Berky Jariabok a filozofia ma-amvpitchizmu

Písmo: A- | A+

Ma-am Vpitchy. Toto meno sa v Británii pomaly ale isto stáva mantrou, ktorú si ľudia do úmoru opakujú pri každom probléme.Ma-am, kedysi provinčný čínsky lekár, v roku 1983 emigroval cez Hong Kong do severoškótskeho Wicku, kde založil filozofické učenie Hyperflegmatické neriešenie problémov. V roku 1996 sa oženil s čarokrásnou škótskou poštárkou Elizabeth a po svadbe prijal jej starokeltské priezvisko Vpitchy (vyslovuje sa podobne ako známy slovenský vulgarizmus). Neskôr sa jeho učenie premenovalo na ma-amvpitchizmus.

Šíriteľ ma-amvpitchizmu na Slovensku, kedysi obávaný trnavský kvetinár Berky Jariabok, v nedávnom rozhovore pre Sme povedal: "Problémy nestačí neriešiť. Treba ich neriešiť so stoickým kľudom a vnútorným úsmevom. To je podstatou ma-amvpitchizmu." V internetovej diskusii sa ho čitatelia pýtali, kedy môžu toto učenie využiť vo svojom praktickom živote. "Napríklad pozerám futbal v televízii," povedal Berky Jariabok. "Manželka ma poprosí, aby som vyniesol smeti. Lenže ja viem, že by ma to stresovalo, narušilo by to plynulosť môjho krvného obehu, zvýšilo by mi to cholesterol a v konečnom dôsledku skrátilo život. Tak sa na ňu milo usmejem a vyslovím meno veľkého učiteľa: Ma-am Vpitchy."

V rozhovore pre Slovenský rozhlas Berky Jariabok citoval britských vedcov, podľa ktorých môže dôsledné aplikovanie ma-amvpitchizmu predĺžiť človeku život až o 20 rokov. Za predpokladu, že zázračnú mantru nevyslovia napríklad pri obiehaní kamiónu v neprehľadnej zákrute.

"Každý deň," povedal Berky Jariabok, "vyslovte túto mantru aspoň 15-krát a váš život sa nielen predĺži, ale aj zlepší."

"Nie je ma-amvpitchizmus svojim spôsobom sebecký a bezohľadný? Neubližuje iným ľuďom?" spýtala sa redaktorka SRo.

"Ma-am Vpitchy," odpovedal Berky Jariabok.