Trapas hudobný

O tom, aké ťažké je byť umelcom

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Počas stredoškolského štúdia som sa snažila silou-mocou dostať do školského tamburášsko-speváckeho súboru. Lákala ma tam možnosť tráviť krásne prázdninové chvíle na sústredeniach, ktoré nasledovali každoročne po vyhranej celoslovenskej súťaži. V tých päťdesiatych rokoch minulého storočia nebolo veľa možností dostať sa na takúto dovolenku a navyše aj z dosahu rodičov. Okrem toho ma do súboru lákala Adela, priateľka, ktorú som už v predchádzajúcom článku spomínala.

Lenže splniť si túto túžbu nebolo pre mňa vôbec jednoduché – na rozdiel od Adely nemám absolútne žiadny sluch, o hlase ani nehovoriac. Bolo mi jasné, že tieto atribúty, potrebné pre člena hudobného súboru, sa získať jednoducho nedajú, a tak som musela špekulovať, ako obísť svoje mínusy a nájsť dôvod, pre ktorý by ma v súbore strpeli. A ako v mnohých iných prípadoch – mi pomohla babička – a jej mandolína. Bol to jediný hudobný nástroj, ktorý sa v mojom dosahu vôbec vyskytoval – a bol mojou záchranou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tom povojnovom období bolo hudobných nástrojov celkovo málo, boli drahé a škola mala na ich nákup obmedzené prostriedky. A tak, keď som sa vytasila mojou mandolínou, ktorú som starostlivo vyčistila a naleštila, bolo zrejme pánu dirigentovi a vedúcemu súboru v jednej osobe ťažko povedať, že mandolínu chce, ale mňa nie – a tak som sa stala tamburáškou. Že to tento dobrý pán čoskoro horko a mnohonásobne oľutuje, vtedy ešte nikto netušil.

Náš súbor sa každoročne zúčastňoval celoslovenských súťaží podobných hudobných telies a postupne sa stal ich favoritom a mnohonásobným víťazom. Dokonca aj v prípadoch, keď som do deja zasiahla ja.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý z nich sa odohral na celoslovenskej súťaži v Rožňave. Doviezli nás tam v dopoludňajších hodinách – a ako vždy nám dali na dve hodiny osobné voľno, aby sme sa pred vystúpením, ktoré malo byť až v podvečerných hodinách, rozptýlili. My s Adelou sme sa vybrali na prechádzku do mesta a počas nej sa mi moja priateľka posťažovala, že ju čoraz viac bolí hrdlo a že si nevie predstaviť, ako bude spievať a hlavne konferovať, ona totiž celé naše vystúpenie aj uvádzala. Poľutovala som ju a hneď som jej aj poradila: pôjdeme do lekárne, vysvetlíme, o čo nám ide a iste nám dajú niečo na záchranu večera.

Ochotná magistra nás nesklamala. Hneď vytiahla zo zásuvky škatuľku s akýmisi cukríkmi a dôrazne Adelu upozornila, že z nich smie užívať najviac po dva kusy každé štyri hodiny. Adela samozrejme hneď začala cmúľať prvé dva, ja som sa tiež pre istotu ponúkla a v priebehu prechádzky som sa asi v pätnásťminútových intervaloch Adely pýtala, či už zaberajú. Čas ubiehal a ony nezaberali. Tak som dospela k presvedčeniu, že tá magistra vie figu o tom, ako ich dávkovať a že v takejto povážlivej situácii nemožno šetriť pomocou, ktorú máme na dosah ruky. A tak mnou neustále posmeľovaná Adela do konca našej prechádzky zjedla väčšinu obsahu škatuľky.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vystúpením sme sa rozišli, ona sa šla prezliecť do speváckej šatne a ja do našej. V oboch šatniach nastalo obvyklé nervózne pobehovanie, obliekanie, česanie, upravovanie, až kým nás nezavolali na generálku – a tu sa zistilo, že nemáme moderátorku. Adely jednoducho nebolo, hneď sa na ňu pýtali mňa, a nakoniec sme ju objavili na toalete v bezvedomí.

V pôvodnom čase nášho vystúpenia sme počúvali sirénu sanitky, ktorá Adelu odvážala do rožňavskej nemocnice a ja som cvakala zubami od strachu o ňu. Keď sa vrátili vedúci súboru z nemocnice so správou, že sa už prebrala a nie je ohrozený jej život, všetkým sa uľavilo. Mne však nezabudli sľúbiť, že už nikdy, ale vôbec nikdy so súborom nikam nepôjdem, lebo som s konečnou platnosťou z neho vylúčená. Okrem toho za trest budem musieť ísť Adelinej mamke šetrne oznámiť a vysvetliť, prečo sa jej dcéra nevrátila domov s ostatnými a ostala v rožňavskej nemocnici.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrácki učitelia však na svoje rozhodnutie, že ma už nikdy nechcú vidieť, po čase „zabudli“ a ja som sa im za to odvďačila po svojom:

Bolo to o rok neskôr, opäť na celoslovenskej súťaži – tento raz v Nitre. Scenár sa opakoval, dopoludnie pred vystúpením sme mali voľno a rozpŕchli sme sa po meste. Ja som chcela kúpiť niečo domov mojim dvom o desať a jedenásť rokov mladším súrodencom. Osud ma zavial pred výklad, v ktorom som zbadala nafukovacieho plyšového klokana. Sedel tam, opierajúc sa o mohutný chvost, zaštupľovaný kovovou zátkou, aby z neho nevyfučal vzduch. Ako sa tak na mňa díval, učaroval mi a ja som vedela, že ho musím kúpiť.

