a prezentujú, a ich skutočnými prínosmi a výsledkami je priepastný rozdiel. Často sa zdržiavajú pri nadriadených, snažia sa ich ovplyvniť a nakloniť si ich priazeň.
2. Pripisujú si zásluhy iných
Narcisti sú skutoční majstri sebaprezentácie. Niektorí z nich dokonca vedia, ako si „predať“ svoj imidž a vytvoriť o sebe príbeh, ktorý pôsobí veľmi presvedčivo. V pracovných kolektívoch sú to ľudia, ktorí úspechy tímu vydávajú za svoje. Často od nich počujete: „Ja som (niečo) vymyslel/a, naplánoval/a, zrealizoval/a, vybavil/a“, aj keď je jasné, že na konkrétnej úlohe pracovala celá skupina alebo že sa na nej minimálne podieľali. Sú zdatní rozprávkari. Môžu sa chváliť prácou, ktorú skopírovali alebo ukradli, a predstierať, že je to ich vlastné dielo. Rozpoznať to môžete podľa ich vyhýbavých odpovedí a prehnaného tajnostkárstva. Ich machiavelistické (mocenské) zmýšľanie im umožňuje vnímať príležitosti, ktoré dokážu plne využiť vo svoj prospech a tým si zlepšiť svoje postavenie.
Vedia, že ľudia sú náchylní uveriť tým, ktorí rozprávajú pútavo, sebavedomo a tvária sa, akí sú schopní, pracovití, vplyvní a ako majú všetko pod kontrolou. A to na úkor tých, ktorí sú možno schopnejší, ale menej priebojní, tichší, skromnejší, alebo sa jednoducho viac orientujú na skutočnú prácu a menej na osobný marketing.
3. Sú zameraní predovšetkým sami na seba
Všetci máme určitú prirodzenú dávku egoizmu, na tom nie je nič zlé. Narcistickí ľudia sa však zameriavajú predovšetkým na seba a svoje potreby, ostatní ich takmer vôbec nezaujímajú. Sú natoľko sústredení na seba, že je s nimi pomerne náročné vychádzať a spolupracovať. Sú sebeckí, nie sú dobrí tímoví hráči a dokážu narušiť dynamiku inak funkčných kolektívov. K pracovným úlohám pristupujú, akoby vždy na pozadí mali otázku: „A čo ja z toho budem mať?“ alebo si dôležité informácie nechávajú pre seba, aby v porovnaní s ostatnými vyzerali čo najlepšie.
Sú to tí ľudia, ktorí sa s vami budú baviť len vtedy, keď niečo potrebujú, alebo keď im pomáhate. Akonáhle vás už nebudú potrebovať, jednoducho vás odložia bokom alebo rovno odhodia. Radi sa nachádzajú v centre diania a zvyknú byť stredobodom pozornosti. O iných sa zaujímajú len vtedy, keď im to môže priniesť nejaké výhody. Ignorujú perspektívy a názory iných, ich prioritou je vlastný úspech. Nepomôžu, neporadia, nerešpektujú dohody a ak áno, tak len vtedy, keď im to vyhovuje.
4. Sú neflexibilní
...a veľmi tvrdohlaví. V práci nie sú otvorení zmenám ani učeniu sa nových postupov a procesov, pokiaľ z nich nevidia žiadne osobné výhody. Podobne čisto účelový je aj ich prístup k ľuďom. Neradi sa prispôsobujú, trvajú na zastaraných postupoch, ktoré v praxi už nemusia vôbec fungovať. Fixácia na vlastné ego im neumožňuje vidieť, kedy sa mýlia. Nebudú sa snažiť vás pochopiť, načúvať vám ani hľadať spôsoby, ako čo najlepšie fungovať a spolupracovať. O ľuďoch si vytvoria obraz, často pod vplyvom svojej nálady, projekcií a prvotných interakcií, zaškatuľkujú ich a nie sú schopní upravovať svoje presvedčenia a postoje tak, aby to bolo v prospech kolektívu.
V situáciách, v ktorých je potrebná otvorenosť a prispôsobivosť, môžu spôsobovať problémy a brzdiť akýkoľvek pokrok. Trvajú na svojich postojoch a odmietajú ich skúmať alebo prehodnocovať, pretože sú presvedčení o svojej pravde a neomylnosti. Je to do veľkej miery preto, lebo realitu vonkajšieho sveta vnímajú výlučne zo svojej perspektívy – ako niečo, čo existuje iba pre nich. Nevidia okolie ako priestor nezávislých javov a bytostí, ale ako scénu vytvorenú a slúžiacu na napĺňanie ich potrieb.
5. Majú nízku alebo nulovú empatiu
Intelektuálne alebo z hľadiska pracovnej produktivity môžu patriť medzi úplnú špičku alebo aspoň nadpriemer, no v oblasti emocionálnej inteligencie to zvyčajne nebýva žiadna sláva. Narcisti sú vo svojej podstate emocionálne nevyzretí a infantilní, a tí najtoxickejší z nich sa môžu správať horšie ako deti v predškolskom veku. Keďže sa sústredia predovšetkým sami na seba a fungujú tak už dlhodobo, nie sú schopní vnímať, ako sa cítia ostatní a prispôsobovať svoje správanie situácii. Na druhých sa nevedia naladiť a dokonca sa ani neusilujú im porozumieť. To, ako sa cítia ostatní a čo potrebujú, im je do veľkej miery ukradnuté. Ide im len o to, aby sa oni sami mali čo najlepšie. Sociálne zdatnejší z nich sa naučili empatiu a záujem aspoň predstierať, aj to len vtedy, keď chcú niečo získať alebo udržať si vzťah s niekým, kto sa im v budúcnosti môže pre niečo hodiť.
