Seriózny odsek
Inak, medzi nami hypochondrami, aby som bol presný, k napísaniu tohto slohového odvaru ma inšpirovala iná bilancia. Dostal som totiž pozvánku na spoločenskú udalosť. Také výročné hodnotenie činnosti.


Koho by to prípadne zaujímalo, tak tá šedá eminencia v popredí je Ivan Sýkora. Viac tu: www.berkat.sk
Tu už ide do tuhého
Najprv sa zahráme takú krátku hru. Ukážem Vám na 3 sekundy jednu fotku.

Stop! Čo ste tam videli? Čo upútalo Vaše jasnozrivé oko? Odpoviem za Vás, lebo je to operatívne a hodí sa mi to do krámu. Ak ste on, tak je to jasné. Tá princezná vpravo. Ak ste ona, tak farba obrusu a stien. Dobre, aby ste nepovedali že som odľud, tak ešte raz. A nešvindľujte ako prvýkrát, ja Vás vidím! 3 sekundy.

Ak ste ona, tak Vám je to už jasné. Ak ste on, tak takto by to páni nešlo! To by sme sa ďalej nedostali. No nič, toto nevyšlo. Je to ten pohár, čo máte vidieť! A v ňom je zázvorový čaj. Čaj? Podľa mňa je čaj z čaju, tu nie je žiaden čaj, ale pre naše potreby to čaj budeme volať.
Takže dnešný recept sa volá: Zázvorový čaj.

Zázvor niekedy reaguje aj na oslovenie ďumbier. Ale tomu rozumieme iba my tu v horných Uhroch! (Zingiber officinale) sa mu hovorí vo Vatikáne a píše sa to kurzívou v zátvorke. Aj sa to tak nejako číta. Ako vidíte, vyhliadli sme si kúsok tejto zohrievajúcej a liečivej byliny. Odkrojíme si z nej tak 3 krát 2 centimetrovú kocku. Takúto.

Ja keď som sa pripravoval na tento recept, tak som zistil takú veselosť. Máme tu pod Tatrami nielen odzemok (hop šup tralala) ale aj podzemok. Presne to je tá hľuza, či koreň jeden, čo spracovávame. Toľko na rozptýlenie. Kúsok zázvoru ošúpeme. Nemusíme, ale my chceme.

Ja Vám budem takto postupne medzi rečou servírovať, čo som sa dočítal o tomto zázraku. Podľa jedného sa pestoval už pred 3000 a podľa druhého prameňa pred 4000 rokmi. Čo na to hovorí biblia, neviem. Samozrejme, za všetkým hľadaj Číňana, alebo Inda. Pokrájame ho na tenké plátky. Prosím detail.

Ďumbier, to je ako ten kopčisko v Nízkych Tatrách, že, nám dodá energiu. Prehreje nám telo a celkovo ho tak akosi skľudní. Cesnakári, teraz sledujte! Je účinný pri zimnici, nádche, chrípke, ak máte soplík, problémy s trávením, žalúdočnú neurózu odplašuje, koliku odstraňuje.
Čo budeme ešte potrebovať vidíme na nasledujúcej fotografickej dokumentácií.

Pokračujem. Uvoľňuje migrénu a na krv pôsobí ako aspirín. To bude asi ako acylpyrín a malo by to byť pozitívne. Má antiseptické účinky. Prečisťuje lymfu a redukuje cholesterol. Nasleduje koreňové zátišie.

Má povzbudzujúci účinok. Pred jazdou si dáme ½ čajovej lyžičky a 4 hodiny sme ako Fittipaldi, pre mladšie ročníky ako Malchárek. Zabraňuje kinetóze - nevoľnosti pri cestovaní. Inak tieto informácie, čo sú šikmo písané nie sú z mojej kotrby. To som sa dozvedel a preto neručím, ak to nebude fungírovať. Dôkazom toho je aj nasledujúci obrázok. Do jednej nádoby (ľavá), najlepšie z ktorej budeme aj piť, vložíme náš pokrájaný zázvor. Čajník neodporúčam z jedného dôvodu. Potom by sme museli umývať minimálne jeden až dva riady navyše. Do druhej nádoby (pravá) si nachystáme kávu, len tak pre istotu.

Obklady - na zápal priedušiek, prínosových dutín, prekrvenie a aj na bolesti ucha. Zalejeme kávu, pokiaľ voda nevrie, lebo to sa tak má.

Masť - redukuje únavu svalov a bolesť kĺbov pri reumatizme a artritíde, lebo táto je hrejivá. Ak nám voda vrie, tak neváhame. Voda vrie, keď to vyzerá nasledovne.

Zalejeme ďumbier a pridáme klinček, jeden, alebo aj dva a malý kúsok škorice. Necháme vylúhovať asi tak presne 8 až 10 minút.

Dokonca z neho vyrábajú sprchové gély, šampóny a krémy na ruky. Dobre padne, ak si nápoj dochutíme citrónovou šťavou.

Finalizujeme sladučkým medíkom. Pijeme od momentu, keď nám to už ústa nepopáli. Zajedáme sladkým, alebo slaným pečivom. Nebojíme sa ani klobásky, či údenej slaninky.

Teraz bude čiara.
Poznámka pod čiarou: po 3 dňoch mám nádchu stále. Ale inak pekne vonia ten zázvor, keď sa prekrojí. Ozaj, už tu niekto pil cesnakový čaj?