Slané chrumkavé sušienky
Na ich prípravu potrebujeme dvestopäťdesiat gramov majonézy, dvestopäťdesiat gramov slaného syra (feta, alebo syr balkánskeho typu), dvestopäťdesiat gramov polohrubej múky, jedno vajíčko a niekoľko lyžíc hladkej múky.

Zo všetkých ingrediencií okrem hladkej múky vypracujeme vláčne cesto. Necháme ho v chladničke odležať. Počas toho môže cesto (najmä vplyvom syra) trochu zrednúť. Vtedy zapracujeme do cesta ešte dve až tri lyžice hladkej múky.

Pracovnú dosku podsypeme, cesto vyvaľkáme na pol centimetrovú hrúbku a vykrajujeme alebo vyrezávame rôzne tvary. Cesto pomerne dobre drží tvar a ďalej sa už vôbec nerozteká, na rozdiel od napríklad veľmi podobných maslových ciest, takže môžeme smelo vytvárať aj iné tvary a ozdobné slané pečivo môže byť skutočne výtvarným prvkom na našom stole. My sme sa na ukážku uspokojili s bežnými vykrajovanými krúžkami.

Koláče naukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Môžeme potrieť vajíčkom, pridať mandľu, orechy, alebo strúhaný syr. My sme kolieska nechali celkom čisté, veď ak jednoduché, tak nech je úplne najjednoduchšie.

Pečieme v rúre vyhriatej na stosedemdesiat stupňov približne pätnásť minút. Kolieska jemne zhnednú a trochu sa aj nadvihnú.

Aj po vychladnutí zostávajú krásne chrumkavé a vo vnútri jemné. Majú výbornú slanú chuť a sú oveľa zdravšou alternatívou solených čipsov. Skvele sa hodia napríklad k alkoholu :).

Kvasnicové bryndzovníky
Ingrediencie v tomto pečive pripomínajú klasické kysnuté cesto, ale celková technológie je celkom iná. Pripravíme si jedno kondenzované nesladené mlieko, jednu šálku oleja, jedno vajíčko, dve a pol šálky múky (množstvo spresníme priamo pri príprave, podľa toho, koľko cesto pojme), jedny kvasnice a soľ.
Plnku pripravíme z bryndze, zemiaka uvareného v šupke, mladej cibuľky a červenej papriky.

Pôvodný názov bulharského originálu sú tzv. sýrenniky. Plnka do nich sa totižto pripravuje z balkanskeho syra (syrene), vajíčka, ochutí sa čubricou, alebo kôprom. Skvelá kombinácia, ktorá tiež stojí za vyskúšanie.
Do veľkej misy dáme mlieko, olej, kvasnice, vajíčko, soľ a približne polovicu múky. Naozaj nepripravujeme žiadny kvások s cukrom ani nič podobné.

Začneme spracovávať cesto a postupne pridávame a zapracovávame ďalšiu múku. Množstvo múky použijeme podľa toho, koľko jej cesto pojme, aby zostalo mäkké, ale držalo presne svoj tvar.

Prikryjeme a necháme odpočívať. Za ten čas sa cesto aj trochu nadvihne, ale v žiadnom prípade sa to nedá porovnávať s klasickým kysnutím.

Pripravíme si plnku. V mise pomiešame bryndzu, nastrúhaný zemiak uvarený v šupke, nasekanú cibuľku a mletú papriku.

Z cesta odtrhneme menšie kúsky. Každý kúsok ušúľame do guľôčky. Cesto je jemne hrudkovité. Nie je tak hladké ako klasické kysnuté.

Každý kúsok cesta dlaňou roztlačíme na placku.

Potrieme plnkou tak, že okraje necháme prázdne.

Každú placku preložíme. Spravíme vlastne niečo ako pirohy. Okraje ešte jemne postláčame vidličkou.

Rozložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a potrieme vajíčkom.

Pečieme v rúre vyhriatej na stosedemdesiat stupňov približne dvadsať až dvadsaťpäť minút. Cesto je celkovo dosť mastné a už keď s ním pracujeme, môžeme cítiť ako "púšťa" olej. Počas pečenia takto mastného cesta vznikne chrumkavý povrch, ktorý veľmi pripomína vyprážanie.

Cesto je veľmi chrumkavé a je v ňom výrazne cítiť chuť kvasníc. Ako sme už vyššie spomínali, namiesto bryndzovej plnky určite odporúčame vyskúšať aj klasický balkánsky syr.
Skvele sa hodí aj ako príloha k šalátom a zeleninovým jedlám, ale pochutnať sa dá aj na samotných...

Dobrú chuť.
