Nebolo to naraz a nebolo to ani na jednom mieste. Osobností, ktoré ovplyvňovali vývoj toho, čo nazývame súčasný, alebo moderný tanec, bolo množstvo. Pri jeho zrode stáli veľké mená, slávne tanečné skupiny a úžasné predstavenia. Dnes sa pozrieme na jednu z nich. V roku 1909 zakladá ruský impresário a milovník baletu Sergej Ďagilev svoju tanečnú skupinu - Ballet Russes.
Dá sa povedať, že ňou vtrhol na parížske scény a urobil poriadny vietor. Prvý rok svojej existencie uvádzali klasické balety, no Parížania milovali ruskú dravosť, ktorú umelci vniesli do klasickej parížskej baletnej školy.
Už v roku 1910 však pripravujú premiéru skutočnej lahôdky. Na hudbu Igora Stravinského uvádzajú v choreografii Michala Fokina svetovú premiéru Vtáka ohniváka. Bol to fenomenálny úspech a tanečníci z Ballet Russes sa stávajú miláčikmi parížskeho publika.
Nebránili sa byť moderní a spolupracovali s tým najlepším čo vtedajšia doba ponúkala. Tanečníci tancovali na hudbu od Debussyho, Ravela, Stravinského, Prokofieva, Rimskeho - Korsakova. V scénach a v kostýmoch, ktoré pre nich navrhli Coco Chanel, Miró, Matisse, Braque, Dalí či Picasso.
Ale ani mená tanečníkov nezaostávajú za týmto výpočtom slávnych. V Balet Russes tancovali napríklad úžasná Anna Pavlova, Tamara Krasavina, Sergej Lifar alebo fenomenálny Václav Nižinský.

Práve o Václavovi sa rozprávajú neuveriteľné historky. Mal vraj nadmerne vyvinutú achilovku a zvláštne ľahké kosti a keď skákal, vyzeral akoby lietal. Vraj dokázal preskočiť cez polovicu javiska. V jednom svojom sóle končil odskokom z javiska do bočného portálu a bol to taký veľký skok, že ho tam zriadenci museli chytať do sietí. Pri ďalšom predstavení musel mať v zákulisí pripravený dýchací prístroj, pretože svoj neuveriteľný výkon nedokázal udýchať.
V roku 1912 sa Václav Nižinský predstavuje svojou prvou choreografiou. Na hudbu Claude Debyssyho predviedol svetovú premiéru choreografie Faunovo popoludnie. Na prvý pohľad je jasné, že Václav zahodil techniku. Inšpiráciu vyhľadal v časoch, keď tanec bol bežnou súčasťou života, v starovekom Egypte a v jeho freskách. Navyše téma, ktorá postupne vrcholí ako čisto sexuálna, bola v tých časoch naozaj neobvyklá. Toto všetko sa podpísalo pod totálne fiasko tejto premiéry a medzi Václavom a Ďagilevom došlo k veľkej roztržke. Napriek tomu sa zrekonštruovaná verzia tohoto predstavenia hráva dodnes.
Na tomto videu je vraj práve Václav.
Celé dielo si môžeme pozrieť v podaní Rudolfa Nurejeva
Obrázok - Wikipédia.