Varíme s Medveďom - Plnená kačica ala medveď

Na Vianoce sa u nás stretáva celá rodina. Klasické Vianočné menu zo zemiakového šalátu a vyprážaného kapra nesmie chýbať a môj švagor, ktorý obvykle vianočnú večeru pripravuje, sa má čo obracať. Na boží hod sa nás však dokáže zísť spolu ešte oveľa viac. K rodine pribudnú aj priatelia a známi. Navyše sa dá celkom pekne pohrať so zostavením slávnostného menu, pretože nikto netrvá na nejakom konkrétnom tradičnom jedle. A to je presne tá správna výzva pre mňa. Čo sa týka božohodovej kačice viem, že prichádzam tak trochu s krížkom po funuse, ale recept mal taký úspech, že sa v túto poslednú tohoročnú nedeľu musím pochváliť aj vám naším čitateľom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

Čo budeme potrebovať

Jednu asi 2,5 až 3 kilogramovú kačicu. Jedno stredne veľké kura, tri staršie trochu gumené rožky, dve šalotky od Bobely, dve vajíčka, trochu mlieka, jeden strúčik cesnaku, lyžicu majoránky a lyžicu bazalky, 10 dekagramov uvareného údeného mäsa, tri lyžice hrozienok namočených v rume, hrsť čerstvej petržlenovej vňate, soľ a jedno ubezpečenie od Janky - Pche, vykostiť kačicu to zvládneš ľavou zadnou!

Obrázok blogu

Čo s tým urobíme

Prvé príde na radu kura. Vykostíme ho 'sakum prásk' na rovný plát kuracieho mäsa. Podrobný postup vykostenia nájdete v tomto našom staršom recepte.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Kura jemne nasolíme a odložíme. Teraz príde na rad kačica. Vykostíme ju podobne ako kurča, len v stehnách a krídlach kosti ponecháme. Tiež jemne nasolíme a odložíme ku kurčaťu, nech odpočívajú spolu.

Obrázok blogu

Ide sa na plnku. Rožky nakrájame na kocky a popražíme na malom množstve oleja. Šalotku nakrájame na jemno, cesnak na plátky, mierne posolíme a tiež popražíme na malom množstve oleja do zlatova.

Pečivové kocky premiešame s opraženou cibuľkou a cesnakom a necháme vychladnúť, pridáme na drobno nasekané údené mäso, koreniny a namočené hrozienka aj s trochou rumu.

Nakoniec primiešame vajíčka, niekoľko lyžíc mlieka a petržlenovú vňať. Všetko necháme odstáť. Pozrieme si vianočnú rozprávku a môžeme pokračovať.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Plnku upravíme na rozložený plát kuracieho mäsa a zavinieme do rolády. Nevadí ak sú niekde dierky a plnka presvitá, či nedajbože vypadáva. Nejako to proste 'uplácame' dokopy, nech sa to podobá na roládu.

Obrázok blogu

Kuraciu roládu umiestnime do stredu vykostenej kačice. A teraz sa z nás stanú smelí krajčírikovia, pretože kuraciu roládu do kačice smelo zašijeme.

Obrázok blogu

Trochu plnky, ktorá zostala som jemne napchal okolo kuracej rolády, pomohla mi vyformovať tvar kačice. To je nádhera čo?

Obrázok blogu

Kačicu umiestnime do pekáča zašitou stranou nadol. Zviažeme jej nohy, nech ich nerozťahuje...ehm. Celú ju zhora nasolíme a popicháme ostrým nožom, aby sme narušili kožu a tuk mal kade vytekať. Podlejeme vodou, prikryjeme druhým pekáčom a dáme piecť do dobre vyhriatej rúry. Tak na 200 stupňov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Kačicu pečieme prikrytú asi hodinu a pol. Bude sa pomaly piecť, či skôr dusiť prikrytá vo vlastnej šťave. Vypustí väčšinu tuku a tak ho postupne zlievame.

Po hodine a pol kačicu odokryjeme a necháme ešte aspoň jednu až jeden a pol hodinu dopekať. Počas tohoto pečenia s ňou robíme nasledujúce 'alchymistické' obrady.

Približne každých desať až pätnásť minút kačicu polievame dvoma až troma lyžicami vriacej vody, ktorá je poriadne posolená. Vodu k tomuto účelu máme pripravenú na sporáku, pomaly prebublávajúcu v malom hrnčeku.

Po týchto troch hodinách je kačica úplne hotová (ja už pomaly tiež). Kožička je chrumkavá a pri tom pod ňou nie je množstvo tuku. Kuracie mäso zostalo krásne šťavnaté a plnka je úžasne voňavá a krehká.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Počas pečenia kačice je dosť času na prípravu mojej obľúbenej dusenej kapusty. Tento recept som piloval dlhé roky a je výsledkom naozaj poriadneho výskumu.

Čo budeme potrebovať

Hlávku červenej kapusty, olej, dve lyžice cukru, cibuľu, jedno zelené kyslé jabĺčko, deciliter octu, lyžičku drvenej rasce a lyžičku mletého čierneho korenia.

Najlepšie je, ak si kapustu nakrájame deň vopred, jemne ju nasolíme a necháme ju odstáť.

Obrázok blogu

Do dostatočne veľkého hrnca dáme trochu oleja a cukor, Pripravíme svetlý karamel,

Obrázok blogu

do ktorého dáme popražiť cibuľu a cesnak a pridáme drvenú rascu.

Obrázok blogu

Na tento základ vysypeme nakrájanú kapustu, poriadne ju premiešame a necháme podusiť. Kapusta najprv pustí vlastnú šťavu, pomaly ju vyvárame a keď je skoro fuč, pridáme deciliter octu a trochu vody, prikryjeme a začneme dusiť. Kapustu dusíme a priebežne podlievame a dusíme a podlievame a dusíme... Aj Desdemóna by z toho mala poriadnu traumu.

Obrázok blogu

Po 3/4 hodine pridáme ku kapuste nadrobno nasekané jabĺčko a pokračujeme v dusení a podlievaní. Trauma už preskočila aj na Othela a Jago chytá koprivku, ale my sa nedáme a dusíme ďalej.

Faktom je, že ocot pridaný na začiatku dusenia kapusty, poriadne spomalí priebeh jej mäknutia, ale textúra, ktorú toto jedlo získa tým nekonečným dusením, počas ktorého sa celkom rozpadnú aj jabĺčka je neopakovateľná. Raz do roka to treba skúsiť.

Obrázok blogu

Keď upečená kačica trochu vychladla, môžeme ju naporciovať. Najprv z nej odrežeme stehná, krídla a uložíme ich na misu samostatne.

Obrázok blogu

Potom ostrým nožom narežeme naplnený trup na jednotlivé rezy.

Obrázok blogu

Ako prílohu sme zvolili knedle podľa receptu z úžasnej knižky Vladimíra Tomčíka - Knedle na tisíc spôsobov. Volajú sa knedle zapečené v srňacom chrbte a sú úžasne jednoduché. Šesť rožkov nakrájame na kocky, pridáme trochu soli, 2 vajcia a petržlenovú vňať (v knihe bola ešte aj opražená cibuľka, ktorú sme vynechali) Všetko natlačíme do vymastenej a vysypanej formy srnčí chrbát a necháme piecť pri 200 stupňoch 20 minút.

Obrázok blogu

My sme túto dobrotu pripravili na Boží hod, ale je to výborné slávnostné jedlo na celé toto zimné obdobie.

Obrázok blogu

Želáme vám šťastný nový rok. Splnené túžby a sny. Naplnené lásky a očakávania. Mnoho radosti a hlasného úprimného smiechu a všetkým veľa zdravia. A nech to spolu ešte aj ten ďalší rok vydržíme.

A dobrú chuť.

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  703x

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu