Ultimátny komiksový komplet od Marvelu zavítal do Čiech

Minulý rok sa v Čechách pokusne zjavili na pultoch trafík knihy zaoberajúce sa niečím tak nechutným, ako je americký mainstreamový superhrdinský komiks. V našich socialisticko-komunistických končinách je to aj po desaťročiach od Nežnej revolúcie počin pomerne odvážny, žiadne iné médium nebolo tak brutálne kosené červeným videním sveta. Pod sovietskou hviezdou sa krčili Rýchle šípy, zábavu zabezpečoval Štvorlístok a aby sa nepovedalo, bolo tu ABC, avšak ideológia, ktorá naoko zrovnoprávňovala ľud, sa až priveľmi snažila nadraďovať všetkému naokolo. Ale o inom som chcel. Toto bude dlhý exkurz do šesťdesiatich kníh vydavateľstva Marvel plný Spider-mana, X-menov, Hulka, Avengers a ďalších superhrdinov, a preto čítajte len v prípade, že si z toho chcete niečo kúpiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Marvel Collection
Marvel Collection (zdroj: Wikipedia)

Nanešťastie je distribúcia realizovaná výhradne masovo v stánkoch v Českej republike, prípadne bližšie informácie sa dajú nájsť na Komiksáriu.

Koho by zaujímalo, čo všetko dostane do rúk, prehľadne je to spracované v najsprofanovanejšej encyklopédii sveta. K šesťdesiatim knihám sa dá pristupovať rôzne, ak chcete mať v knižnici pekný obrázok na chrbtoch kníh, kúpte si všetko. Ak nie, môžete si vybrať podľa autorov, obľúbených hrdinov alebo podľa toho, čo zaujalo iných. A presne o tom tu teraz čosi napíšem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

X-Men

Z 80. rokov prichádza jeden slávny príbeh, Uncanny X_Men: Dark Phoenix, je to klasika, Jena Grey sa stane zlá a v stávke je osud vesmíru. Naivné, ale milé dielko, ktoré však v Česku nedávno vyšlo v rámci komiksových legiend vydavateľstva Netopejr.

Z 90. rokov sa na čitateľa vrhne cenený Grant Morrison a jeho séria New X-Men. Obe knihy, E is for Extinction a Imperium vyšli v novom miléniu vo vydavateľstve Crew, ale kto to nečítal, dostane jeden z masakrov v Genoshe a veľmi peknú akčnú drámu s Cassandrou Novou v hlavnej roli (bytosť, ktorá nemá telo, a tak posadne Xaviera). Neskúseného čitateľa môže odradiť kresba, Frank Quitely i Igor Kordej kreslia hnusne. Na druhej strane, je tu neslávne známy zošit, v ktorom sa v kresbe pozadia opakovane nachádza slovo sex, čo stálo miesto kresliča Ethana Van Scivera. Škoda, že gradovanie tejto série je v nedohľadne.

SkryťVypnúť reklamu

Modernu zastupujú hneď dve knihy série Astonishing X-Men od Jossa Whedona (kreslí John Cassaday), čo je polovica zošitov zmieneného borca. Dielo je velebené fanúšikmi i kritikou, ako však býva zvykom, keď sa všetci zhodujú, pravda býva často inde. Gifted sa bude zdať povedomý divákom tretieho x-menovského filmu, dej sa točí okolo lieku na mutácie, je to taký jemný štart, ktorý neurazí, pokračovanie Dangerous prináša parádne osvieženie, vyvrcholenie sa odohrá v Genoshe a priamo nadväzuje na Morrisonove knihy. Vidieť Xaviera so zaťatou päsťou s najlepšou hrozbou, akú kedy kto v X-Menoch predniesol, na perách stojí za to.

SkryťVypnúť reklamu

S tým súvisí aj crossover House of M, ktorý napísal Brian Michael Bendis a nádherne zviditeľnil Oliver Coipel. Astonishing X-Men a New Avengers sa snažia vyriešiť, či Wandu Maximoff, ktorá v Avengers: Dissasembled zničila pôvodný tím, zabiť alebo liečiť. Ale ona zatiaľ zmení svet. Vládnu mu mutanti s Magnetom v čele, pričom jediný, kto si uvedomuje, že to bolo inak, je Wolverine. Začína vražedná jazda a na záver odznejú tri slová: „No more mutants“. Svet Marvel Universe sa tým na dlhšiu dobu mení k nepoznaniu. Bendisov najlepší superhrdinský crossover je povinnosťou pre každého komiksového fanúšika. Son of M o Quicksilverovi bez schopností som nečítal, a preto sa neodvážim tvrdiť, že je to také, či onaké, ale obávam sa, že podobné minisérie sú väčšinou o ničom, len aby sa predávali a rástli zisky.

SkryťVypnúť reklamu

Avengers

Keď už som to načal, tak najslávnejší tím Marvelu, Avengers, sa predstaví v dvoch knihách minisérie Avengers forever z 90. rokov v podaní Kurta Busieka, čo poteší skôr mladších čitateľov, než dospeláckeho intelektuála, Bendis rozmláti tím (vo vcelku priemernom príbehu) v už spomínanom Avengers: Dissasembled, ktorý kreslí ultra nabúchaný David Finch a následne táto dvojica rozbehne sériu New Avengers: Break out, v ktorej sa pozrieme na kúzelný útek z vezenia a ponaháňame dinosaurov v Savage Land. A skrýva sa tam jeden Skrull, čo sa neskôr vyjaví v rámci eventu Secret Invasion.

S členmi Avengers sa viaže hromada titulov ako Captaina America, Thor, She-Hulk, Black Panther, Doctor Strange alebo iron Man, ktorých často tvoria uznávané mená, ale až na brubakerovho Captaina, ktorý už vyšiel vo vydavateľstve BB Art to väčšinou nie je až tak dôležité. To platí aj o dvoch tajných vojnách, Secret Wars vyšla v už spomínanom vydavateľstve a je to čisto nostalgická záležitosť, ktorá dnešného čitateľa zrejme nezaujme, Secret War od Bendisa v zaujímavej kresbe Gabriele Dell’Ottoa je zasa pomerne rozsekaná skokmi v čase.

V neposlednom rade sa tu zjaví aj nemilosrdný tím Ultimate od Marka Millara, čo je pomerne drsná verzia Avengers v alternatívnom svete Ultimate Marvel Universe a keby obe knihy nevyšli v BB Arte, bola by to pecka.

Spider-man

Z pohľadu tuzemského čitateľa sa nemožno čudovať, že najobľúbenejšia postava Marvelu, Spider-man, dostáva pomerne veľa priestoru. Historicky tu máme zrod Venoma, populárneho čierneho symbionta v Birth of Venom, čo sa viaže na Secret Wars, odkiaľ si Spidey tento čierny kostým doniesol. Nasleduje Kraven’s last hunt (česky v Crewi), pomerne psychotická haluz, kedy je Peter Parker pochovaný zaživa a jeho kostým si nasadí Kraven. Spomienkový kúsok Blue od dvojice Jeph Loeb a Tim Sale (u nás známi predovšetkým kvôli atmosférickým Batmanom) určite neurazí, rovnako ako skvelý reštart série Amazing Spider-man od Michaela J. Straczynského. Kniha Coming home je vtipná, akčná a vôbec, kultová. Pokračovanie Revelations je trošku ukecané a sladké, ale rovnako nie je zlé. Až na kresbu Johna Romitu Jr., ktorý kreslí pomerne svojsky (oboje vyšlo v Crewi). Na záver som si nechal modernú verziu Spíďa z Ultimate Universe, Ultimate Spider-man: Power and responsibility je od Bendisa, ale moc sa tam nedeje, strašne dlho sa preberá hrdinov zrod a celkovo je to cielené na mladšieho čitateľa. Aj toto dielko vychádza v súčasnosti vďaka Crewi.

Wolverine

Ak niekto v tejto sérii vyhral, tak je to obľúbený Kanaďan s adamantiovou kostrou, regeneráciou a pazúrmi. Wolverine dostáva priestor v troch geniálnych kúskoch, najprv sa dozviete niečo o jeho narodení v Origin, čo je parádne civilný príbeh kreslený Adamom Kubertom. Oproti tomu máme klasiku, Weapon X a zrod metalickej kostry a aby toho nebolo málo, je tu aj miniséria z prelomu 90. rokov z Japonska a predovšetkým nedávny vrchol celej histórie nasrdeného Kanaďana Old man Logan. Príbeh z budúcnosti, kde záporáci zabili takmer všetkých klaďasov a Logan sa zaprisahal, že už nikdy nevystrčí pazúry, je dokonalý (aj McNiven a jeho ksichty sa dajú zniesť). Slepý lukostrelec Hawkeye prinúti Wolverinea sprevádzať ho cestou naprieč USA a záverečný masaker si nezadá s kultovou scénou hororu Braindead s kosačkou na trávu. A čo je ešte lepšie, nič z toho zatiaľ česky (slovensky tobôž) nevyšlo.

Udalosti celomárvelové

Niektoré som už spomenul, ostáva však niekoľko takých, ktoré treba spomenúť osobitne. Civil War nastrelí jednu zásadnú udalosť, ktorá vyvrcholí smrťou Captaina Americu, superhrdinovia sa bijú navzájom a je to slabé ako čaj. Millar úplne z formy, navyše to kreslil Steve McNiven, ktorý je skvelý iba od nôh po bradu, jeho ksichty sú utrpenie. Ale zasa tam Spider-man odhalí v televízii svoju totožnosť. Nasleduje Secret Invasion od Bendisa, skvelý akčný kúsok o infiltrácii Zeme vesmírnou rasou Skrullov (to bol ten ufón s ryhovanou bradou, ktorý sa mihne po titulkoch nedávneho filmu). Zaujímavo hranatú kresbu dodal Leinil Francis Yu, už aj preto sa to oplatí prečítať. A do tretice je tu Siege, opäť Bendis (s Coipelom, ako v House of M). To je koniec vlády Normana Osbournea v Marvel Universe, útok na Asgrad a vôbec, je to po rokoch asi najlepší bendisov event, nič komplikované, len kopa akcie.

Potom je tu niekoľko pohľadov na marvelácku históriu, obidva sú skvelé. Kurt Busiek a fotografický akvarelista Alex Ross skvelo rekapitulujú staré komiksy zlatého veku (do konca 70. rokov) v Marvels (vyšlo kedysi dávno česky v Callibre Publishing) a Neil Gaiman s Adamom Kubertom viac ako geniálne rozprávajú o superhrdinoch v alternatívnom feudalizme s názvom roku 1602. Čo je inak asi najlepší marvelovský komiks, aký som kedy čítal.

Ako bonus prichádzajú Marvel Zombies, číra zábava, keďže sú dnes zombíci v kurze, asi to poteší široké vrstvy dospievajúcej mládeže.

Ostatné

Je tam toho veľa, časť vecí som ešte nečítal, nuž vypichnem hlavne Warrena Ellisa a skvelého Mike Deodatoa a ich knihu Thunderbolts: Faith in monsters. To je parádna záležitosť. Norman Osbourne urobí zo záporákov agentov vlády, ale to neznamená, že to nebude krvavé a špinavé. Škoda, že dokončenie príbehu, ktoré vyšlo v ďalšej knihe, sa do tohto kompletu nezmestilo. Prídete tak o osbourneovu samovravu na tému ťažkého údelu vodcu typu Hitler.

Klasika je Punisher v podaní Gartha Ennisa a Steve Dillona. Welcome back Frank je prča a newyorkské podsvetie nemá šancu, nech sa vyberie hoci do ZOO. Plus je tu nezastaviteľný Rusák. Kde je háčik? Nuž, česky obe knihy (a kopu ďalších) vydal BB Art.

Ak by ste sa mali niečomu vyhnúť, je to Ghost Rider: Road to revelation od Gartha Ennisa a počítačového voskového kresliča Claytona Craina. Slabota o anjeloch-sviniach a o ľútostivom hlavnom hrdinovi navyše vyšla česky vo vydavateľstve BB Art. Nečítal som Hulka, a preto sa k nemu neviem vyjadriť, jeho Planet Hulk je dosť cenený kúsok, World War Hulk zasa naopak, tak uvidíme, teším sa. To isté platí o Fantastic Four, ale tam sa neteším, lebo všetko, čo som od tejto tímovky kedy čítal, ma neoslovilo. Rovnako neverím, že Captain Britain prinesie niečo svetoborné. Šancu mu však dám. A ešte sa teším na Franka Millera a Kevina Smitha a ich dve knihy s Daredevilom. Plus ktovie, o čom je Eternals.

Na záver stručné odporúčanie toho naj:

Wolverine: Origin
Wolverine: Old man Logan
Wolverine: Weapon X
1602
Marvels
House of M
Thunderbolts: Faith in monsters
Marvel Zombies
Spider-man: Coming home

A to najhoršie z pohľadu sklamania, Millar, Bendis a Ennis mimo formy:

Civil War
Ghost Rider: Road to damnation
Ultimate Spider-man: Power and responsibility

Erik Kriššák

Erik Kriššák

Bloger 
  • Počet článkov:  698
  •  | 
  • Páči sa:  187x

Fanúšik komiksov, literatúry a hudby. Zoznam autorových rubrík:  PoéziaTextyBásnické grify v praxiPrózaPre detiSúkromnéO hudbeInéKomiksJazerní básnici a iné preklady

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu