Pred časom som sa stretol s názorom, že by nebolo zlé občas zaradiťaj bežnejší tradičnejší recept. Jednak si prídu na svoje aj kuchárske'embryá' a zároveň je v tom aj šanca, predsa len aj do tradičnéhoreceptu vniesť niečo netradičné a prezentovať to.
Jedno z tradičných jedál, ktoré sa v našej medvedej rodinke robí trochu inak, je lečo.
Potrebujeme:
1kgpaprík, 600g rajčín, 6 vajíčok, jednu veľkú cibuľu, tri strúčikycesnaku, 200g slaniny, 300g klobásy a predstavte si 100g bryndze.
Lečo ochutíme čiernym korením, rascou, tymianom, mletou paprikou a soľou.

Tak a ideme na to:
Najprv zo všetkého si zavolámekúzelného deduška. Ten urobí: "Simsalabim." A hneď je všetko nakrájané.Pokiaľ sa kúzelní deduškovia z nejakých dôvodov minuli vovšetkých obchodoch, tak ešte ostáva rodina. A len skutočne poslednoumožnosťou je vziať nožík a čistiť a krájať a čistiť.
Slaninuna kocky, klobásu pozdĺžne rozrezať a potom na pol krúžky. Papriku naslížiky a dávať pozor, aby sa nám do leča nedostala extra pálivápaprika, ktorá by nám mohla lečo úplne znehodnotiť. Pre priostreniechute leča je istejšie pridať pálivej papriky, alebo chilli. Takto simôžeme ostrosť riadiť a nenechávať to na náhodu.
Cibuľunakrájame na menšie kocky, rajčiny na väčšie kocky, cesnak očistíme a vajíčka vyšľaháme, alebo ajnevyšľaháme a vmiešame ich do leča nevyšľahané, čím získame inúštruktúru, ktorú niekto obľubuje. Ja však poctivo šľahám.

A ideme variť:
Najprvporiadne popražíme slaninu tak, aby pustila masť. Do nej potom vysypemecibuľu a pretlačíme cesnak. Od vône sa môžeme aj zblázniť. Ja keby somsi hneď nedal do úst kúsok surovej slaniny a nezajedol chlebíkom, takuž som v klietke v blázinci.:)
Keď cibuľka spriesvitnie, vysypeme do zmesi cibule a slaniny paprikua prichádza čas na koreniny. Trochu čierneho korenia a rasce ale najmätymian. To je tá tajná a zázračná ingrediencia, ktorá chuť lečaporiadne zmení a podľa mňa rozhodne k lepšiemu. Pre farbu pridáme eštemletú červenú papriku a ak chceme, tak aj pálivú. Nezabudneme posoliť,ale so soľou nepreháňame.

Zakrytépodusíme 15 minút a nasypeme rajčiny. Znovu podusíme 15 minút a pridámeklobásku. Do leča sú výborné klobásy typu paprikovej, inoveckej,bravčovej či grilovacej a podobne. Viac údené domáce klobásy dávam lenvtedy, keďnemám inú možnosť. Chcem však, aby klobása mala nejakú vnútornú mäsovúštruktúru, ale nebola príliš údená. Dnes som mal bravčovú grilovaciu,ktoré bola ideálna. Točená či špekačky sú podľa mňa nevhodné.

Lečo pustilo veľa šťavy. Preto ho ďalej varíme odokryté. Dáme sizáležať, aby sa prevažná väčšina šťavy vydusila. Výsledok by mal byťšťavnatý ale nie tekutý. Pokojne to môže trvať ďalšiu 3/4 hodinku iviac.

Naúplný záver dusenia prichádza ďalšia supertajná ingrediencia. Dolahodne voňajúceho dusiaceho sa pokrmu vmiešame 100 g bryndze. Krásnesa nám rozíde, nemusíme sa báť hrčiek. Bryndza dá leču famóznu príchuťa vôňu.
No a na záver prichádzajú vajíčka. Rozšľahané či nerozšľahanépoctivo do leča vmiešame a lečo ešte krátko povaríme. Podľa potrebydosolíme.

Na obrázku vidíme, že lečo vyzerá výborne. Skvelo chutilo aj voňalo.Nabudúce ešte trochu dlhšie podusím, aby šťava neostávala ani pookrajoch, ale to už je samozrejme na vkuse každého z nás.

Podávame s čerstvým bielym chlebíkom, alebo varenými zemiakmi. Po splave sa vám ozveme.
Dobrú chuť zo splavu, želajú medvede.:)
Poznámka:
Čo tak dať do základu prerastenejšiu slaninu, ďalej postupovať obdobne, ako som postupoval ja, len pridať viac mletej červenej papriky, dobre podusiť a vynechať vajcia. A správne maďarské lečo je na svete.
tenjeho