Na americký hard rock sa nezabúda

Šesťdesiate a sedemdesiate roky v hudbe, to neboli iba mená ako Beatles, Rolling Stones, Jimi Hendrix, The Doors, Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple a podobné, notoricky známe veci. Zo zabudnutých velikánov všetkých štýlov sa dá vyberať neobmedzene, dnes som vybral na pripomenutie hard rockové americké veličiny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Pohľadal som na youtube dajaké raritky, ktoré síce medzi znalcami požívajú úctu, ale široká verejnosť na ne dávno zabudla.

Captain Beyond

Neexistuje hudobný server, na ktorom by sa pri vyslovení mena Captain Beyond nespustila vlna ód na ich eponymný prvý album z roku 1972. Zoskupenie okolo fenomenálneho bubeníka Bobbyho Caldwella v sebe snúbilo spev od Deep Purple (Rod Evans) a zakladateľov metalu v podaní Iron Butterfly (Rhino a Lee Dorman).

Can‘t feel nothin’Dancing madly backwards

James Gang

Absolútna klasika žánru. Najobľúbenejší súbor Billa Clintona (a najobľúbenejší jedinec sa volá Lewinská, ale to sem nepatrí). Kto pozná video Eagles a Hotel California, mal by sa rozpamätať na ošatkovaného gitaristu Joe Walsha. Okrem toho sa v skupine nachádzal aj jeden z najelegantnejších hard rockových bubeníkov všetkých čias (a teraz myslím na spôsob hry a ozvučenia bicích). Prvá ukážka je z tretieho albumu Thirds (1971), druhá je z albumu Bang (1973), kde hrá gitarová legenda Tommy Bolin (napr. z Deep Purple, či od Billyho Cobhama).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Walk awayDevil is singing our song

Frijid Pink

Surová a nekompromisná skupina, ktorá nahrala štyri albumy, už na prvom z roku 1970 sa dokázala prezentovať brutálnou verziou klasiky House of the rising sun, ktorú pripájam.

House of the rising sun

Bang

Pomerne neznáma skupina, ktorá ale nahrala dosť veľa albumov. Ukážka je z tretieho Mother bow to the king (1972).

Idealist realist

Bloodrock

Velikáni žánru, množstvo albumov, prirovnávanie ku Grand Funk Railroad, ale predovšetkým ťažký „nářez“. Skladba Melvin laid an egg je z debutu Bloodrock (1970).

Melvin laid an egg

Na záver som si nechal dve známejšie mená. Grand Funk Railroad vypredávali štadióny rýchlejšie ako Beatles a ich ôsmy album We’re an American band (1973) je pravdepodobne aj najlepší. Neskôr im jeden album produkoval aj Frank Zappa.

SkryťVypnúť reklamu

Grand Funk Railroad - We’re an American band

O pompéznej skupine Kansas netreba veľa hovoriť, štvrtý album Leftoverture (1976) je tak slávny, že ho neprekoná ani notoricky známa skladba Dust in the wind z nasledujúceho Point of know return.

Kansas - Carry on my wayward son

A to by na dnes aj stačilo.

Kto by chcel vedieť aj niečo bližšie o zmienených skupinách v príbuznom jazyku (t.j. českom a slovenskom), môže pozrieť na stránky Progboardu.

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  698
  •  | 
  • Páči sa:  187x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiksJazerní básnici a iné preklady

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

216 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu