Konkrétny recept ako viesť úspešné družstvo Vám však neprezradím. Neexistuje totiž jediná správna cesta k jeho vedeniu, pretože každé je originál. Všetky sú však flexibilné a prispôsobivé v čase potrebám svojich členov a ich individuálnym požiadavkám. Predstavujú živé a plodné alternatívy na uspokojenie sociálnych a ekonomických spravodlivých požiadaviek, na rozdiel od korporácií, ktoré často využívajú ľudí a zanedbávajú našu planétu.
Kooperatívy predstavujú alternatívu, ktorá ukazuje, že spoluprácou a bez vykorisťovania iných môžeme dosiahnuť lepší život. V Európe aj vo svete vidíme veľa príkladov úspešných družstiev. Tieto organizácie dokazujú, že efektívnosť nie je vždy spojená len so súkromným vlastníctvom. Aj spoločné vlastníctvo prináša výhody, ako je stabilná zamestnanosť a efektívne hospodárenie, a ponúka sociálnu spravodlivosť a demokraciu bez straty hospodárskeho rastu. Existujú rôzne typy družstiev, ktoré slúžia rôznym účelom, napríklad výrobné, obchodné, zamestnanecké (pracovné), spotrebiteľské, sociálne a finančné. Niekedy sa vytvárajú aj miešané družstvá, ktoré kombinujú viac než jeden typ. Všetky tieto družstvá vznikli a stále vznikajú na základe potrieb ľudí v danom čase.
Keby som mala družstvo opísať jedným slovom, bolo by to slovo SYNERGIA. Synergiu nájdeme tam, kde celok je väčší, ako súčet jeho častí. A kooperatíva práve svojimi tradičnými princípmi, je predurčená na vytváranie synergie. Ja osobne vnímam družstvo ako zosiľujúci účinok schopností a potenciálu jednotlivcov. Iste ste sa stretli s tvrdením, že človek nikdy sám nedosiahne to, čo by dosiahol v spolupráci s ostatnými. A aj v družstve toto tvrdenie nachádza uplatnenie a padá na úrodnú pôdu. Dobrá správa je, že z výhod celého družstva majú osoh všetci, ktorí sú jeho súčasťou.
Družstevné vlastníctvo je neideologickou a pragmatickou alternatívou, ktorá existuje niekde medzi kapitalizmom a socializmom. Táto forma podnikania je založená na spoločnom vlastníctve, spoločnej zodpovednosti a spoločnom zdieľaní výhod. V družstvách sa nerovnosti v spoločnosti zmenšujú, a to nie len ekonomické nerovnosti. Družstvo je alternatívou, kde nedochádza k využívaniu druhých ľudí pre zisk. Dnes sme svedkami takých korporácií, ktoré zneužívajú svojich zamestnancov a využívajú lacnú pracovnú silu. V družstvách, kde sú všetci členovia aj spoluvlastníkmi, sa takéto zneužívanie ťažko realizuje. V skutočnosti je náročné si predstaviť, že by členovia zamestnaneckého družstva zneužívali jeden druhého. Naopak, spoluprácou a vzájomnou podporou môžu dosiahnuť svoje spoločné ciele a vytvoriť lepšie pracovné miesta, spravodlivejšie životné podmienky a finančnú stabilitu. Tak ako v často spomínanom španielskom družstve Mondragon.
Skutočné družstvá sú, boli a budú pre ľudí. Sú tu, aby slúžili ľuďom. V korporácii ste iba zákazníkom, konzumentom, zamestnancom, klientom alebo dodávateľom. Nemáte hlas, dôležitý ste len vtedy, keď Vás potrebujú. V družstve ste však členom, družstevníkom, a váš hlas má rovnakú váhu ako hlas ostatných. Každé družstvo môže byť odlišne vedené, ale všetky majú jedno spoločné - slúžia svojim členom.
Jedno príslovie hovorí: “Kto kráča s bohatými, sám zbohatne. Kto kráča s múdrymi, sám zmúdrie”. Ja som si práve vymyslela nový výrok: "Kto kráča s družstevníkmi, dosiahne cieľ, ktorý si členovia sami stanovili." A my už vieme, že každé družstvo má svoj jedinečný cieľ. Každé je originálne, ale keď sa k nemu pridáte, bez ohľadu na to, či je to zamestnanecké, výrobné, finančné alebo sociálne, stávate sa súčasťou jeho jedinečnej vízie. Spoločne môžete dosiahnuť víťazstvo a úspech, a to je ten dôvod, prečo sa miliarda ľudí na tomto svete rozhodli stať sa členom nejakej kooperatívy.
Teším sa na ďalšie kapitoly môjho putovania svetom družstiev. Vďaka za vašu oddanosť a váš záujem o túto dôležitú tému.
Zuzana Lukáčová, družstevníčka