Azda neexistuje ľudská bytosť, ktorá by v detstve nepočúvala rozprávky o zvieracích hrdinoch, ktorí zdatne napodobňujú chovanie človeka. A nemusela len počúvať. Mohla ich čítať, sledovať v televízii (dnes aj cez PC), obzerať v komiksoch (socializmus odpustí, ale vo vyspelom svete je to normálne)... Tento rok nám české vydavateľstvo Comics Centrum prinieslo naozajstnú lahôdku – komiksovú sériu Myšia hliadka od amerického autora Davida Petersena.

Že sa Vám dostane do rúk niečo vymykajúce sa bežným normám, spoznáte už na prvý pohľad. Knihy z tejto série majú netradičný kockový formát (21,5cm x 21,5cm) a pôsobia dojmom výpravnej publikácie. Čo sa týka technického spracovania, patrí Comics Centrum k špičke doma i vo svete. Do kože zašité výpravné rekonštruované spracovanie Dobrodružstiev Luthera Arkwrighta nemá vo svete obdobu, takže to azda neprekvapí ani obzvlášť naivného pravicového voliča, ktorému hrozí infarkt pri každom novinovom titulku s kľúčovým slovom „kauza“. Alebo ľavicového, ktorému niekto odstránil z vytýčenej trasy ukazovatele k tretej ceste, akoby lúpežníci nestriehli na všetkých trasách. O čom je však Myšia hliadka?
Myší hlídka 1: Podzim 1152

O svete myší, ktoré bojujú o prežitie vo svete hadov, sov, krabov, nevľúdneho počasia atď. Je to čistokrvné fantasy, a teda zabudnite na laserové delá a pod. Meče, luky, dýky, sekery, to sú zbrane, s ktorými sa oháňajú takzvané myšie hliadky. Tie zabezpečujú bezpečné prechody myší prírodnými úskaliami pestrofarebnej (krvavočervená je prítomná nielen pri východe slnka) krajiny medzi jednotlivými myšími obydliami. A práve traja členovia jednej z hliadok, Boris, Justýn a Straš, dostanú príležitosť odhaliť temné sprisahanie voči existujúcemu mocenskému usporiadaniu myšej spoločnosti. To nie je nič nového pod slnkom, akurát sa blíži zima a zásob je primálo. Viesť povstanie s výhľadom hladomoru za oknami nie je práve bystré, myši sú však v tomto ľudské až beda! Nuž, pripravte sa na klasické veľkolepé bojové finále.
Myší hlídka 2: Zima 1152

Zima prišla. Posledné výpravy za zásobami pomaly finišujú, naši hrdinovia musia vykonať púť za liečivami a vrátiť sa skôr, ako sa podarí zatiaľ neodhaleným zradcom napáchať smrteľné škody zahŕňajúce hoci jedy. Neviem, či ste niekedy hrali hry na hrdinov, táto kniha nápadne pripomína dobrodružstvo á la Dračí doupě. Objavenie podzemného komplexu obsahujúce nielen drahocenné poklady, ale i smrteľné nebezpečenstvo, moja detská pamäť zaplesala! Navyše, príbeh nenápadne potemnel, paradoxne, vizuálne zbelel. A je to niečo neopísateľné! Temné podzemie plné netopierov a hromád kostier, mrznúci snehový dážď na myších postavách, fenomenálny súboj so snežnou sovou, kedy som na jednej strane túžil zistiť, ako to skončí a zároveň nevládal prevracať stránky, tak sú tie celostránkové kresby pútavé... Treba vidieť! Osobne sa trošku bojím, že táto kniha predstavuje absolútny vrchol série a prekonať ju bude ťažké, ak nie priam nemožné. Je to úloha rovná návratu spravodlivosti do slovenskej justície, tak sa nechajme prekvapiť.

Tridsaťdeväťročný Dave Petersen si za sériu odniesol niekoľko prestížnych cien a nečudo, že moc iných komiksov nestvoril. Nebolo treba, pozrite sa jeho na stránky Mouse Guard, pochopíte, že pri vytváraní sveta myších bojovníkov o prežitie svoj talent využíva naplno.

Reklamné hlušiny ohlupujú potenciálnych čitateľov prirovnávaním k Pánovi prsteňov alebo Hrám o tróny, čo je čistý marketingový klam. Nie, že by sa tu nechystali celosvetové konflikty a zima sa neblížila, inak však ide o pomerne jednoduchý a priamočiary dej, nebojte sa! Chápem, že predaje nabudia prese tieto oslavné prehlásenia k úspešným audiovizuálnym fenoménom, lenže potom sa často dostaví rozčarovanie. Takže áno, je to fantasy, ale to je tak všetko.

Navzdory uvedenému, teší ma, že je Myšia hliadka hit. Znamená to, že sa do neľútostného sveta malých hlodavcov a veľkých predátorov vrátime aj budúci rok. Na spokojné trávenie chvíľ so svojimi deťmi, pokým vonku duje vietor, praští mráz, sú obe knižky priam dokonalé. Nazdávam sa, že pozerať tisíci raz Tři oříšky pro Popelku (nič proti filmu ako takému) neprináša ani tisícinu rozkoše, ktorú človek strávi so svojimi deťúrencami zaborenými nosmi v knihe. Tak to skúste a uvidíte.

P.S. Nakoľko ctím autorské práva, všetky obrázky obsiahnuté v tomto článku pochádzajú z voľne dostupných ukážok z webu vydavateľa Comics Centrum. Ak by ste chceli vidieť niektoré celostránkové panely, pozrite si hoci recenzie z českých luhov a hájov, lahodia oku:
Prípadne sa započúvajte do „jútjúbu“: