Toto jedlo pripavovala moja skvelá sestra na narodeniny môjho skvelého brata a ja som tentokrát prišiel na hotové, takže fotka ingrediencii dnes nebude. Aj s množstvami je to trochu nahnuté, lebo úplne presne neexistujú a sú veľmi závislé od množstva oslavujúcich a typu rodiny. U nás sú množstvá - veľa. Mimochodom moja setra varí toto jedlo najlepšie z celej rodiny.
Čo budeme potrebovať
Bielu fazuľu 1/2 až 1 kg., 1 - 2 paradajky, 1 - 2 papriky, 1 mrkvu, petržlen, zeler, 1 veliku alebo 2 menšie cibule, olej, červenú mletú papriku, soľ, zelerovú, pertžlenovú a kôprovú vňať, áno správne všetky tri.
1 - 2 kg bravčového mäsa na pečenie, pokojne aj bôčik, rovnaké množstvo kyslej kapusty, červenú mletú papriku, soľ
A ako na to
Najprv si pripravíme pekáč na vrch šporáka a zápalime pod ním plyn prípadne elektriku, alebo na čom to varíte. Do pekáča kvapneme olej a rozprestrieme nakrájanú kyslú kapustu. Použite naozaj kvalitnú záhorácku kapustu, ktorá je kyslá preto, že skysla a nie preto, že do nej naliali ocot. Pridáme dve polievkové lyžice mletej červenej púapriky a ak kapusta nie je dostatočne slaná, tak aj trochu soli. Všetko premiešame a navrch do kapustovej postielky uložíme jemne nasolené mäsko pekne celé v kuse, podlejeme vodou tak, aby kapusta bola ponorená a šupneme do trúby. Samozrejme rozohriatej.
Fazuľu dáme variť do dostatočného množstva neosolenej vody, nakrájame cibuľu, pridáme ju k fazuli. A začne veľké čistenie a krájanie. Mrkvu petržlen a zeler očistíme a spolu s parajkami a paprikami nakrájame na menšie kocky. Zatiaľ by už fazuľa mala poriadne vrieť a tak do nej mrskneme celú tu zeleninu. Teraz ju aj posolíme a necháme variť, kým fazuľa nie je celkom mäkká. Do panvice si dáme deci oleja a necháme zohriať, pridáme dve polievkové lyžice červenej mletej papriky a za stáleho miešania necháme speniť. Pozor aby paprika nezhorela. Paprikový olej vylejeme do uvarenej fazule. Krásne to zasyčí. Celú fazuľu premiešame a necháme variť, kým si nenakrájame petržlenovú, zelerovú a kôprovú vňať z každej tak za hrsť a všetku ju vsypeme do fazule. Teraz fazuľu vypneme a je hotovo.
Za ten čas by sa malo upiecť aj mäso. Voda sa vyparila, ale kapustička by mala zostať krásne šťavnatá.
Takže takto vyzerá stôl plný rodinných klenotov. Áno správne ste pochopili, že rodinné klenoty sa v zásade podávajú všetky spolu.

A takto vyzerá tanier, ktorý je plný rodinných klenotov. Takéto taniere sa unás podávaju najmä na rodinných oslavách, ktoré sa konajú v lete. A len pre doplnenie. Sestra sa narodila v júni, ja v júli a braxo v auguste. No nemáme my šťastie?

Mäso ste určite spoznali a v smere hodinových ručičiek od neho sa nachádzajú, papričky, fazuľa, tekvičky, kapusta.
Bobo uvarila si to betálne.