Varíme s medveďom - Mandarínkový koláč podľa Nigelly

Písmo: A- | A+

Nigella Lawson je moja kráľovná múčnikov. Jej recepty na rýchle koláče patria k naším najobľúbenejším. Tento dnešný je prirodzene bezlepkový, má svoj základ v talianskej kuchyni a my sme pripravili jeho diabetickú verziu. Hlavnou ingredienciou sú mandarínky, ktoré použijeme celé. Preto sa pri nákupe treba presvedčiť, že pochádzajú z krajín EU. Tu je totiž zakázané chemicky ošetrovať kôru citrusových plodov. Používa sa len vosk, takže ovocie stačí umyť v teplej vode a poriadne utrieť.

Pripravíme si pol kilogramu mandaríniek, dvestopäťdesiat gramov mandľovej múky, šesť vajec, dve lyžičky prášku do pečiva a cukor...

Tu na chvíľu odbočíme. S náhradami cukru sa musíme trochu pohrať. Každé sladidlo chutí trochu inak a treba skúsiť čo komu vyhovuje. Ja napríklad veľmi dobre znášam Stéviu, ale absolútne mi nechutí xylitol. Vždy je lepšie používať sladidlá na prírodnej báze. U nás najčastejšie používame Stéviu, sladidlá na báze Erythritolu a kokosový cukor. Aj keď použijeme náhradné sladidlo, nikdy to nepreháňajme. Naučme sa s nimi šetriť rovnako ako so soľou. My sme do celého tohto koláča použili len sto gramov kokosového cukru.

Obrázok blogu

Mandarínky dáme do hrnca s vodou, privedieme k varu a varíme dve hodiny.

Obrázok blogu

Potom ich vyberieme dierkovanou naberačkou a necháme celkom vychladnúť. Tak a najprácnejšiu časť receptu máme za sebou. Je dobré si mandarínky pripraviť deň vopred.

Obrázok blogu

Ak majú mandarínky jadierka, rozrežeme ich a jadierka vyberieme. Studené uvarené mandarínky rozmixujeme na kašu.

Obrázok blogu

Pridáme cukor, mandľovú múku, vajíčka a prášok do pečiva.

Obrázok blogu

Všetko spolu rozmixujeme na čo najhladšiu hmotu.

Obrázok blogu

Tortovú formu vystelieme papierom na pečenie. Vlejeme do nej cesto a pečieme v rúre vyhriatej na stoosemdesiat stupňov približne tridsať až tridsaťpäť minút. Otestujeme špáradlovým testom.

Koláč necháme celkom vychladnúť. A vlastne je hotovo, hoci my sme sa ešte trochu pohrali. Pripravili sme na koláč aj polevu.

Obrázok blogu

K mandarínkam sa skvele hodí biela čokoláda. Roztopíme jednu bielu dia čokoládu a zmiešame ju s dvestopäťdesiatimi gramami mascarpone.

Obrázok blogu

Krém natrieme na koláč a môžeme ozdobiť vidličkou. Necháme ešte poriadne vychladnúť v chladničke.

Obrázok blogu

Jednoduchý, voňavý na svoj spôsob prípravy prekvapivo jemný koláč je veľmi ľahký. Dlho vydrží čerstvý a šťavnatý. Je vhodný aj pre celiatikov a má naozaj úžasnú chuť aj vôňu.

Obrázok blogu

Dobrú chuť.

Obrázok blogu
Skryť Zatvoriť reklamu