Slavobrána pre Miku Waltariho

Dostala sa k nám na konci školského roka za výborný prospech a vzorné správanie jednej z mojich šikovných detí. Čínska mačka a iné rozprávky od Miku Waltariho. Už by som to naozaj nemusela robiť: čítať rozprávky deťom, čo vedia čítať samé. Ale ja to robím. Naoko sa vždy nechávam presviedčať, akože iba kvôli tomu malému - päťročnému, čo ešte sám nečíta. Ale sú detské knižky, ktorým v skutočnosti neviem odolať a cítila by som sa veľmi ukrátená, keby som si ich nemohla prečítať. A to moje deti dobre vedia. A tak som po večeroch čítala Čínsku mačku a iné rozprávky a ako vždy - očarená viac než oni, keď som dočítla poslednú, vravím: Mám chuť postaviť Mikovi Waltarimu slavobránu. A to je čo? - pýta sa malý. Otázka zaskočivá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Odpoveď - protiotázka: "A fantázia vieš čo je?" "Neviem." "To je niečo, čo by som si musela požičať od uja Waltariho, aby som ti vedela vysvetliť, čo je slavobrána." "Tak si požičaj" - nevidí problém malý.

No, dobre. Čo by som pre teba neurobila. Tak ja to teda chvíľu skúšam a nakreslím slovami, čo asi znamená SLAVOBRÁNA:

Keď niekam vchádza slávny človek, povedzme taký kráľ,
každý ho túži pozdraviť, predrať sa davom, aby mu na chvíľu ruku podal.

Keď niekam vchádza slávny človek, povedzme taký kráľ,
obvykle býva jasný deň, lebo aj slnko a nebo chcú vidieť,ako ho na zemi každý privítal.

Keď niekam vchádza slávny človek, povedzme taký kráľ,
z každého kúta planéty jeden vtáčí druh priletí,aby na jeho počesť zaspieval.

Keď niekam vchádza slávny človek, povedzme taký kráľ,
kvety mu padajú pod nohy, aby sa ich farebnej vône dotýkal.

Keď niekam vchádza slávny človek, povedzme taký kráľ,
na vežiach zvonia zvony a v srdciach zvončeky,aby sa tá vzácna zvesť do celého sveta rozniesla.

Keď niekam vchádza slávny človek, ako je Mika Waltari,
nebo sa nachvíľu otvorí, aby sme na seba videli.
On na nás bude z tej výšky kývať a my budeme odušu kričať: Ujo Mika, tá knižka je supeeer!!!
A pošleme mu po vetre bozk, za všetku tú múdrosť, čo deťom do rozprávok dal, aby ju nijaký čas už nikdy, nikdy, nikdy nezmazal.

Dala som do toho celú svoju oduševnenosť a keď som to tomu krpcovi prečítala, hovorí: "No mami, veď si nečítala o žiadnej bráne. Už ma to nebaví." Ešteže tak, lebo lepšie to už nezvládnem. Ale snažila som sa. Tak som to sem hodila, možno to aspoň niekto ocení :-)

Miku Waltariho som poznala ako autora slávneho románu Egypťan Sinuhet a ešte niekoľkých dobrých kníh pre dospelých, ale vôbec som netušila, že napísal aj rozprávky pre deti. A ešte aké.... Povedané slovami mojimi: M ám kategóriu bytostí, ktoré volám Hľadači krásy a múdrosti. Mika Waltari je jednou z nich.  Superlatívov by bolo, ale dlhé články sa vám čítať nechce. Tak si radšej prečítajte Čínsku mačku a iné rozprávky Miku Waltariho . Stojí za to.

Len krátka ukážka:
"Ach princezná," povedal Kamarát. "Myslíš, že nájdem niekedy v živote dokonalú krásu, po akej túži moja duša?"
"Nenájdeš," odvetila princezná. "Dokonalú, najväčšiu Krásu v pominuteľnom svete nenájdeš. Dosiahneš ju až na druhej strane brány Smrti. Ale v tvojom živote nastane chvíľa, keď bude tvoja duša najbližšie k Ríši Duchov dňa, a vtedy napíšeš o svojej túžbe báseň a ľudia ju budú spievať ešte tisíc rokov po tom, čo sa tvoje pominuteľné telo zmení v hlinu a prach. Tvoje meno nebudú poznať, no najkrajšia časť tvojej duše bude ďalej žiť na zemi v tej básni a bude dodávať silu nespočetným iným dušiam, aby aj ony smerovali k slnku a kráse." (Z rozprávky Krajina Modrého svetla)Mika Waltari - životopisEpilóg:
A jeden pokus o radu pre rodičov, ktorí zatiaľ nestihli mať skúsenosti s detskými knihami. Prosím vás, dobre si rozmyslite, či kúpite deťom "rozprávkové" knihy, čo opisujú kreslené filmy od Walta Disneyho . Tieto knihy sa svojimi ilustáciami vedia tváriť ako detská kniha, ale o detskom chápaní nemajú ani poňatia. Preklady sú krkolomné, obsahy bezduché, štýl horší ako žiadny a stoja viac než knihy hodnotné. Tie zlaté storočné postavičky vašim deťom predstavivosť nerozvinú, iba im pokazia vkus. Je to na vás.


Ivett Valovičová

Ivett Valovičová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Osoba prozaická, duša poetická. V dave sama, v samote s Ním. Má rada úsmev. Žije pre deti. Zvláštne znamenie: vrodený zmysel pre iróniu (roky ho potláča - stále neúspešne). Zoznam autorových rubrík:  Keď snívamKeď padámKeď kryštalizujemKeď somMoji autoriDo neba (môjmu Autorovi)Môj šuplík detskej logikyMomentkyEx librisKomnata trinástaUsmej sa

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu