Každoročne sa na Vianoce schádzame u mamy a s bratom hneď skontrolujeme, či je všetko tak, ako má byť. Na stromčeku nesmú chýbať ozdoby, na ktoré sa pamätáme z detstva - farebné šišky, muchotrávka so zvyškom bodkovaného klobúčika, ružové košíčky, ktoré mama nejakým mne nepochopiteľným spôsobom dokáže vyčariť z jemného papiera, biele plastové megavločky, dve hlavy neidentifikovateľných postavičiek, ktorých telá už dávno odniesol čas, a dva vtáčiky bližšie neurčeného druhu.


A vo vitríne, ktorá je počas roka dejiskom výstavy celoživotne nazbieraného sortimentu z oblasti "sklo porcelán", musí byť starý betlehem z roku 1912.

Vyrezal ho mamin strýko František Brett, narodený v roku 1899. Na fotografii z roku 1912 je so svojimi sestrami.
Vľavo stojí Marie narodená v roku 1897, moja babička, ktorú som nepoznala, pretože zomrela v roku 1949 - napriek tomu mi ju od mojich šestnástich rokov denne pripomínajú rubínové náušnice, ktoré som po nej ob generáciu podedila.
V strede sedí najstaršia zo súrodencov, Františka - mamina teta Fanynka, narodená v roku 1895.

Rovnako ako sa radi opätovne stretávame so známymi vianočnými relikviami, radi donekonečna počúvame mamine rodinné historky, ktoré sa u nich doma tradovali od nepamäti. Napríklad takáto z Nepolis na Vianoce 1901:
Len krátko pred nimi zomrel trom súrodencom z fotografie otec. Stromček mali chudobný, viselo na ňom devätnásť perníčkov, ktoré mali na prednej strane nalepený obrázok Mikuláša. Mama s dievčatami išli do kostola a malému Františkovi kládli na srdce:
"Nie že si vezmeš nejaký perníček zo stromčeka, máme ich spočítané."
Keď sa vrátili domov, našli na stromčeku 19 papierikov so zvyškami perníčkov - František poohrýzal všetkým Mikulášom nohy. Dievčatá plakali a mama mu potom vyčítala:
"Keby si si vzal radšej jedného alebo dvoch, ale takto si pokazil všetkých."
Keď František trochu vyrástol, vyrezal detský betlehem, ktorý sa stal každoročnou súčasťou našich Vianoc. Bola to vlastne taká marketingová aktivita výrobcu mydla z Rakovníka, pána Františka Ottu. Zo skladačky, pridávanej ako darček zdarma pri nákupe výrobkov firmy, sa vystrihli jednotlivé motívy, nalepili na preglejku, vyrezali lupienkovou pílou a na záver sa nalakovali.
Betlehem je zasadený do typicky českého vidieckeho prostredia. Nájdeme tu deti nesúce darčeky Ježiškovi, troch kráľov, pastierikov s ovcami, anjelský orchester a samozrejme maštaľ so svätou rodinou.






A tu je sľúbený dôkaz komercializácie Vianoc 27 rokov predtým, ako tak urobila Coca-Cola. Darčekmi pre Ježiška v košíčku a psích papuľkách sú rakovnícke výrobky, mydlo OTTA.