V pracovnom prostredí nerozumejú emocionálnym potrebám svojich kolegov, napríklad potrebe bezpečia, uznania alebo férového zaobchádzania. Ak má niekto zlé obdobie, narcista takého človeka môže ignorovať alebo zosmiešňovať. Postupujú chladne a arogantne, iných ľudí nerešpektujú, čím priamo vytvárajú toxické pracovné prostredie plné konfliktov, ktoré oslabujú morálku a celkovú dôveru ľudí v rámci kolektívu.
6. Nie sú schopní sebareflexie a neznesú kritiku
Pod tvrdou škrupinou vlastnej arogancie a egoizmu sa skrýva pomerne nezrelé jadro, ktoré sa ukáže vtedy, keď si dovolíte s nimi nesúhlasiť, poskytnete im spätnú väzbu alebo ich (aj oprávnene) skritizujete. Kritiku totiž nezriedka vnímajú ako osobný útok. Ich reakcia bude často defenzívna – odmietnu si pripustiť vlastné chyby, zlyhania a budú sa vyhýbať zodpovednosti dovtedy, kým to bude možné. Chybu si nepriznajú, ospravedlnenie sa dočkáte málokedy. Ich ego je nesmierne citlivé a zraniteľné, preto idú do ostrej defenzívy alebo protiútoku. Ak by pripustili, že sú problémom alebo robia chyby, ich krehké sebavedomie by utrpelo ranu, z ktorej by sa kvôli emocionálnej nevyspelosti dlho spamätávali. Vytvárajú si preto ilúziu dokonalosti a neomylnosti. Konfrontácia s vlastnými slabosťami by odkryla ich neschopnosť regulovať emócie, zamýšľať sa nad svojim správaním a jeho dopadmi na okolie a prijať zodpovednosť, čo im bráni akceptovať negatívny obraz o sebe. Preto je takmer nemožné mať s nimi otvorené a zraniteľné diskusie, ktoré by mohli pomôcť vyriešiť osobnejšie či vyostrenejšie konflikty, nájsť riešenia a pracovať na zlepšení vzťahov či prístupu. Ďaleko jednoduchšie je pre nich označiť za vinníkov všetkých ostatných. Vedia otočiť situáciu a obhájiť sa.
Tí toxickejší narcisti, ktorí často vykazujú aj psychopatické vzorce správania, sa môžu prejsť z obrannej pozície rovno do útočnej. Začnú vás vnímať ako nepriateľa a pôjdu vám doslova po krku. Budú sa snažiť zničiť vašu reputáciu, izolovať vás v rámci kolektívu a postarať sa o to, aby vás z pracoviska vykopli. A to všetko len preto, lebo narušíte ich predstavu o vlastnej neomylnosti.
7. Manipulujú, klamú, ohovárajú a intrigujú
Narcistickí ľudia sú vynikajúci rétori, herci a manipulátori. Ak ste človekom, ktorý je ľahko ovplyvniteľný a tým pádom manipulovateľný, s narcistom budete vychádzať pomerne dobre, pretože nad vami bude mať moc a kontrolu. Ak ste ale niekým, koho nie je ľahké oklamať a narcistu prekuknete alebo sa s ním dostanete do konfliktu, začne vás vnímať ako problém. Keď nad vami stratí kontrolu, bude sa ju snažiť získať iným spôsobom. Pokúsi sa ovplyvniť, ako vás vnímajú ostatní kolegovia, vrátane nadriadených.
Narcisti sa neštítia šíriť klamstvá, radi skresľujú realitu vo svoj prospech, ohovárajú a šíria intrigy, ktoré majú jediný cieľ – čo najviac vám uškodiť. Chcú dosiahnuť, aby boli vnímaní ako obete, a vy naopak ako vinníci alebo ako problém v rámci kolektívu. Týmto spôsobom odvádzajú pozornosť od vlastného toxického správania, zároveň svojimi manipuláciami získavajú sympatie a podporu od ľudí, ktorých sa im podarí ovplyvniť. Kým sa spamätáte z toho, čo sa deje, bezcharakterný a neempatický narcista už dávno stihne rozšíriť medzi ostatnými falošnú verziu udalostí a teší sa, keď sa od vás začnú kolegovia odvracať.
Ich intrigy, klamstvá a ohovárania ako mor ničia celkovú atmosféru a rozvracajú medziľudské vzťahy. Narcisti si tiež vo všeobecnosti najlepšie rozumejú s ľuďmi, ktorí majú podobné črty ako oni sami, alebo sú naopak dôverčiví a ľahko ovplyvniteľní (t. j. sú pod kontrolou).
8. Sú dvojtvárni
Narcisti v pracovnom prostredí často vykazujú správanie typu Dr. Jekyll a Mr. Hyde, pretože disponujú povrchným šarmom, ktorý im umožňuje vytvoriť si obraz priateľského, vyrovnaného, prívetivého a profesionálneho človeka. Keď však budete s takýmto človekom v súkromí, jeho správanie môže byť úplne iné – nepriateľské, pasívne-agresívne alebo manipulatívne. Inými slovami, ukáže svoju pravú tvár, ktorá sa úplne líši od tej, ktorú prezentuje pred ostatnými. Pre kolegov a známych, ktorí ho poznajú len v tejto verejnej podobe, budú vaše zážitky ťažko uveriteľné. Budú si myslieť, že si vymýšlate alebo ste sa zbláznili.
Zvyknú byť nesmierne falošní. Sú to presne tí ľudia, ktorí môžu poškodiť, poza chrbát ohovárať, zhadzovať vašu prácu a výsledky, klamať vám do očí, vymýšľať príbehy a rozprávať o vás veci, ktoré sa nikdy nestali alebo sa stali úplne inak, len aby vám ublížili. A keďže sú dobrí herci, ľudia, ktorí nikdy nemali priamu skúsenosť s narcistickým správaním, im často uveria, pretože poznajú len ich maskovanú verejnú tvár. Taktiež to môžu byť ľudia, ktorí predstierajú priateľstvo. Začnete sa im dôverovať, zdôveríte sa im, a keď odídu, okamžite pôjdu iným ľuďom vyrozprávať to, čo sa od vás dozvedeli.
9. Šikanujú a šikanu sa snažia tajiť
Keď sa u niektorých narcistov spoja emocionálna nezrelosť, absencia morálky a bezcharakternosť, môžu sa za určitých okolností prejaviť ich agresívne tendencie a sklony k šikane. V kolektívoch si najčastejšie vyberú niekoho slabšieho, na kom sa môžu naplno realizovať – demonštrovať svoju moc, kontrolu a dominanciu. Narcistický šéf môže šikanovať vybraného zamestnanca neprimeraným zaťažovaním pracovnými úlohami, nepriznaním dovolenky, verejným ponižovaním, zastrašovaním, neodôvodneným znižovaním platu alebo neustálou kritikou.
Muži na pracoviskách často šikanujú priamo a agresívne – prostredníctvom urážok, posmeškov, narážok, vyhrážok, fyzického a psychického nátlaku, zhadzovania a podobne. Ženy majú tendenciu byť viac nepriame a šikanujú skôr prostredníctvom šírenia klebiet a intríg. Snažia sa vytvoriť negatívny obraz o obeti, aby ju čo najviac poškodili a dosiahli jej izoláciu v rámci kolektívu.
Ak sa na pracovisku nachádza viac narcistických osobností, môže vzniknúť mentalita gangu, ktorá ľahko skĺzne k mobbingu (skupinovej šikane). Ľudia v rámci takejto skupiny postupujú koordinovane, t. j. šikanujú viacerí, a pre prípad „problémov“ si vytvoria spoločnú falošnú verziu udalostí. Počas trvania šikany budú svoju obeť dehumanizovať, izolovať a ničiť jej reputáciu, aby spôsobovali, že ju vyhodia, alebo sama z pracoviska odíde. Môže dochádzať k „tajným“ schôdzkam za zavretými dverami, plánovaným útokom na obeť alebo skupinu obetí a šíreniu falošných naratívov medzi ostatnými, aby bola šikana ospravedlnená alebo racionalizovaná.
Ak dôjde k akejkoľvek šikane, ktorá ostane neriešená, znamená to, že na pracovisku je prítomná toxická kultúra, čo spôsobí, že slušnejší zamestnanci sa prestanú v takej práci cítiť bezpečne. A ak dôjde k mobbingu a takáto skupina nebude manažérskymi rozhodnutiami potrestaná a následne rozprášená, spôsobí to škody v medziľudských vzťahoch v takom rozsahu, že ich už nebude možné napraviť.
10. Sú závistliví, arogantní, škodoradostní a pomstychtiví
Narcisti budú postupne testovať vaše hranice, oťukávať si vás a získavať informácie. Budú sa učiť, čo si necháte, aké veci tolerujete a ako zvyknete reagovať. Ak podľahnete ich pretvárke a povrchnému šarmu, môže sa ľahko stať, že s nimi nedopatrením na pracovisku zdieľate niečo, čo potom použijú proti vám. Spočiatku sa môžu javiť ako bezproblémoví a priateľskí, ale ak si ich pustíte bližšie k telu, začnú postupne viac odhaľovať svoje temné stránky osobnosti, predovšetkým potrebu mať situácie a ľudí okolo seba čo najviac pod kontrolou. Všímajte si, ako reagujú na ostatných, ako o nich rozprávajú, najmä ak majú vzájomné nezhody. Keď máte niečo, čo oni nemajú, či už v oblasti schopností, vlastností, úspechu, životných okolností a pod. (napríklad aj vyšší plat, postavenie), narcisti zvyknú cítiť veľkú závisť alebo iné nepríjemné emócie, s ktorými sa kvôli vlastnej nevyspelosti nevedia zdravým spôsobom vysporiadať.
Preto jedinou možnosťou, ako dosiahnu, aby sa cítili lepšie, bude to, že na vás začnú útočiť. A to priamo alebo prostredníctvom iných ľudí. Môžu sabotovať vašu prácu a kariéru, šíriť klamstvá, podkopávať dosiahnuté úspechy, robiť naschvály, zbierať a šíriť informácie z vášho osobného života, štvať ostatných proti vám, vynechávať vás z dôležitých mítingov, môžu ostatných manipulovať, aby sa vám vyhýbali alebo vám neposkytovali dôležité informácie, alebo vám naopak podsúvali informácie, pod vplyvom ktorých budete robiť chyby.
Budú sa tiež snažiť vás vyprovokovať. Tieto ich provokácie budú účelové, nastražia vám pascu, aby ste reagovali prehnane, a následne pod vplyvom vašej reakcie budú manipulovať, ako vás ostatní vnímajú. Ich zámerom bude čo najviac vás poškodiť a ublížiť. A nie, neozve sa ich svedomie, pretože majú zníženú schopnosť cítiť hanbu a vinu. Ich ego je také zraniteľné, že ak sa budú cítiť veľmi ublížení, môžu vás kariérne a psychologicky zničiť. Sú to tiež ľudia hluční, priečni, urážliví, majú tendencie iných zámerne rušiť pri práci, využívajú aj malé zaváhania a neúspechy, aby na nich upozornili a zosmiešnili vás pred ostatnými. Často sa usilujú o to, aby vás v očiach kolegov vykreslili ako nekompetentného alebo neprofesionálneho pracovníka, čím podkopávajú vašu autoritu a dôveryhodnosť. Týmto spôsobom získavajú pocit moci a kontroly, pričom neprestajne manipulujú a vytvárajú atmosféru neistoty, kde sa cítite neustále pod tlakom. Ak sú narcisti v skupine, ich dynamika sa stáva ešte nebezpečnejšou, pretože začnú koordinovať svoje útoky a zosilnia efekt svojej manipulácie.
11. Za nič nemôžu
Sú ustavičné obete. Stále im niekto krivdí alebo ubližuje. Za všetko môžu tí druhí. Chcú mať autoritu kráľov, ale zodpovednosť malých, rozmaznaných detí.
A teraz vážnejšie. Keďže narcisti nepatria medzi ľudí, ktorí sa zamýšľajú nad svojím správaním a tým, aký dopad majú ich činy na druhých, je pomerne náročné s nimi vyriešiť akékoľvek konflikty. Ich perspektíva sa nachádza v úplne odlišnej realite, než je tá vaša. Štruktúra ich osobnosti a vzorce správania sú nastavené tak, že sú len do určitej miery schopní vnímať, ako problémy vytvárajú alebo eskalujú.
Situácie zvyknú otáčať a vysvetľovať tak, aby boli vnímaní ako obete, tí, ktorí boli poškodení. Zvyčajne to podporia aj uveriteľnými hereckými výkonmi. Je s nimi pomerne náročné pracovať v tíme, pretože si odmietajú priznať a pripustiť vlastné pochybenia. Veľmi neradi preberajú zodpovednosť a akúkoľvek kritiku vnímajú ako osobný útok.
Ich sebeckosť im bráni v tom, aby boli schopní ústupkov a kompromisov. Ich nedostatok empatie a absencia záujmu o druhých im neumožňuje vnímať a pochopiť iné perspektívy, takže aj pri snahe nájsť riešenie výhodné pre obe alebo viacero strany sa môžete ocitnúť v opakujúcich sa debatách, v ktorých sa točíte stále v jednom kruhu. Narcista si neprizná svoj podiel viny a bude sa vyhýbať zodpovednosti.
Ľudia s narcistickými tendenciami bývajú často intelektuálne leniví, najmä keď ide o reflektovanie situácie, v ktorej aj oni zohrávajú významnú rolu. Ich prístup sa dá vystihnúť slovami: "Toto nebudem počúvať," "Nechcem to riešiť," alebo "Nejdem sa nad tým ani zamýšľať." Týmto sa vyhýbajú prevzatiu zodpovednosti za svoju úlohu v situácii. Preto je ich spôsobom vysporiadania sa so zodpovednosťou obviňovanie ostatných. Často odmietajú akúkoľvek konfrontáciu s myšlienkami, ktoré by ich prinútili prehodnotiť svoje správanie alebo názory.
Môže byť preto extrémne náročné s takým človekom riešiť pracovné alebo osobné konflikty, ktoré na pracovisku vznikajú pomerne bežne. Je tu ešte možnosť, že sa konflikty zametú pod koberec, alebo sa budete obviňovať za to, čo ste neurobili, alebo čo nikdy nebola vaša zodpovednosť. V takých prípadoch vás narcisti budú mať celkom radi. A ak vezmete na seba aj to, čo sa nikdy nestalo, narcisti vás budú milovať.
Narcistickí ľudia na pracoviskách menia aj celkovú dynamiku kolektívu, objavujú sa nasledovné fenomény:
I. Zhlukovanie toxických jedincov do skupiniek
Narcisti si najlepšie rozumejú s ľuďmi, ktorí majú podobné osobnostné a charakterové črty ako oni, alebo s tými, ktorí podľahnú ich manipuláciám. Skupinky na pracoviskách im umožnia, aby boli viac koordinovaní, zodpovednosť za negatívne prejavy správania sa rozptýli a ich sily sa preskupia v tíme alebo na oddelení v ich prospech. V týchto skupinkách sa prejaví narcistická skupinová mentalita – začnú uvažovať a konať ako jeden organizmus. Ak sa jeden narcista rozhodne, že niekoho nemá rád a nebude s ním spolupracovať, ostatní z danej skupinky ho začnú postupne neznášať a obchádzať. Dávajte si pozor na ľudí, ktorí na pracovisku hovoria v množnom čísle, keď rozprávajú o iných kolegoch – môžu napríklad používať výrazy ako "tohto tu nemáme radi", "s ňou sa tu nebavíme" a podobne. Ľudia v takýchto skupinách spoločne ohovárajú, intrigujú, šikanujú a utvrdzujú sa vo svojej pravde, pričom neakceptujú žiadne odlišné perspektívy. Je takmer nemožné riešiť konflikty s takýmito ľuďmi, pretože urobia čokoľvek, len aby si udržali pocit moci a kontroly nad situáciou.
II. Transformácia funkčného prostredia na toxické
Ak je na pracovisku zvýšený výskyt narcistických ľudí, dynamika kolektívu sa môže veľmi rýchlo zmeniť a byť ovplyvnená ich toxickými vzorcami správania. V kolektíve narastá ohováranie, objavujú sa intrigy, tajnostkárstvo, dvojaký meter a diskriminácia. Šikana sa začína normalizovať a ututlávať. Drobné konflikty eskalujú do obrovských rozmerov a zamorujú celé prostredie. Ľudia sa prestávajú cítiť bezpečne, zažívajú napätie, stres a strach. Morálka kolektívu ako celku klesá. Ľudia sa v záujme vlastnej ochrany podriadia osobám s narcistickými a psychopatickými prejavmi, sklopia hlavu a radšej zostanú ticho, aby sa vyhli tomu, že sa na nich nezdraví jedinci začnú vyvršovať a pracovne im priťažia. Kultúra v takomto pracovisku je toxická, založená na nerovnomernom rozložení moci, nedôvere a strachu. Spolupráca sa stáva takmer nemožnou, pričom zo situácie najviac profitujú dysfunkční a toxickí jedinci, ktorí sa vyžívajú v manipuláciách a negativite. Tí, ktorí sa nedokážu prispôsobiť, z takej práce odchádzajú. Samotné pracovisko sa zmení na toxické a narcistické.
III. Výskyt lietajúcich opíc
Ľudia, ktorých narcisti úplne zmanipulujú, sa v odbornej literatúre nazývajú „lietajúce opice“. Vo všeobecnosti ide o osoby, ktoré narcisti vnímajú ako slabších a ľahko ovplyvniteľných, t. j. kontrolovateľných. Narcisti ich zmanipulujú pomocou prekrúcania reality, gaslightingu a manipulácií s emóciami. Narcista ich rýchlo očarí svojim povrchným sebavedomím a postupne si ich získa na svoju stranu. Vymenia svoje osobné hranice a presvedčenia za vzťah s narcistom, preberú jeho názory, presvedčenia a podľahnú manipuláciám do takej miery, ako sa to deje ľuďom v rôznych sektách a kultoch. Stanú sa z nich narcistove „cvičené opice“ s vygumovanými mozgami, ktoré bude používať na svoju špinavú robotu – na dosahovanie svojich cieľov a záujmov. Takýchto ľudí narcista úplne zmagorí a nahucká, aby šírili jeho fabulácie a skreslené verzie udalostí medzi ostatnými kolegami, čím sa ešte viac prehlbuje a zvýrazňuje toxická dynamika medziľudských vzťahov na pracovisku. Zvyknú sa podieľať na šikane a šírení falošných verzií udalostí, ktoré vyhovujú narcistovi alebo priamo šéfovi, pretože spôsobujú chaos a odvracajú pozornosť od skutočných problémov. Svojím prístupom zamedzujú konštruktívne riešenie problémov a podporujú dlhodobú toxicitu. Lietajúce opice nachádzajú vo vzťahu s narcistom ilúziu bezpečia, ochrany a moci a stávajú sa len prostriedkami, ktoré dysfunkční ľudia využívajú na dosiahnutie kontroly a dominancie v skupinách. A opice sa narcistovi úplne poddajú, budú mu mastiť ego a robiť všetko, o čo ich požiada.
IV. Cyklus vzťahu s narcistom
Vzťah s narcistickým kolegom alebo kolegyňou zvyčajne prebieha v troch hlavných fázach – idealizácia, znevažovanie a odhodenie. Spočiatku vás tento človek vidí v pozitívnom svetle, idealizuje vás, správa sa priateľsky, lichotí vám, je nápomocný a snaží sa vám vychádzať v ústrety. Spolupráca prebieha bez vážnejších problémov. Ak však prestanete byť pre narcistu užitoční, alebo zasiahnete jeho krehké ego, začne vás postupne znevažovať. Objavujú sa uštipačné poznámky, urážky a náznaky, že pre neho/ňu nie ste dosť dobrí. Postupne vám dáva najavo, že pre neho veľa neznamenáte. Časom vás začne vnímať prevažne negatívne a frustrovať ho môže už len vaša prítomnosť. Stanete sa terčom ohovárania a intríg, začnú prvé útoky na vašu povesť a kompetenciu. Narcista sa vás usiluje čo najviac zdiskreditovať. Počas druhej a tretej fázy vás môže ignorovať, podrývať vaše sebavedomie a autoritu v kolektíve, alebo sa vás pokúsi vyprovokovať. Ak ho konfrontujete alebo sa mu postavíte, cíti sa ešte viac ohrozene a môže vás dehumanizovať, aktívne škodiť, izolovať vás alebo dokonca sa bude snažiť, aby vás z pracoviska eliminovali.
Ako spoznáte narcistu na pracovisku podľa vlastných telesných a emocionálnych prejavov?
Vaše telo vám bude signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Je na vás, či tieto varovné signály budete počúvať, pretože sa môžu časom zintenzívňovať. Blízkosť narcisticky orientovaných ľudí, najmä tých viac manipulatívnych a patologických, vyvoláva emocionálne a telesné reakcie, ktoré sú často považované za nepriame ukazovatele vplyvu ich toxického správania sa na vaše duševné zdravie.
Narcisti sa zvyknú správať nepredvídateľne, čím udržiavajú ostatných v strehu. V ich prítomnosti alebo počas vzájomných interakcií môže vzniknúť pocit napätia a zvýšeného stresu, ktorý sa prejavuje zrýchleným tepom, stiahnutím žalúdka alebo celkovým, na prvý pohľad nelogickým pocitom ohrozenia. Opakované pokusy o narušenie vašich hraníc a znevažovanie osobnej integrity vedú k frustrácii, čo ešte viac zvyšuje napätie a narúša interakcie s takýmito jednotlivcami. Ďalším častým symptómom je podráždenie alebo hnev, ktorý vzniká z neustáleho porušovania vašich hraníc a ignorovania toho, čo je pre vás dôležité. Kľúčové je, že hranice sú opakovane prekračované, pretože takíto ľudia nerešpektujú vaše hodnoty, potreby alebo osobný priestor, čo vyvoláva vašu oprávnenú emocionálnu reakciu.
Nezriedka vás nechajú čakať na odpoveď, ignorujú dôležité správy alebo e-maily, a odpovedajú buď pred, alebo až po stanovenom termíne. Často prekrúcajú vaše slová, zrazu začnú ignorovať vaše prítomné potreby alebo sa tvária, že o predchádzajúcich dohodách nemajú ani poňatie. V jednej chvíli sa tvária, ako najlepší spojenci, aby o chvíľu neskôr pôsobili, akoby vás nikdy nepoznali, čím zasievajú chaos a zmätok do vzájomných vzťahov.
Ak máte do činenia s narcistom, ktorý vás provokuje, ponižuje, ohovára alebo sa snaží navodiť dojem, že ste príčinou všetkých konfliktov a problémov, môžete zažívať emocionálne vyčerpanie. Pri dlhodobom vystavení takémuto správaniu sa toto vyčerpanie môže prehĺbiť až do vyhorenia. Po interakciách s takýmto človekom sa často cítite zbavení energie, podráždení, úzkostní a znižuje sa aj vaše sebavedomie. Toxickí narcisti radi vytvárajú dojem, že s vami niečo nie je v poriadku, že by ste sa mali "nad sebou zamyslieť." Môžu používať manipulatívne techniky, ako sú hrozby, verbálna agresia alebo zastrašovanie, aby vás dostali pod tlak.
Narcisti často šikanujú, ponižujú a nadmerne kritizujú tých, ktorých si vyberú za svoje terče. Takéto správanie môže spôsobiť, že začnete pochybovať o vlastných schopnostiach, prehnane sa ospravedlňovať a preberať na seba zodpovednosť za chyby, ktoré nie sú vašou vinou. Tento tlak ovplyvňuje aj váš pracovný výkon, pričom si môžete všimnúť, že pracujete pod neustálym stresom a obavami z možnej chybovosti. Vaše zdravie začína chradnúť.
Dlhodobý vplyv narcistu môže viesť k fyzickým problémom, ako sú bolesti hlavy, svalové napätie, nespavosť, nočné mory, tráviace ťažkosti, zvýšený krvný tlak a ďalšie zdravotné ťažkosti spojené s chronickým stresom. Postupne sa u vás môže objaviť aj nechuť vôbec ísť na takéto pracovisko.
Rozprávať sa s narcistom je ako hovoriť do steny – necítite žiadne skutočné spojenie ani ochotu porozumieť. Narcisti sú zameraní predovšetkým na seba, svoje potreby a svoju pravdu. Ich schopnosť empatie je výrazne obmedzená alebo úplne chýba, čo znamená, že vás nepočúvajú s cieľom pochopiť, ale skôr aby vás prerušili, prekrútili vaše slová alebo získali nad vami kontrolu. Táto dynamika vo vás môže vyvolať frustráciu, napätie a pocit, že sa točíte v kruhu. Riešenie konfliktov alebo spolupráca sa tak stávajú extrémne vyčerpávajúcimi, čo oslabuje nielen vaše sebavedomie, ale aj schopnosť efektívne fungovať v tíme.
Dôsledky pôsobenia narcistickej skupiny na pracovisku
Ak sa na pracovisku vytvorí skupina narcistov, dynamika interakcií sa dramaticky zmení. Atmosféra sa stáva napätejšou, medziľudské vzťahy sú narušené a kolektív sa začína deliť na dva tábory, ktoré medzi sebou súperia – "my" a "oni". Postupne to môže viesť k vytvoreniu toxického prostredia, v ktorom narcisti cielene šikanujú alebo izolujú ostatných. Narcisti sa udržiavajú vo svojej pravde, svoje správanie sa navzájom podporujú, čím sa utužuje celková nezdravá dynamika a zvyšuje napätie v kolektíve.
Obete narcistov často prežívajú depresívne prejavy, pocit bezmocnosti a výraznú stratu sebadôvery. Ak šikana alebo ich nadmerný vplyv na pracovisku pretrváva, môže viesť k rozvoju zhoršených úzkostných stavov či dokonca k symptómom posttraumatického stresového syndrómu (PTSD). Narcistická skupina vie veľmi efektívne izolovať svoju obeť od kolektívu, čím u nej vyvoláva osamelosť a pocit, že nemá žiadnu podporu. Postupne začína fungovať ako jednotný narcistický organizmus, v ktorom každý člen podporuje a posilňuje správanie ostatných, čím vytvára uzavretý systém manipulácie a kontroly. Tento koordinovaný prístup zabezpečuje, že obeť je nielen psychicky osamotená, ale aj pravidelne podrobovaná vyčerpávajúcemu tlaku a emocionálnym útokom, čo výrazne znižuje jej schopnosť reagovať na situáciu alebo hľadať pomoc. Obete narcistickej skupiny začínajú pochybovať o vlastnej hodnote a cítia sa emocionálne vyčerpané.
Následky takéhoto správania sa však nepostihujú len priame obete. Ostatní zamestnanci, ktorí sa snažia stáť stranou, postupne strácajú pocit spolupatričnosti a bezpečia. Vzniká u nich presvedčenie, že sú na pracovisku osamotení, nemajú sa na koho spoľahnúť a nikomu nemôžu dôverovať. Ak sa navyše objaví šikana a priama podpora zo strany nadriadeného alebo HR oddelenia absentuje, situácia sa môže zhoršiť. Ignorovanie problému vedie k vytvoreniu atmosféry rezignácie a frustrácie, ktorá postupne znižuje motiváciu, zhoršuje pracovný výkon a vedie k vyššej fluktuácii zamestnancov.
Dlhodobé vystavenie tomuto toxickému prostrediu má závažné následky aj na fyzické zdravie. Obete a ostatní zamestnanci môžu trpieť chronickým stresom, ktorý spôsobuje nespavosť, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, zvýšený krvný tlak, oslabenie imunity a ďalšie zdravotné komplikácie. Psychická a fyzická vyčerpanosť sa prehlbuje. Pre obete je často ťažké zotaviť sa, pretože tlak a manipulácia zo strany narcistov nenechávajú priestor na regeneráciu, čo výrazne ovplyvňuje nielen ich pracovný výkon, ale aj kvalitu života.
V takejto atmosfére nie je len ťažké pracovať, ale aj udržiavať zdravé pracovné vzťahy a emocionálnu stabilitu. Narcistická skupina svojím správaním demoralizuje nielen jednotlivcov, ale aj celý tím, čím negatívne ovplyvňuje nielen osobné životy zamestnancov, ale aj celkový chod organizácie.
Narcistickí páchateľia šikany a tvorcovia toxického prostredia často zatajujú svoje agresívne správanie a symptómy toxickej kultúry. Koordinujú sa v šírení falošných verzií incidentov, čím vytvárajú atmosféru kolektívneho gaslightingu, v ktorej sa obete a ostatní zamestnanci začínajú pochybovať o svojom vnímaní reality. Tento manipulatívny mechanizmus spôsobuje, že aj tí, ktorí sú slušní a nezúčastnení, sa stávajú súčasťou klamlivého obrazu vytvoreného narcistami. Títo jedinci si však často nevšimnú, že ich správanie vyvoláva napätie a negatívnu atmosféru v tíme. Ostatní ich obchádzajú, jedná sa s nimi chladne a profesionálne, no narcisti sa stále nevidia ako problém.
Dokonca sa niekedy môže zdať, že nimi vytvorená toxicita ich posilňuje, pretože v tomto prostredí sú schopní udržiavať kontrolu a moc, pričom manipulujú ostatnými a presadzujú svoju predstavu reality. Táto toxicita im poskytuje dočasnú výhodu v podobe psychologickej dominance, čo im umožňuje vyhnúť sa zodpovednosti za svoje konanie a neustále upevňovať svoju pozíciu na úkor ostatných. Výsledkom je, že narastajúca negatívna atmosféra v tíme im dáva pocit, že ich správanie je nielen akceptované, ale dokonca ospravedlnené, čo ďalej zhoršuje situáciu a bráni akýmkoľvek pokusom o zmenu.
Záver
Uvedené oblasti a fenomény vám pomôžu lepšie odhaliť ľudí s narcistickými črtami alebo vzorcami správania, aby ste sa včas vyhli problémom, ktoré tento typ ľudí môže na pracovisku spôsobiť. Schopnosť identifikovať manipulatívne a toxické správanie je kľúčová pre ochranu vášho duševného zdravia, postavenia, reputácie a pozície na pracovisku. Včasná identifikácia potenciálne problémových osobností vám umožní nastaviť hranice a chrániť sa pred negatívnym vplyvom na vašu kariéru, osobný život a zdravie.
Ak ste v pravidelnom kontakte s takouto osobou alebo osobami, pomôže, ak si od nich zachováte profesionálny odstup a obmedzíte kontakt na nevyhnutné minimum. Naučte sa hovoriť "nie", postaviť sa za seba. Rozšírte si obzory, vzdelávajte sa v oblasti obrany proti manipulatívnym taktikám, posilnite svoje hranice a v prípade potreby neváhajte riešiť situáciu s nadriadenými alebo právnymi prostriedkami. Na narcistove provokácie nereagujte. Pokiaľ týchto ľudí "vyhladujete" a nebudete reagovať pod vplyvom emócií, postupne sa pre nich stanete nezaujímaví. Pozor si dávajte, ak patríte medzi ľudí, ktorí sú citlivejší a v určitom zmysle aj naivnejší. Incidenty na pracovisku si dokumentujte, zbierajte fakty a nevyvrátiteľné informácie. Pri falošných obvineniach ich vytiahnite a upriamte pozornosť na to, čo sa naozaj stalo. Nesnažte sa vyviňovať. Otrepte im fakty o hlavu. Narcistu vaša obhajoba aj tak nezaujíma, pretože už dávno rozhodol, že problémom ste vy. Ak sa pristihnete, že čoraz častejšie máte potrebu vysvetľovať, ospravedlňovať sa alebo vyviňovať sa z úplne normálnych vecí, alebo z niečoho, čo objektívne nie je vašou vinou, okamžite zastavte a uvedomte si, že presne táto vaša pozícia vyhovuje narcistovi.
Na záver je dôležité dodať, že narcistickí kolegovia nemusia vždy konať vedome s cieľom ublížiť. Sú to väčšinou emocionálne nezrelé osobnosti, ktorých správanie je motivované ich vlastnými krivdami a zraneniami, ako aj potrebou kontroly.
Narcistov a nimi zmanipulovaných ľudí nezmeníte, no máte kontrolu nad tým, do akej miery ich pripustíte do svojho života a aký vplyv budú mať na vaše (nielen) pracovné prostredie. Viete ovplyvniť, koľko energie a pozornosti im venujete a aký priestor im vytvoríte.
Vzťahy s narcistami sú už z princípu jednostranné a celkovo nevyvážené, plné napätia, stresu a úzkosti. Absentuje v nich emocionálne a celkové psychické bezpečie. Sú to zároveň ľudia, ktorí sa v jednej chvíli v práci tvária priateľsky a nápomocne, no vzápätí sú schopní o vás klamať, spôsobovať problémy alebo vám "vraziť dýku do chrbta." Ak vás už nepotrebujú alebo vás vnímajú ako hrozbu, často sa uchyľujú k intrigám a dehonestovaniu. Obviňujú druhých, vykresľujú seba ako obete a manipulujú tak okolím.
Narcisti len zriedkavo iniciujú urovnanie sporov, riešenie konfliktov alebo snahy o zlepšenie vzťahov na pracovisku. Ak to predsa len urobia, zvyčajne je to len preto, že očakávajú z toho nejaký osoh alebo výhodu. Ich snahy o zlepšenie môžu byť často len taktika, ako v očiach ostatných pôsobiť lepšie, no po čase sa spravidla vrátia k svojmu pôvodnému správaniu. Väčšinou zostávajú uviaznutí vo svojich tvrdohlavých predstavách, kde seba vnímajú ako obete, ktorým ostatní krivdia, zatiaľ čo tí druhí sú problémoví, neochotní spolupracovať alebo prispôsobiť sa. Z ich pohľadu riešenie konfliktu obvykle znamená, že druhá strana prevezme všetku zodpovednosť a zbaví ich akejkoľvek záťaže – inými slovami, "bude čo najviac po mojom, inak sa nikam nepohneme."
Príliš sa nad ich konaním nezamýšľajte – radšej si nastavte pevné hranice a nemajte pri ľuďoch vykazujúcich narcistické črty prehnanú dôveru ani očakávania, že sa zmenia alebo si uvedomia, aké nekonštruktívne a toxické je ich správanie. Vnímajte ich realisticky a naučte sa rozpoznať varovné signály, aby ste sa chránili pred zbytočnými konfliktmi a problémami.
Treba zdôrazniť, že nie každý narcista je nutne toxický alebo škodlivý. Niektorí sú dokonca celkom príjemní ľudia, s ktorými sa dá dobre vychádzať. Existujú aj jedinci, ktorí si svoje narcistické tendencie uvedomujú a aktívne na nich pracujú, aby sa správali k svojmu okoliu citlivejšie a ohľaduplnejšie. V pracovnom prostredí je však vhodné zachovať zvýšenú obozretnosť a uvedomovať si možné riziká, pretože naivita a prílišná dôverčivosť sa môžu ľahko vypomstiť.
Nezabudnite, že vaša hodnota a schopnosti existujú nezávisle od toho, čo si myslí alebo šíri nejaký zakomplexovaný a nevyspelý narcis. Keď sa oslobodíte od vplyvu týchto toxických ľudí, otvoríte si cestu k zdravším vzťahom a väčšiemu pocitu vnútornej slobody. To platí aj mimo pracoviska. Táto zmena vám zároveň umožní nájsť vzťahy, ktoré sú vzájomné, zdravé, prospešné a predovšetkým oveľa bezpečnejšie. Bez stresu, ktorý by ste zažívali, keby vás narcista mal na muške, sa v živote naozaj zaobídete.
Preto vždy myslite na prevenciu, kým nie je neskoro. O tom, ako sa voči problémovým osobnostiam čo najefektívnejšie brániť, napíšem niekedy nabudúce.
Blogy píšem vo svojom voľnom čase a pri písaní pijem veľa kávy. Ak sa vám môj článok páčil a chcete ma podporiť, môžete mi cez tento odkaz kúpiť malú kávu:
PS: Tento text je môj vlastný, pričom terminológia a identifikované vzorce správania sú inšpirované knihami a rozhovormi autorky Dr. Ramani Durvasula, ako aj inou literatúrou ktorá sa orientuje na narcistické vzťahové dynamiky.