
Osoba ZŤP, ZŤP/S a zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého
zdravotného postihnutia č. 447/2008 Z.z.
Kompenzáciou sa rozumie istá finančná čiastka, ktorú postihnutá osoba dostáva ako kompenzáciu na zmiernenie následkov jej ťažkého zdravotného postihnutia, na základe rozhodnutia lekárskej posudkovej komisie ÚPSVaR.
Aby človeku bola priznaná akákoľvek kompenzácia, je potrebné, aby bol najskôr uznaný za osobu zdravotne ťažko postihnutú (+sprievodca). Aby človek mohol čokoľvek pre seba žiadať, musí urobiť tento prvý krok. Osobne sa dostaviť na ÚPSVaR v sídle okresného ÚPSVaR, vyžiadať si žiadosť o posúdenie svojho zdravotného stavu z pohľadu horeuvedeného zákona. Pracovníci ho usmernia, čo všetko je potrebné „absolvovať", ktorých lekárov je potrebné navštíviť, aké doklady o svojom zdravotnom stave predložiť. Človek má dokonca právo sám sa rozhodnúť, či požiada o priznanie preukazu osoby ZŤP bez, alebo so sprievodcom. Jednoducho to na vrchu žiadosti sám označí.
Zvyčajne do 30 dní LPK na základe predložených dokladov bez jeho osobnej účasti rozhodne, či je tento človek posúdený ako osoba ZŤP, resp. osoba ZŤP, ktorá potrebuje sprievodcu.
Ak sa tak nestane, oprávnený má právo voči rozhodnutiu ÚP SVaR sa odvolať a celé konanie sa tak na novo obnoví. Ale...skôr, ako sa človek rozhodne požiadať o prehodnotenie svojho zdravotného stavu z pohľadu priznania statusu osoby so zdravotným postihnutím, mal by si uvedomiť, že ide o prehodnotenie zmien v jeho zdravotnom stave, ktoré pretrvávajú dlhodobo, alebo sú, či budú, nemenné (po úraze). Malo by sa tak udiať minimálne pol roka až rok po úraze, alebo ak ide o chorobu, ktorej prognóza je neistá, tak približne tiež po 6-8-mich mesiacoch liečby. Myslím tým hlavne ľudí so psychiatrickou diagnózou pri prvej hospitalizácii. Ak je ochorenie vyvolané závislosťou, nie vždy je LPK ústretová a napriek zdravotným problémom a zhoršenému zdravotnému stavu toto postavenie človeku neprizná. Vždy je tu možnosť riešiť zmenu (zlepšenie) zdravotného stavu zmenou životného štýlu formou zbavenia sa závislosti.
Na základe čoho a ako sa prehodnocuje zdravotný stav človeka? Na rozdiel od posúdenia lekárskej posudkovej komisie pre účely priznania invalidity sociálnou poisťovňou, tu sa prihliada na celkom iné kritéria. Rozhodujúcim faktorom je porovnanie zdravotného stavu žiadateľa so zdravým človekom. Berie sa do úvahy akurát pohlavie, vek a zdravotný stav. Iné kritéria nie sú podstatné. Síce rozhodujú neskôr o tom, ktorá kompenzácia bude a v akej výške priznaná, ale pri posudzovaní zdravotného stavu z hľadiska postihnutia iné kritéria nie sú brané do úvahy. Takže je úplne jedno, v akom prostredí človek žije, aké je jeho vzdelanie, atď. Ak komisia prizná žiadateľovi status osoby ZŤP, poškodenie jeho zdravotného stavu musí spĺňať výšku postihnutia najmenej 50% oproti rovnako zdravej osobe. Ak je toto poškodenie percentuálne vyššie, prizná sa mu aj účasť sprievodcu, t.j. preukaz osoby ZŤP/S.
Neskôr ÚP vyzve menovaného, aby sa osobne dostavil na ÚP k prevzatiu daného preukazu a doniesol si so sebou dve fotografie pasového formátu. Ešte predtým dostane od nich rozhodnutie a toto rozhodnutie nadobudne účinnosť v rámci zákona po 15-tich dňoch od dátumu rozhodnutia LPK.
Mám preukaz a teraz čo? Predovšetkým som sa stal/a osobou ZŤP, ZŤP/S a toto ma oprávňuje využívať výhody dané tak spoločnosťou, ako aj rôznymi inými inštitúciami. Medzi najznámejšie patrí zľava v rámci MHD. V rôznych mestách Slovenska ide o rôzne zľavy. V Bratislave je dokonca preprava zdarma vrátane sprievodcu. Podobné zľavy poskytujú aj ŽSR, kde osoba ZŤP platí polovicu cestovného, sprievodca cestuje zadarmo. Jednou z významných spoločenských úľav je aj odpustenie koncesionárskeho poplatku v rodine, kde je čo len jeden z jej členov osoba ZŤP, pričom nemusí ísť o majiteľa bytu. Okrem toho sú to rôzne iné zľavy v rámci štátnej správy, či samosprávy. Úľava na poplatkoch za smeti, psa, či iné poplatky. Na tieto úľavy nie je nárok zo zákona, vždy o nich rozhoduje mesto či obec.
Dokonca i študenti na vysokých školách majú úľavu na školnom a to na rôznych typoch škôl rôzne. Aj kúpaliská, či rôzne iné kultúrne inštitúcie, knižnice majú vo svojich cenníkoch aj osobitné vstupné pre týchto návštevníkov.
To je istý druh výhod, ktoré osobe ZŤP tak trochu znižujú zvýšené náklady na život z titulu ich zdravotného postihu. Medzi iné možnosti, spomínané už horevyššie, patrí skutočnosť, že osoba ZŤP môže ÚP požiadať o priznanie konkrétnej kompenzácie a to z pohľadu ich konkrétneho zdravotného problému. O kompenzáciu je síce možné požiadať aj bez preukazu ZŤP, ale nie bez priznania minimálne 50% postihnutia. Vtedy sa to v mnohých ÚPSVaR deje súčasne. Najskôr sa prehodnotí zdravotný stav človeka z hľadiska postihnutia a na základe daných výsledkov sú vzápätí riešené aj kompenzácie. Kompenzácia je výška finančného príspevku, je to opakovaná dávka, priznaná buďto v časovo ohraničenom termíne, alebo priznaná na neurčito. Verejnosti sú známe tzv. príspevky „na palicu", „na stravu" (v prípade diabetu, celiakie a iných porúch prijímania potravy).Tiež je neraz predmetom rôznych diskusii rôznych skupín ľudí poskytnutie príspevku na kúpu auta, úpravu bytu, kúpu zdravotných pomôcok. Menej známy je už príspevok na osobnú asistenciu, príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia, príspevok na prepravu, príspevok na pracovného asistenta a pod.
Celkom na záver by som chcela ešte podotknúť, že všetky preukazy ZŤP, ZŤP/S, ktoré nie sú zaliate fóliou a nie sú opatrené novým znakom, platia iba do konca roku 2013 (dúfam, že tento údaj je hodnoverný). Ich účinnosť po stanovenom termíne automaticky končí, aj keď boli vydané na dobu neurčitú. Je to niečo podobné ako pri OP. Preto by som každému vrele odporúčala vymeniť si starý preukaz za nový, aj keď je potrebné postupovať ako pri vydaní prvého preukazu ZŤP. Zatiaľ toto nie je spoplatnené, ale čo bude o rok, o dva? - ktohovie?
Tiež tieto nové preukazy ZŤP sú akceptované občas aj v zahraničí. Napr. v Holandsku sú pre ich majiteľov vyhradené miesta na výletnej lodi k týmto miestam dávali zadarmo aj občerstvenie. Podobne ich akceptujú aj v Rakúsku, a to pri vstupe na toalety na diaľnici. Pre majiteľov týchto preukazov je použitie toalety bezplatné. Oni sa síce ohradzujú, že platí to iba pre vozíčkarov, ale je to akceptované v celej šírke. Toto všetko toto mám prerozprávané od priamych účastníkov. Nie je to moja osobná skúsenosť. Ale vždy musí ísť o preukaz ZŤP v novom vydaní. Neviem síce, koľko je v ktorom okrese ľudí, osôb ZŤP, ale určite sa to ráta v tisícoch. A vymeniť trebárs 2000 ks preukazov ZŤP za jeden rok, to dá poriadne zabrať. Pritom sa vybavujú stále aj nové žiadosti. Takže, je potrebné o výmene uvažovať čo najskôr. Zatiaľ je to bezplatné.
Skôr, ako na stránkach svojho blogu uverejním pokračovanie príspevku o tom, ako a kedy žiadať o priznanie ID, chcem upozorniť čitateľov na skutočnosť, že:
K žiadosti o priznanie invalidity a posúdenia zdravotného stavu z pohľadu schopnosti pracovať nie je potrebné či nevyhnutné vlastniť preukaz osoby ZŤP. Ale pre prácu v chránených dielňach, či pracovať v rámci chráneného pracovného miesta len preukaz ZŤP nestačí. Priložená fotografia nemenovanej firmy síce akoby nevedela o tejto skutočnosti, ale odpusťme jej to. Ide o firmu so sídlom v Česku.