Jankov vŕšok

Písmo: A- | A+

Ak idete autom po R2, z Prievidze smerom do Európy, tak Jankov vŕšok je po pravej strane. Vlastne...tú rýchlostnú komunikáciu ešte nemáme. Sľúbil nám ju Mečiar, Dzurinda, Fico, Radičová nestihla, Fico druhýkrát a keď bude treba, aj tretí raz nám nasľubuje všetko, čo počuť chceme. Ale už začali budovať, ale pri Bánovciach, lebo z tej ich strany je Jankov vŕšok na ľavej strane. No veď viete, čo trafil nedávno vlak na priecestí nákladiak so štrkom. Tak neďaleko odtiaľ je naša dnešná destinácia.

Návrat strateného syna po rokoch rokúcich

Obrázok blogu

Jankov vŕšok sa nachádza v Strážovských vrchoch. Meno dostal po poslednom zlapanom členovi Jánošíkovej zbojníckej družiny. No a tento náš Janko (to je ten zbojník) v jednej slabej chvíli vyzradil, že tam, na kopci nad Uhrovcom, pod krivou plánkou je zakopaný Jánošíkov poklad. Slabá chvíľka – to je po našom posledná vôľa na šibenici. Vtedy prezradíte aj to, čo neviete. Na poprave bol zúčastnený aj priekopník geocachingu. Ako člen posádky v trenčianskych kasárňach, zároveň rodák z Uhrovca, dobre on vedel, kde to je. Šiel tam, vykopal poklad a bol bohatý. Dôležitá pripomienka: tá plánka bola jabloň.

Obrázok blogu

Dominantou Jankovho vŕšku je pamätník SNP. Či chcete, alebo nie, je to tak. Základný kameň položili v 1946 a monument sa dostal do finále v roku 1951. Amfiteáter pristavili v šesťdesiatom deviatom.

Obrázok blogu

Inak všade uvádzajú 533 mnm. Turisti, horskí cyklisti a vášniví hubári, či bylinkári, vlastne všetci, si tu prídu na svoje.

Obrázok blogu

Hotel Partizán vybudovali v roku 1974. Prvýkrát som tu bol so školou na výlete. Mohlo to byť v 74 – 75. Všetky finančné prostriedky (odhadujem to na vtedajších 5.- Kčs) som vtedy obetoval na nákup spomienkových predmetov. Vodové nálepky. Na poživeň nevydalo. Ešte dnes sa môj 87-ročný otec rehoce na tejto príhode. Domov som prišiel hladný ako vlk, alebo ešte lepšie, hladný ako partizán.

Počas SNP na okolí pôsobila partizánska brigáda Jána Žišku a u mali vybudované bunkre. Zrenovovali ich v roku 1964. Takto vyzerá bunker.

Obrázok blogu

Takto vyzerá bunker okupovaný okupantom.

Obrázok blogu

Potom som tu bol ešte raz, asi pred deviatimi rokmi. No a tento rok už dva razy. Ale naposledy som sa už nedal nachytať! Pokiaľ chudák premiér rečnil pri kladení vencov o sankciách proti Rusku, my sme sa do sýtosti napapali v Partizánovi (odhadujem to na vtedajších 840.- Kčs). Nálepky nemali. Nasleduje prestávka. Fajčiarska.

Obrázok blogu

Múzeum Partizánskej brigády Jána Žišku

Obrázok blogu

Počas každoročných osláv SNP je v tento deň otvorené. Inak je zavreté, ale na požiadanie vám ho sprístupnia, tak ako to ochotne urobili aj v našom prípade.

Obrázok blogu

Padlí, popravení a umučení partizáni, vojaci a pomocníci partizánov Partizánskej brigády Jána Žišku počas SNP 1944 – 45.

Obrázok blogu

Príslušníci Partizánskej brigády Jána Žišku počas SNP 1944 – 45. Najprv ich bolo 900, neskôr sa ich počet zvýšil na 1600.

Obrázok blogu

Aby návštevník získal autentickú predstavu o tom, ako to skoro celé vtedy prebiehalo, expozíciu dopĺňajú mierne insitné fresky na šikmom strope.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ale ako hovorím, okolie je inak pekné. Aspoň niečo po nás ostane.

Obrázok blogu

Okrúhle výročie

Obrázok blogu

V sobotu, 23.augusta, sa na Jankovom vŕšku konali oslavy 70. výročia SNP. Keďže sme 69 výročí z rôznych príčin premeškali, nemohli sme tam chýbať.

Pod mohylou v mauzóleu to vypadá takto. Tu prebiehala aj časť pietneho aktu kladenia vencov.

Obrázok blogu

Vedúcej našej výpravy som ešte pred celým výletom povedal, že tak na toto ja nie som absolútne zvedavý. Radšej pôjdem do lesa na dubáky a potom sa stretneme. Počasie bolo proti mne.

„Kde do frasa je ten čudlík?!“

Obrázok blogu

„Tiež mohol Paška nechať kúpiť radšej vystreľovacie, keď už je to SNP!“

Obrázok blogu

„A máme to v suchu!“

Obrázok blogu

Ale dubáka som predsa napokon našiel!

Nasledujúce momentky nie sú vonkoncom vytrhnuté z konceptu. Nazvem ich šírenie pozitívnej energie na okolitý pospolitý ľud. Ja, ako pacifista a poručík v zálohe, musím skonštatovať, že ozbrojené zložky vyhrali na celej čiare.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Doplnková akcia

Poviem vám, s prázdnym žalúdkom sa ťažko bojuje. Je jedno na ktorej strane fronty ste.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Dobrí ľudia tu v tento slávnostný deň organizovali súťaž vo varení gulášu, aby za utŕžené korunky spáchali nejaké to dobro.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Ešte boli na pláne kultúrne vystúpenia, zapálenie vatry a ohňostroj.

Obrázok blogu

Príroda a vyššia moc zasiahla. Poviem vám, tak poriadne sme už dávno nezmokli.

Obrázok blogu

Ale na ten guláš niekedy prídem, ak budem mať cestu okolo. Len aby na tej R2 odbočky porobiť nezabudli! A na budúce sa mrkneme tutoľa hen do doliny. Do Uhrovca na výzvedy pôjdeme.

Obrázok blogu

Poznámka na záver: Nie všetky uverejnené fotky sa zhodujú s názorom autora. Možno ani s vašim.

Skryť Zatvoriť reklamu