Zošity obaliť, urobiť 2 cm okraj ceruzkou (okrem slovníčkov).

Len na vysvetlenie - nikdy som deťom nerobievala úlohy, ale táto školská povinnosť sa mi zdala byť dosť krutá (alebo ja som možno na staré kolená zľavila zo svojej zásadovosti) a navyše som tušila, že keby som nechala Viktorku rysovať samu, asi by to skončilo tým, že by som musela kúpiť novú sadu zošitov a aj tak by ma táto práca neobišla.
Tak som robila okraje do zošita č. 420, siedmich zošitov č. 523 a dvoch č. 520 a pritom rozmýšľala. Načo je to komu dobré? Aký význam okraj vlastne má? Načo slúži ten prázdny priestor okrem zapísania dátumu? Boli by vedomosti žiakov menšie, keby písali od kraja ku kraju? Vyrástli by z nich menejcenní ľudia? Či by sa nebodaj stali spodinou spoločnosti? Líšili by sa poznatky o jadrovej fyzike či zloženom rýme napísané v zošitoch s okrajmi od tých, čo okraje ignorujú?
Čo za tým asi môže byť? Napadli ma tieto možnosti:
Zabudli sa zrušiť nejaké výnosy Márie Terézie a jej syna Jozefa II. týkajúce sa povinnej školskej dochádzky v krajoch Rakúsko-Uhorska v druhej polovici 18. storočia
Za všetkým je zošitová lobby, ktorá si takto zvyšuje svoje zisky
Je to dielo odporcov našich lesov
Ide o pomstu učiteľov rodičom za ich nespolušné deti
Keď som dookrajovala, skúsila som pohľadať v starých dokumentoch, odkedy sa táto povinnosť traduje v našej rodine. Najstarší dôkaz nesmrteľnosti okrajov som našla vo veciach po otcovi - ako vidieť, je to rok 1941, otec mal vtedy 12 rokov a bol sekundánom na gymnáziu. Nebolo to síce v zošite, ale na dvojhárkoch - ale okraje tam sú.


Aby som historický pohľad z obdobia slovenského štátu doplnila aj pohľadom z prvej československej republiky a doby protektorátneho temna, opýtala som sa mamy. Aj tá mi potvrdila, že jej školopovinné detstvo bolo spojené s okrajmi v zošitoch.
Takže a) bude asi správne. A netreba sa diviť, že to za tie stáročia zabudli zrušiť. Veď ide len o taký okrajový problém.
Na záver trochu optimizmu - zošity č. 544 už majú okraje natlačené.