Keď sme si v šatni pred generálkou navzájom ukazovali svoje nákupy, zrazu som sa cítila veľmi hlúpo. Popri rúžoch, šatkách a pančuchách, ktoré vyťahovali z tašiek ostatné dievčatá, mi môj klokan pripadal veľmi nepatričný. A tak som sa zrazu počula, ako vysvetľujem, že som si ho kúpila ako talizman na dnešné náročné vystúpenie a že ho chcem zobrať na javisko so sebou, aby mi pomohol. Neveriace pohľady ostatných ma presvedčili o tom, že túto nehoráznu hlúposť budem musieť uskutočniť.

Celý súbor sa teda tešil na to, ako budem hrať s klokanom. Keďže sme sa na javisku usádzali skrytí za zatiahnutou oponou, nebol problém tam s nafúknutým klokanom prísť. Horšie bolo usadiť sa, lebo babičkina mandolína, ako jediná v súbore, mala krásne oblé bruško. Keď som na to svoje priložila klokana a na neho ešte mandolínu, bolo mi jasné, že hrať takto nebude jednoduché.

Zlatým klincom nášho programu mal byť Fibichov Poem. „Počúvajte“, hovoril nám náš dirigent, „táto skladba musí znieť ľahučko a tichučko, jemne, ako keď sa vetrík pohráva s lístím stromu...“ Bola to skutočne veľmi pekná skladba a všetci v súbore ju radi hrali. Všetci okrem Irky a mňa. Prečo Irka hrala druhý hlas, neviem, ja som ho hrala vďaka môjmu antitalentu, v druhom hlase sa asi tak veľa pokaziť nedalo, hlavne keď som hrala potichu, k čomu som bola často vyzývaná. Lenže práve v Poeme mal – a stalo sa to asi v celej histórii súboru po prvý a posledný raz – druhý hlas celé dva takty zahrať ako sólo. Vedomé si zodpovednosti za náš výkon sme vždy kŕčovite zvierajúc v spotených prstoch tepátko s napätím čakali tú výnimočnú chvíľu a po jej skončení sme si s úľavou vydýchli.

O to väčší strach a napätie v nás vyvolal fakt, že dnes šlo o súťažné vystúpenie. Pred svojím duševným zrakom vidím nášho vedúceho, ako pri dirigovaní na nás dve pozrel, či sme pripravené a naznačil, aby sme sa čo najjemnejšie dotkli strún. V tom okamžiku som si – podvedome – pritisla svoj nástroj tesnejšie k sebe – a vtom sa to stalo. Ten štupeľ z klokanovho chvosta prudko opustil svoje miesto, veľkým oblúkom letel ponad naše hlavy a pristál na base. Keďže bol kovový, basa ešte dlhú chvíľu hlasno rezonovala a náš basista ju v úľaku pustil na zem. No a my s Irkou a celé naše okolie medzitým mizlo v oblaku púdru, ktorý spolu so vzduchom vyrážal z klokana, ktorým bol zvnútra vysypaný, aby sa jeho telo nezlepilo. Keď sme začali všetci kýchať, niekto konečne zatiahol oponu a my sme už viac nevideli vyjavené tváre členov poroty.

Vďaka diplomacii našich učiteľov a dobrej povesti nášho súboru bolo toto všetko označené za technickú závadu a naše vystúpenie sa vďaka tomu mohlo pred porotou zopakovať. Samozrejme bezo mňa. Ja som po celý čas sedela v šatni, ronila slzy a čakala na ortieľ.

Pretože to opakované vystúpenie už nemal kto pokaziť, vyhrali sme – teda vyhral súbor.

A pretože mal náš vedúci veľmi, ale veľmi dobré srdce, nakoniec to skončilo tým, že sa ma, majúc obe ruky na mojich ramenách a dívajúc sa mi do očí, spýtal: „Budeš mať vôbec niekedy rozum?“ A na takúto otázku sa veľmi ťažko odpovedá...

Viera Spišáková

Viera Spišáková

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  511x

Mám veľmi rada humor. Pravdepodobne vďaka tomu vyháňam zo svojej pamäte všetko zlé, pochmúrne a opatrujem si v nej to humorné – „trapasoidné“. Takýchto situácií bolo v mojom živote veľa (som veková kategória 80+) a rada nimi zabávam svoje okolie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,079 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu