Nech si Gréci žijú... ako my!

„Grécky problém" nie je len o politike a ekonomike, ale tiež o tom, či sme ochotní pomáhať iným. A je v podstate jedno, či ide o Grékov, Islanďanov, Rómov alebo Laponcov...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (72)

Ani ja sama nie som presvedčená o tom, či by Slováci mali požičať Grékom čo i len jeden cent. Zaráža ma však, ako málo stačí na to, aby sme si z niekoho urobili nepriateľa. Stačí, aby nás požiadal o pomoc.

Ešte pred pár mesiacmi by nikomu ani nenapadlo, koľko negatívnych stereotypov máme o pre nás vzdialených Grékoch. „Leniví, pažraví, žijú si ako prasatá v žite a my im na to máme prispievať!
Väčšina našincov v Grécku nikdy nebola a napriek tomu má dnes „veľmi jasnú" predstavu o jeho obyvateľoch... Tí šťastnejší, čo tam predsa len niekedy boli, videli Grécko skôr z pohľadu dovolenkárov z Východu: „Všetko je tam drahé, tí Gréci musia mať poriadne vysoké platy, tým sa ale žije!"

Keď sú teraz v úzkych, väčšina z nás im pomôcť nechce. Mám pritom dojem, že nejde ani tak o to, či sú na tom Gréci lepšie alebo horšie ako my, alebo či si ten stav zavinili sami... Ide o naše peniaze! Keď nás niekto požiada o pôžičku, hneď nám napadne tisíc dôvodov, prečo mu ju nedať. Ak navyše ide o iný národ, neochotu požičať podporujú aj negatívne stereotypy: „Lebo... veď... sú leniví! A pažraví! A žijú si ako prasatá v žite!"

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Len málokto dokáže pomáhať nezištne a bez toho, aby čakal, že mu jeho pôžičku raz vrátia. „Pomôžu Gréci nám, keď to náhodou budeme potrebovať?"
Ale čo ak by sme raz my boli odkázaní na pomoc tých „chudobnejších", napríklad Rumunov a Bulharov? Veď pre nich sme aj my „tí bohatí turisti zo Západu", tak prečo by nám mali pomáhať?!

.......................................

Stále mi chodí po rozume jeden bilbord: „Aby sme nekŕmili tých, čo nechcú pracovať!" Nie je na ňom Grék. Aj on však hovorí o našej neochote pomáhať. Keď ide o naše peniaze, sme schopní si dokonca nahovoriť, že ani našim Rómom sa nežije zle: „Veď sa na nich pozrite! Nepracujú, užívajú si... Žijú si ako prasatá v žite!"
A keď im náhodou pomáhame (v podstate nedobrovoľne), stále od nich čakáme, že sa budú správať tak, ako to vyhovuje nám. Že budú presne ako my.

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte si však, že by sme boli ochotní pomôcť Grékom, Rómom či Laponcom, keby aj boli presne rovnakí ako my?

Komu by sme vlastne boli ochotní pomôcť?

Vitalia Bella

Vitalia Bella

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Milujem neznesiteľnú ľahkosť bytia Zoznam autorových rubrík:  Dva domovyStalo sa mi...Z práceNa cesteLen môj názorBratislavaSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu