


Ako vidno na uvedenej názornej agitácií, rastlinná výroba v Sasbachwaldene prevláda nad živočíšnou. V zásade produkty ľudského umu v kombinácií s fyzickou prácou môžeme rozdeliť do troch skupín.
Pivo. Taký rýchly odsek som tu ešte nemal. Absencia pivovaru v obci prezrádza, že pivo sa tu nevarí. Na navodenie správnej atmosféry aspoň piesenka: V. Mišík: Gambrinus
((gamb))
Víno. Dorobiť pitné vínko je kumšt a drina. Starostlivosť o porast viniča je veda sama o sebe. Ja, ako vinohradnícky amatér to s radosťou preskočím. Nechcem Vás uviesť zbytočne do omylu. Nás aj tak interesuje iba výsledný produkt celoročnej snahy - bobuľka. Tú našu jednu konkrétnu, spolu s jej setrami, pomelieme a potom od samej radosti poriadne vystískame. Hovoríme tomu prešovanie. Presse znamená v nemčine aj lis.


Ako sa tak pozerám po okolí svojim laickým, ale o to viac kritickým a dioptrickým, alkoholom zahmleným zrakom, zdá sa, že úroda bude tento rok obstojná. Strapčeky bielej a ružovej révy sa už nemôžu dočkať jemných prstíkov oberačov ženského pohlavia.



Čo je veľa, to je veľa. Ak je na dôvažok aj hrozna veľa, treba problém riešiť s nadhľadom. „Tento hroznový preš" - ako si môžeme prečítať na tabuľke - „bol postavený v roku 1860. Je z dubového dreva. V prevádzke bol zhruba do roku 1930. Objem koša je asi 1 000 litrov hroznovej zmesi. Z toho sa získa asi 700 litrov vína. Ručným otáčaním špindle (hriadele so závitom) je brvno tlačené smerom dole. Týmto sa vytlačí hroznová šťava z bobúľ."


V kolektíve je sila. Preto sa tu zaviedla kolektivizácia. Presne v tom istom roku, v ktorom sa na Slovensku vynašli Ľudové milície. „Vinárske družstvo Sasbachwalden. Bolo založené v roku 1948. Pridružených je 415 vinárov. To je 90% z celkového počtu vinárov. Tu sa hrozno od všetkých vinárov spoločne prešuje a predáva. Takto nemusí každý vinár vykonávať tieto činnosti. Plocha viníc všetkých združených vinárov je 230 hektárov. Skladové možnosti vinárskeho družstva sú 5,0 miliónov litrov. Pre porovnanie: v Bádensku je plošná výmera viníc 16 000 hektárov, v Nemecku 100 000 hektárov.

A červenému sa tu dobre darí, lebo je modré. Šľachtický, resp. vyšľachtený pôvod s modrou krvou sa nezaprie.
Hudobná vložka: V. Mišík: Koukni na tu fotku
((koukni))
Destiláty.

Tento technický skvost, zrejme odsúdený doživotne na praktizovanie muzeálnej činnosti - státie iba tak na jednom fleku, som sem prepašoval z neďalekej obce. Ten kotol nie je náš. Naše fachčia. A v takejto pálenici:



Kedysi sa posolstvá pre budúce generácie vytesávali do kameňa. Je moderná doba, tak sa na šutre iba pripínajú. „Pálenica na dohodu. V spolkovej republike je 34 500 malých pestovateľských páleníc, ktorých väčšina sa nachádza vo Schwarzwalde. Množstvo spracovaného ovocia v pálenici je ohraničené na 300 litrov alkoholu (600 litrov 50% pálenky) ročne. Každé pálenie sa musí oznámiť colnému úradu a toto je strážené colnými úradníkmi. Za takýto ročný kontrakt platí pestovateľ ročne 6 000 DM daň do štátnej kasy."
BONUS. V úvode sľubovaný. Vec nevídaná. Konečne som objavil ten správny prameň na pálenku. Cena za jeden pohárik je 1€. Pitná voda na zapitie grátis. SAMOOBSLUHA.


V ponuke máme slivovičku, hruštičkovičku a dva druhy čerešňovičky. Jedna je čertovská.

Na záver V. Mišík: Špejchar blues
((blues))