Varíme s Medveďom - Boršč

Milí moji, toto chutné ruské národné jedlo už nejaký čas plánujem uviesť na stránkach nášho medvedieho blogu. A aby som bol autentický, vzal som si k receptu originálnu ruskú kuchársku knihu z roku 1952. Hneď v úvode tejto dnes už starožitnej knihy sa skvie mohutný citát súdruha Stalina. Voľný preklad by mohol znieť asi takto: Charakteristická osobitosť našej revolúcie spočíva v tom, že dala národu nie len slobodu, ale aj materiálne blahá a možnosť blahobytného a kultúrneho života.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (95)

Keď vo mne tento citát emocionálne doznel :), pustil som sa do varenia.

Potrebujeme:

Asi 0,5kg mäsa. Chcete vedieť, aké mäso? No v kuchárke písali len mäso. Oni totižto v tých päťdesiatych rokoch v Rusku na špičke materiálneho blaha vôbec nerozlišovali typy mäsa. Proste tam 'vrazili' čo mali. Ja som mal v mrazničke odrezky bravčového pliecka, tak bol boršč bravčový. Ďalej potrebujeme, asi 30 dkg sladkej kapusty, 40 dkg červenej repy (cvikle), 1 mrkvu a 1 petržlen, menšiu cibuľu, 2 zemiaky, 1 rajčinu, alebo 2 lyžice rajčinového pyré, soľ, ocot, nové celé korenie, čierne mleté korenie a bobkový list. Ak budete mať vývar z mäsa menej intenzívny (ako som mal napríklad ja), použite ešte pol kocky mäsového bujónu. K dekorácii hotového boršču je vhodná aj dobre hustá kyslá smotana.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Tak a ideme čistiť a krájať, ostatne deduško Simsalabim sa už dávno odsťahoval z našej medvedej domácnosti.:) Musíme si opäť pomôcť sami.

Najprv si do posolenej vody, do ktorej sme pridali niekoľko guľôčok nového korenia dáme variť mäso. Uvarené mäso potom pokrájame na malé kúsky a vývar si odložíme. Vôbec všetku zeleninu očistíme a nakrájame na malé kocôčky či rezančeky. Výnimkou bude asi 10 dkg cvikle, ktorú nakrájame na tenšie plátky. Zvyšných 30 dkg cvikle však opäť pokrájame nadrobno.

Obrázok blogu

A ideme variť:

Cibuľu speníme do sklovita,

Obrázok blogu

pridáme nakrájanú koreňovú zeleninu (mrkvu, petržlen a na kocky nakrájanú červenú repu), nakrájanú rajčinu, alebo pretlak a všetko dobre prehrejeme.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Pridáme čierne korenie a bobkový list, kávovú lyžičku soli, polievkovú lyžicu octu, prikryjeme a dusíme 15-20 minút.

Obrázok blogu

Prisypeme pokrájanú kapustu, pridáme pohár mäsového vývaru a znovu dusíme,

Obrázok blogu

kým nie je zelenina mäkká (cca ďalších 20-25 minút). Spravidla najdlhšie to trvá červenej repe, preto ochutnávame práve ju.

Obrázok blogu

Je už zelenina mäkká, alebo takmer mäkká? Super. Vlejeme do nej celý zvyšok mäsového vývaru, v prípade, že bude polievka aj naďalej príliš hustá, pridáme ešte teplú vodu a pol kocky bujóna. Necháme zovrieť a vsypeme na malé kocky pokrájané zemiaky a uvarené mäso. Povaríme desať minút a borčš je takmer hotový.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ak si želáme, aby nám farba polievky ešte viac zintenzívnila dočervena, použijeme zvyšok na plátky pokrájanej cvikle, ktorú vo vhodnej nádobke zalejeme pohárom studenej vody, kávovou lyžičkou octu a varíme zhruba 20 minút. Cviklu vyhodíme a intenzívne rubínovo sfarbený vývar vlejeme do hotového boršča.

Obrázok blogu

Boršč podľa potreby dosolíme a dochutíme octom.

Obrázok blogu

Tak a už len poriadny kus chleba, ale môžeme si samozrejme urobiť aj tematicky vhodnejšie pirožky a hostina na ruskú tému sa môže začať. Pirožkami a blinami sa ešte na stránkach nášho blogu budeme venovať. Takisto sa počas zimy chystáme aj na šči. (kapustová polievka)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Dobrú chuť.

Obrázok blogu

tenjeho

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  703x

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INESS

INESS

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu