reklama

Počty (na kolesách) bez výsledku

Budem stručná!!!  0,01 x  400 x  3  =  12,00  Cena lístku pre dôchodcu na 70 rokov v BB. Odhad prepravených dôchodcov  denne;  počet sledovaných dní: 3.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Začína nová éra MHD v BB
Začína nová éra MHD v BB 

Ľudia akoby nechceli veriť, že DP, ev. ten, kto obhospodaruje v BB MHD je schopný zaviesť cestovné v tejto výške. Teda 1 cent! Načo by bol komu jeden cent? - pýtajú sa mnohí a ja si v duchu hovorím, uvidíte. Štyristo prepravených dôchodcov, teda ľudí, ktorí predtým neplatili a mali prepravu zdarma. Je to veľa, málo? Neviem.

Z tých štyristo prepravovaných dôchodcov to 3/4 vzalo ako žart a lístky si nekúpilo. Prečo? Neboli zvyknutí, zdalo sa im smiešne a nemožné, aby ktosi pýtal od nich 1 cent ako prepravné. Ale... bohužiaľ! Prvý deň, keď táto zmena nadobudla platnosť, revízori boli prevažne zhovievaví. Vysvetľovali, že to bolo nutné, že je to iba pre registráciu, aby vedeli, koľko ľudí sa týmto spôsobom denne prepraví , atď... Kto nemal lístok, bolo mu povedané, že nabudúce, aby neriskovali, že to môže byť aj s pokutou. Neviem, ako to tí ľudia brali, ale poväčšinou sa nad týmto rozhodnutím MHD v BB pousmiali a mysleli si svoje. Vraj, minimálne 340 ľudí cestovalo v ten deň bez lístka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na druhý deň, samozrejme, starí ľudia majú problémy so zrakom a malé písmena čítať, im robia problém, revízori už tak zhovievaví neboli. Ale našli sa aj takí, ktorí vraj oko zažmúrili. A začali pokutovať. Najskôr tých mladších, sedemdesiatnikov, ktorí si to mohli hravo vzhľadom na svoj vek prečítať na internete. Vraj to tam viselo už celých 10 dní vopred. Fajn! Naši sedemdesiatnici (hlavne ľudia, ktorí prichádzajú z vidieka do BB za lekármi, rôzne úrady) „visia" na internete niekoľko hodín denne a ich chyba, že si to nevšimli. Vraj aj na druhý deň skoro 90% cestujúcich cestovalo bez lístka a udelili pokuty vraj xxy dôchodcom. Tým mladším, sedemdesiatnikom. A pekne, po 40 € kešš!!! A že manželské páry neboli žiadnou výnimkou, nie je žiadne tajomstvo. Dvaja manželia tejto kategórie z neďalekej Radvane do smrti nezabudnú na tú potupu a hanbu, ako na nich revízor nakričal, že keď nevedia čítať a sú slepí, nech sedia doma. xxy ľudí x 40 = ??? €. Nadriadení revízorom a zdp. pracovníci MHD BB na tretí deň dali striktný príkaz svojím pracovníkom pokutovať každého bez rozdielu veku. A vraj, ak budú chcieť byť zhovievaví, pokutu zaplatia za nich osobne. Bude im strhnutá z platu - odmeny. Do autobusov nastúpili aj cestujúci so zvláštnym poslaním a bolo ich hodne. Títo kontrolovali revízorov. Neviem síce ako, ale mali na to systém. V ten deň sa vraj vybralo na pokutách viac ako dosť. Zverejniť výšku si netrúfam, lebo to nemám overené. Mne to vychádza približne od-do čiernych pasažierov. A ... boli to ľudia, ktorí roky zvyknutí cestovať bez lístka netušili, že majú zaplatiť 1 cent. Ak možno aj počuli, neverili. Koho by taká blbosť napadla? Ozaj, koho taká blbosť napadla?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak počítam, tak počítam, vraj prvé tri dni vybrali od týchto chudákov presne nezistenú výšku €. Slušné! Koľko ľudí musí MHD v BB prepraviť za normálne, trebárs 0,60 € prepravné, aby sa dopočítali k tomuto zisku? Mne to vychádza presne tých 66x viac, ako prepravovaných dôchodcov bez platenia. Málo, veľa? Neviem.

Koľko bolestí, smútku, poníženia ale aj obavy z toho, čo bude ďalej prežívali títo seniori v týchto dňoch. Mnohí sa rozhodli aj pre televízne kamery a svoj príbeh prerozprávali médiam. Ktorí na to mali žalúdok a odvahu, pomohli si. Vraj, tie pokuty im budú odpustené. Lebo ...

Kto nepochopil, o čom je môj príspevok, tak nech si skúsi tipnúť, koľko MHD v BB za tri dni zarobila ?Určite toľko, koľko hádam nezarobí inokedy za .... (naozaj to neviem posúdiť). Ale, je to v súlade so zákonom? Veď k cestovnému, aj k MHD, má právo sa vyjadriť aj VÚC. Určite sa tak stalo a navrhovanú zmenu odsúhlasil. V poriadku: Keď bola odsúhlasená, prijali sa nejaké opatrenia - v predstihu -, aby boli na tieto zmeny upozornení starostovia a primátori miest v blízkosti BB príslušného kraja? Tí mali následne „obvyklým spôsobom" informovať občanov svojej obce, mesta, o chystaných zmenách. Obvyklým spôsobom. Trebárs aj cez farára po omši, alebo ... ale obvyklý spôsob určite nie je pre túto kategóriu ľudí internet. Že to vôbec nie je nikoho povinnosť, že stačí dať informácie tohto typu na webové stránky kraja, BB, príslušných obcí? Smiešne, či úbohe? Skôr to druhé!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dobre, vráťme sa však k zmysluplnosti tohto cestovného, výšky cestovného 1 cent. Veď táto suma nemôže pokryť ani náklady na lístok, ktorým chcú registrovať počet prepravovaných osôb. Ten, kto nechodí BB MHD pravidelne, nemá čípovú kartu. Väčšina dôchodcov bude platiť v hotovosti. Ako k tomu prídu samotní vodiči, že budú denne prepravovať niekoľko kíl drobných mincí úplne nezmyselne. Výška takto získanej sumy vôbec nemôže ovplyvniť tržby počas mesiaca, hovorím, že možno ani počas roka.

Nemôže? Vraj, však už sa stalo? Ako? Tie vybrané pokuty majú zaplatiť nielen prepravované osoby nad 70 rokov zdarma, ale aj straty, ktoré vznikli prepravou „čiernych" pasažierov iných vekových skupín. Ale k tým seniorom je to veľmi, veľmi nespravodlivé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Otázkou je či vôbec je spravodlivé, aby ľudia v dôchodkovom veku cestovali zdarma, alebo so zľavneným cestovným, bez preukázania výšky dôchodku a určenia hraníc na poskytovanie zliav? Veď predsa máme dôchodcov, ktorí majú 70 rokov a dôchodky vo výške 450 € a viac a cestujú zdarma. Ešteže tá preprava mamičiek s kočíkom je zdarma? Len ktohovie, či ten kočík je naozaj dôvodom prepravy, alebo prostriedkom. Aj takto by sa dalo rozmýšľať. Ale... tak, či tak je tam vždy malé dieťa , takže je to spravodlivé.

Ak zľavu nejakej skupine ľudí, tak potom podľa výšky príjmu a všetkým. Študentom, nezamestnaným, či dôchodcom - starobným podľa veku, invalidným alebo predčasným. Ale, prosím, vždy podľa príjmu. Nech sa stanoví výška príjmu a ak ju človek nedosahuje, nech sa domáha zľavy. Ale nie iba kvôli veku. Ak je takto postavená filozofia prepravy MHD v BB, prosím. Majú na to právo. Ale, je to spravodlivé, keď každému rovnako bez toho, aby bola braná do úvahy výška jeho dôchodku?

Neviem, aká je skutočne výška zisku MHD, koľko pokút bolo skutočne udelených a koľko bolo z nich zaplatených? Neviem. Bohužiaľ, tieto informácie sa líšia. Jednak ústnym podaním od konkrétnych „inšpektorov" - revízorov, jednak iné informácie poskytla MHD médiám, iné rôznym organizáciám na území ich mesta, ktoré pracujú so seniormi a o iných vraj hovoria samotní seniori. Tí, čo boli pokutovaní a podľa nich zbavení ľudskej dôstojnosti - potupení - vraj by MHD chceli žalovať. Len nevedia kde. Žalovať za neinformovanosť, lebo oni tie drobné písmena nevidia čítať bežným spôsobom, nevidia ich. Žalovať za poníženie, lebo kvôli 1 centu sa museli nechať urážať od revízora, že sú slepí a majú sedieť doma, žalovať za zosmiešnenie, že keď majú čas voziť sa zdarma autobusom, nech sa učia robiť na internete, atď ... Žalovať!!! Aj za to, že ich urážajú porušovaním tzv. dobrých mravov. Cena lístku 1 cent, cena pokuty 40€. Predražené 4000x. Napriek tomu žalobu neodporúčam! Ako vždy, všetko sa poprie a ak dôjde k nejakej žalobe, všetko sa zvezie na „zlých a arogantných" revízorov, „špiony" nikdy neboli, lebo to boli dôverne osoby dôverných ľudí a nikto z nich svedčiť nepôjde a vôbec... kto som, že obviňujem MHD BB a urážam jej pracovníkov, či vymýšľam si obvinenia, ktoré nemôžem dokázať? Bohužiaľ, nemôžem. Priamym svedkom sa stali televízne kamery jednej súkromne TV, ktorá má takto odvysielaných príspevok natočených viac, ako ich bolo zverejnených. Bolo by na mieste, keby DP MHD BB verejne priznala, koľko bolo udelených pokút počas prvých dní, v akej výške a či je spokojná s týmto svojím rozhodnutím, či konaním.

Mnohí ma ubezpečujú, že klopem na otvorené dvere a ... vraj MHD v BB sa toto cestovné bude rušiť. Či bude návrat k pôvodnému stavu? Neviem. Ale, rozhodnutie vyberať od dôchodcov cestovné vo výške 1 cent sa mi zdá nelogické, nerozumné a ponižujúce ľudskú dôstojnosť tejto skupiny ľudí. Keby šlo o 10 centov, možno aj 5 centov, budem rozmýšľať. Ale, prosím, 1 cent? Komu to dáva zmysel? Vraj toto rozhodnutie BB s pritakaním VÚC malo zmysel a zrejme už splnilo svoj účel.

Eva Fulajtárová

Eva Fulajtárová

Bloger 
  • Počet článkov:  99
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vraj som filantrop, sociálne orientovaná a nadovšetko si cením možnosť slobodne sa rozhodnúť ... Zoznam autorových rubrík:  ... čo sa ma bytostne dotýkaKniha a jaNezaradené2- (dva mínus)Rozhodnut銍ASTIE SI TYPacientska advokácia/dôverníctObyčajné, ale s pomlčkoumôžem? Môžem, som naša VikinkaVšetkýmSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu