Alexandra Letkova
Rozdiely medzi Francúzskom a Slovenskom
Niekoľko rozdielov, bez hodnotenia pozitívne vs. negatívne, ktoré som postrehla medzi Slovenskom a Francúzskom.
Niekoľko rozdielov, bez hodnotenia pozitívne vs. negatívne, ktoré som postrehla medzi Slovenskom a Francúzskom.
Vianočnú výzdobu v Paríži začali rozsvecovať na začiatku adventu, hoci príprava dekorácie Champs-Elysées sa začala už v októbri. 415 stromov lemujúcich najznámejšiu ulicu na svete je ozdobených viac ako miliónom žiaroviek a svetiel, čo je 8-krát viac ako minulý rok. Výzdobu Champs-Elysées možno obdivovať až do 20. januára 2008.
Keď som kedysi pozerala seriál Ally McBeal, kde chodili po práci tancovať (a na druhý deň do roboty – to určite), ženy v kostýmoch, muži v oblekoch, tak som bola presvedčená, že je to natočené len pre seriál.
Už tretí deň železničiari štrajkujú. A s nimi aj zamestnanci parížskeho metra. A zamestnanci elektrární a plynární. A technickí pracovníci parížskej opery a národného divadla – la Comédie Française. Určite by sme našli ďalších, ktorí sa pridali zo solidarity. Na niektorých univerzitách štrajkujú učitelia a študenti, ale tí za svoju vec, o ktorej moc neviem. Pred týždňom aj rybári. Tí prví dvaja spomínaní štrajkujú proti zrušeniu špeciálnych výsad pri odchode do dôchodku. Kým normálne Francúzi musia odpracovať 40 rokov, železničiari len 37,5, na niektorých postoch dokonca ešte menej. Zamestnancom divadla a opery udelil rovnakú výsadu kráľ pred 300 rokmi.
„La circulation fortement perturbée“ („premávka silne narušená“) – slovné spojenie, ktoré by nemalo chýbať v žiadnom sprievodcovi a slovníku venujúcemu sa Francúzsku.
Keď konečne predpoveď počasia sľubovala lepšie počasie, som sa vybrala do zámku Versailles. Mesto Versailles sa nachádza od Paríža asi 20 minút cesty vlakom a v súčasnosti je to jedno z bohatých predmestí Paríža.
Počas obedu s kolegami alebo kamarátmi som sa už veľakrát dostala k téme slovenského jedla a spôsoboch stolovania.
Módne časopisy vždy píšu aká je móda v New Yorku, Miláne a Paríži, a čo si treba obliecť, aby bol človek „in“ a „cool“. Ja napíšem o tom, čo vidím každý deň na parížskych uliciach, v metre a obchodoch.
Krátky, nie vyčerpávajúci zoznam vecí, ktoré mám na Francúzoch rada. Nasledujúce body nie sú zoradené podľa dôležitosti, ale podľa môjho osobného vnímania, a určite sa nevzťahujú na všetkých Francúzov rovnako.
Krátky, nie vyčerpávajúci zoznam vecí, ktoré ma na Francúzoch iritujú. Uvedené situácie nie sú zoradené podľa dôležitosti, niektoré ma rozčuľujú viac a takmer vždy, niektoré len keď mám zlú náladu.
Nedávno som preposlala kolegyni, 23-ročnej Francúzke, hru, v ktorej sa do slepej mapy Európy vkladajú jednotlivé štáty.
14.júla 1789 sa ozbrojení obyvatelia Paríža vybrali k Bastille – obávanému väzeniu, ktorá bola pevnosťou a symbolom kráľovskej moci. Tento akt sa pokladá za začiatok Veľkej Francúzskej Revolúcie. Samotná budova však bola zničená až v priebehu ďalších mesiacov. 14.júl sa stal národným sviatkom až v období III. republiky, keď ho v roku 1880 zoficializoval politik Léon Gambetta.
O Francúzoch sa hovorí, že sú gurmáni a milovníci. (O milovníkoch moc neviem, o jedle som zistila viac).