Kapitolky z baletu a tanca - Páni na scénu

V posledných kapitolkách sme si pozreli klasický balet v podaní naozaj skvelých tanečníc a dnes by to chcelo aj pár tanečníkov. V mnohých baletoch muž pôsobí tak trochu ako mobilný vešiak. Vždy je práve tam, kde sa dáma potrebuje zachytiť, alebo oprieť. Medzi tým trochu špeditérskej práce. Zdvihnúť partnerku, preniesť do nejakej vzdialenejšej časti javiska a tam znova položiť. No teda, na prvý pohľad nič moc. Veď to tuším ani nevyzerá ako umenie, pripomína to skôr technickú podporu. Nemali by mať namiesto tých pančušiek s vypchávkami radšej oblečené nejaké montérky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Takto to však naozaj vyzerá len na prvý pohľad. Mužské party v klasických baletoch vôbec nie sú nudné a jednoduché. Je to všetko set sakramentská drina. Energetický výdaj jedného priemerného baleťáka počas dvojhodinového predstavenia je porovnateľný s osemhodinovou šichtou v bani.

Muži pri tancovaní predvádzajú najmä veľké skoky, veľké piruety a luftúry. Pri skokoch je dôležitý takzvaný ballon. Je to pocit, akoby sa v hornom bode skoku tanečník na chvíľu zastavil a až potom pokračoval ďalej. Ak sa pozeráte na skutočného profíka, naozaj máte pocit, že na okamih prestala fungovať zemská príťažlivosť. Veľké piruety sú piruety s jednou nohou vysoko nad zemou, ktoré často končia zmenšením otvorenia a zrýchlením rotácie. Profík sa dokáže na jedno jediné odrazenie otočiť okolo svojej osi až osemkrát. Luftúry sú vlastne kombináciou skokov a piruet. Tanečník sa odrazí rovno do hora a v lufte začne rotovať a točí sa a letí a točí sa a letí...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A k tomuto všetkému treba ešte zastať aj tú už spomínanú špeditérsku prácu, nakoľko v klasickom balete muž netancuje sám, a tak sa musí postarať o svoju tanečnú partnerku.

Ak píšem o mužoch a balete, treba spomenúť ešte jedno veľmi dôležité meno. Marius Petipa otec klasického baletu. Narodil sa v roku 1818. Zdá sa to až neuveriteľné, ale všetky klasické balety sa až dodnes uvádzajú v jeho choreografii. Veru tak. Na plagátoch k stovkám klasických baletov sa aj dnes píše - Choreografia Marius Petipa. Labutie jazero, Spiaca krásavica, Korzár, a mnohé, mnohé ďalšie. V svojej dobe boli všetky tieto choreografie zapísané (v minulej časti sme si povedali, že v klasickom balete má každý prvok meno), a tak ich aj dnes všetky svetové divadlá uvádzajú v choreografii Mariusa Petipu.

SkryťVypnúť reklamu

Naozaj skvelých tanečníkov bolo v histórii baletu toľko, že vybrať tých pár, na ukážku mužského baletu bol skoro nadľudský výkon. Mnohé mená sú dokonca symbolmi napríklad Nurejev, alebo Barišnikov.

Mladý Michail Barišnikov tancuje Dona Quichotte v roku 1969

Viac ako tridsať rokov neskôr a jedinečný Carlos Acosta z Kuby. Aj tu môžete vidieť ako za ten čas technika tanca významne pokročila.

A do tretice. Tanečník s úžasnou klasickou technikou. Je až školsky presný. Až sa to zdá neuveriteľné a chce sa mi povedať. -Sakra, veď niekde musí spraviť chybu.- Nespraví. Absolútne dokonalý Roberto Bolle a tentoraz v nie klasickom kuse. Ukážka mierne zmodernizovanej klasickej techniky na hudbu Claude Debussyho Faunovo popoludnie. O tomto kuse si ešte niekedy napíšeme.

Roman Daniel Baranek

Roman Daniel Baranek

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  661
  •  | 
  • Páči sa:  703x

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu