Orech kráľovský

Písmo: A- | A+

S neskrývaným úžasom pozorujem na svojej osobe, že sa dostávam do stavu (snáď len nie do veku), kedy sa moja myseľ totálne harmonizuje s telesnou schránkou. Nie že by bola rovnako mľandravá, ale konečne pochopila, že moje športové cyklistické výkony dosahujú olympijské rozmery. Lebo vezte, že ako nás kedysi v kolektívnom duchu vyučovali, na olympiáde nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa! Predbehujú ma rodiny s malými deťmi a nekompromisne mi ukazujú svoje vzďaľujúce sa chrbty aj pokročilí dôchodcovia. Ale mne to nevadí, lebo ja idem za svojim cieľom. Inak len tak na okraj, dnešný článok bude mať nesmiernu informačnú hodnotu. V akciovej ponuke sa nachádza jemná koketéria s humorom, nesmelé náznaky filozofických úvah a kulinárska aktivita. Ani náznakom sa neobtrieme o nejakú vnútroštátnu opičinu vrátane volebných kortešačiek. Juj, aj by som skoro zabudol, bude aj trochu sexu.

Tu v Bádensku, lebo sem som Vás práve pozval na malý a pomalý bicyklový výlet, to majú tak zariadené, že veľký kopec vecí je tu zaujímavých. To by ste neverili, ale aj drobný náznak interesantnosti sa tu v momente označí tabuľkou, aby nezapadol do zabudnutia a aby budúce generácie mohli byť patrične poučené. Aha! Tu je jeden školský prípad.

01.JPG

Vidíme stromček, ešte mláďatko, aj s informačným zdrojom. Zaslúžil sa oň Spolok pre miestne dejiny v obci Gamshurst. Istotne viete všetci po nemecky šprechovať, tak si to prečítajte. Tí ktorí si ale zabudli okuliare, musia sa uspokojiť s mojim prekladom, voľne roztrúseným v nasledovnom texte.

02.JPG

Orech kráľovský (Juglans regia), alebo alias Orech vlašský, pochádza z územia, ktoré sa rozprestiera od Balkánu až niekam po Himaláje. Peržania ho pestovali vo veľkom. Bol aj veru u nás. Priamo v strednej Európe, ale to bolo ešte pred poslednou dobou ľadovou. Chudák, totálne vymrzol a o jeho návrat do našich končín sa pričinili Gréci, keď ho priniesli z Perzie. Áno, je to tak priatelia, vtedy dobrí a dnes nehodní Gréci. Plody orecha považovali za boží dar, lebo tvarom pripomínajú ľudský mozog a bohovia z Olympu im touto formou grátis poskytli trošku rozumu. Ako však vieme, neskôr ich úspešne prevalcovali Rimania so svojou ríšou.

03.JPG

Do orecha bum! Ale pre kieho andela sa volá že vlašský!? Toto mi tak vŕtalo v gebuli, že som sa bez akýchkoľvek okolkov rozhodol pre pátraciu internetovú akciu. Oplatilo sa. Už som tu spomenul Rimanov. Oni sa rozpínali všetkými možnými aj nemožnými smermi. Pri šírení kultúry a vzdelanosti, ako hrdo nazývali zotročovanie a plienenie, sa dostali až na územie severozápadného Španielska, ktorému sa v zemepisnom školskom kabinete nepovie inak, ako Galícia. Samozrejme, že orechy si priniesli so sebou.

Priznám sa, že toto som netušil, aj keď som na základnej a aj na gympli istý čas pôsobil vo funkcií nosiča mapy z kabinetu do triedy. Možno to preberali, keď som meškal na hodinu s mapou, čo bol dosť pravidelný jav. Nasledoval precedens, že som bol, podľa mňa nespravodlivo, označený pedagógom za menej spoľahlivý element. Vidina doživotného  lukratívne fleku nosiča máp bola razom fuč. Aj napriek skutočnosti, že som bol v kolektíve obľúbení(ý). Dofrasa aké íýíýíýíý? Neviem. Žeby som nosil mapy aj na slovenčine?

Teraz prichádzajú na scénu Germáni. V ich jazyku sa Orech vlašský povie Walnuss a je to odvodené od Welsche Nuss. Nuss je po našom orech. Obyvateľov Galície volali Welschen a čítajú to velšen. Čiže velšký orech a odtiaľ je už iba na skok k „nášmu poslovenčenému" vlašskému. Som na nás hrdý, lebo majster nie je ten, kto prácu začne, ale ten, kto ju dokončí! Tak to je moja teória, berte ju s rezervou, aj keď je istotne pravdivá. Na budúce sa mrkneme, ako to je s tým našim šalátom. Samozrejme vlašským.

04.JPG

Orech, aj keď sa to nezdá, je ovocný strom. Má dužinatý plod a je to teda kôstkovica. Pozor! Zelený dužinatý obal farbí ako fras. Čo ja som sa v detstve kvôli tomu natrpel. Diskotéky bývali vždy v sobotu. A kedy ma rodičia zapriahli do zberu orechov, alebo čučoriedok? No presne v deň šábesu! Našťastie sa tento ťažko odstrániteľný ovocný pigment neprenášal počas slaďákov na vrchné, ako aj na ostatné (napr. spodné) prádlo osôb opačného pohlavia. Keď som to už načal, nedá mi, aby som Vám neoznámil jednu dobrú a jednu ešte lepšiu správu. Ktorá je aká, to nechám na Vás. Vedecký team z Malajzie zistil, čo je u nás každému už dávno jasné, že orech je afrodiziakum. Extrahovali z orechov substanciu, a to takú, že Viagra je proti tomu normálne šuviks! Teraz tie dve správy. Prvá: užije sa to a ono to začne pôsobiť...až o 1 hodinu. Tvárme sa, že sme milovníci kvalitnej predohry. Druhá: želaný efekt u samčieho jedinca má trvanie...niekoľko hodín. Informácia je z roku 2007 a „liek" bol úspešne vyskúšaný na vzorke v počte 40 dobrovoľníkov. Dúfam že to sem tí Rimania nedovlečú.

Orech mal, v roku 800 po Kristovi, veľmi v obľube aj Karol Veľký. O tom, či aj Kristus 800 rokov pred Karolom, pramene mlčia.

Šéfka našej prvej Eurozóny povedala: „V každom dvore musí stáť jeden orech!" Nie priatelia, nebola to Merkelová. Táto sa volala Habsburgová. Krstným menom Mária Terézia. Vzhľadom na počet jej priamych potomkov bude na tom šume z Malajzie asi niečo pravdivé.

05.JPG

Dočítal som sa, že orech sa môže dožiť veku až 600 rokov. Áno, ale ja si myslím, že jedine tak v podobe komody, alebo iného rustikálneho kusa nábytku. Reálnejší vek je 150 - 160 rokov, výška 10 - 25 metrov, šírka 10 - 15 metrov.

06.JPG

Orech vonkoncom nie je jedovatý, nie ako niektoré osoby. Práve naopak. Dá sa z neho vyrobiť parádna orechovica! Z tohto pohľadu sa výroba orechového oleja javí ako trestuhodné plytvanie, ale vysvetlite to fajnšmekrom, za ktorých sú považovaní najmä tí Žabožrúti.

07.JPG

Plody orechov pôsobia proti stresovo. Asi hlavne vtedy, keď ich môže dotyčná osoba roztĺkať.

V prípade, že sa rozhodnete skonzumovať denne 50 gramov orechov, znížite si riziko srdcového ochorenia o celých 11%.

Obsahujú Omega 3 kyseliny (v 100g je ich 7g), ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Kam sa hrabe losos, so svojimi biednymi 3 gramíkmi.

Ale pozor na vec, lebo orech, to je bomba! Kalorická. 100 gramov = 700 kalórií.

Najvyšší čas, aby sme si niečo upiekli. Dávam Vám k dispozícií nasledovný recept na Orechové štangličky.

08.jpg

U nás na Vianoce nesmú chýbať. Výborne sa k nim a ešte lepšie po nich osvedčilo pivo vychladené na správnu teplotu.

09.JPG

PS: Vychladené pivo sa v priebehu evolúcie dobre osvedčilo aj bez štangličiek.

 

Skryť Zatvoriť reklamu