Dokáže umelá inteligencia naučiť matematiku?

Vývoj v oblasti UI ide dopredu veľmi rýchlo. Asi až tak, že si to nevieme predstaviť.

Dokáže umelá inteligencia naučiť matematiku?
Umelá inteligencia učí žiakov matematiku. (Zdroj: https://deepai.org/machine-learning-model/cyberpunk-generator)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Väčšina z vás si už asi vyskúšala písať si s umelou inteligenciou alebo vytvoriť s jej pomocou nejaký obrázok. Mňa ako učiteľa matematiky a autora učebníc a zbierok zaujíma, ako dokáže pomôcť umelá inteligencia s vysvetľovaním matematiky žiakom. Napriek rýchlosti jej vývoja si (možno naivne) myslím, že s niektorými vecami ohľadom učenia matematiky si umelá inteligencia ešte dlho neporadí.

Po niekoľkých experimentoch som totiž zistil, že:

ChatGPT dokáže veľmi dobre napísať definície a známe tvrdenia („Pytagorova veta“), vie vysvetliť, ako sa problémy riešia („Ako sa násobia dve záporné čísla?“,  „Ako sa násobia zlomky?“, „Ako sa riešia lineárne rovnice?“), dokáže zostaviť test s úlohami, dokáže vyrobiť distraktory k úlohám s výberom odpovede. Toto všetko zvláda relatívne dobre aj keď jej zadáme približný vek žiakov. Zdá sa vám, že dokáže všetko, čo robí učiteľ matematiky (nemyslím teraz výchovnú časť jeho pôsobenia)?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ChatGPT si napriek mojej snahe opýtať sa rôznymi spôsobmi neporadila s vysvetlením, prečo sa niektoré problémy riešia tak, ako sa riešia („Prečo je súčin dvoch záporných čísel kladný?“, „Prečo násobíme zlomky tak, že súčin čitateľov vydelíme súčinom menovateľov?“...). A už vôbec nie s veku primeranými odpoveďami na otázku „Prečo?“. Vyskúšajte si to. Vezmite si nejaký základný poznatok z matematiky, ktorý viete, ako funguje, ale nie ste istí, prečo funguje práve takto. Myslím si, že z jej odpovede múdrejší nebudete.

ChatGPT zatiaľ nevie (a myslím, že tak skoro ani nebude vedieť) byť aktívnym tvorcom otázok a problémov, ktoré pomôžu žiakovi samému objaviť, ako a prečo funguje daný poznatok. K tomu by potrebovala rozumieť detskej psychike, rozumieť vzťahom v matematike, rozumieť didaktike a psychológii a to všetko naraz. A ešte aj pri interakcii so žiakom brať do úvahy jeho aktuálnu náladu a pocity.

SkryťVypnúť reklamu

Takže myslím, že z troch prístupov, ako učiť matematiku (viac som sa im venoval pred desiatimi rokmi v článkoch na mojom blogu), umelá inteligencia začína pomaly zvládať ten prvý – transmisívne učenie „egyptskej matematiky“. Ale čaká ju ešte dlhá cesta, aby zvládla druhý alebo tretí prístup – konštruktivistické učenie „gréckej matematiky“.

Ján Žabka

Ján Žabka

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Učiteľ matematiky, autor učebníc a pracovných zošitov, bývalý amatérsky hráč squashu a občasný bežec, ktorý sa snaží premýšľať nad vecami a ich fungovaním. Aktuálne pracuje na www.SkolaMatiky.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu