V tejto komunistickej krajine to funguje vcelku jednoducho. Ak má byť nejaká správa vydaná v médiách, musí prejsť schválením vládnej tlačovej agentúry. Od minulého týždňa sa toto opatrenie začína týkať aj západných médií. Ak teda bude chcieť zahraničný novinár vydať nejakú správu pre čínsky trh, musí mu ju vládna agentúra schváliť.
Teoreticky to zdvihlo hladinu odporu rôznych organizácií, avšak myslím, že to dopadne podobne ako s Googlom. Ten sa rozhodol prevádzkovať svoje služby na čínskom internete napriek tomu, že mu vláda zakázala vyhľadávanie podľa určitých kritérií, ktoré sa jej nehodia v rámci jej propagandy. Inými slovami cenzurovaný internetový vyhľadávač. Bolo okolo toho veľa rozruchu, ale ostalo pri rečiach.
Google sa rozhodol pre rýchlo sa rozvíjajúci trh. Jeho krok je prinajmenšom sporný. V podobnej situácii sa však nachádzajú momentálne aj predstavitelia ďalších médií. Aby si mohli udržať svoje pozície v krajine, budú sa zrejme musieť podvoliť jej pravidlám.Tie sú však v rozpore s tým, ako vnímame demokraciu na západe.
Stratu čínskeho trhu si nemôže dovoliť v súčasnej ekonomike nikto. Bez Číny to nejde, čo ona vie a tak kladie podmienky, ktoré v rámci businessu musíme prijať. Zároveň tieto podmienky podkopávajú naše hodnoty, v tomto prípade slobodu slova. Česť západných médií, ktoré na túto hru pristúpia samozrejme utrpí. Môžeme len teoretizovať, ako ďaleko zájdu firmy s posúvaním západných hodnôt pri snahe o zisk z čínskeho koláča.