Cestovná lekárnička

Leto nám už klope na dvere a čas dovoleniek sa blíži. V hlavách rodičov sa začínajú víriť otázky ako sa čo najlepšie...

Cestovná lekárnička
Cestovná lekárnička
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Leto nám už klope na dvere a čas dovoleniek sa blíži. V hlavách rodičov sa začínajú víriť otázky ako sa čo najlepšie pripraviť na cestovanie s ich ratolesťami. 

Pri tešení sa na oddych, vodu a teplé počasie si  len ťažko predstavíme myšlienku, že by sa niečo mohlo pokaziť. 

Choroba si však nevyberá miesto, a preto musíme byť vždy pripravení. Keď ideme do cudzej krajiny, nástrah na nás číha mnoho – od dlhého čakania na meškajúci let, kolóny na diaľnici, poranenia spojené s kúpaním, alergické reakcie na nové jedlá alebo zvýšené riziko infekčných ochorení. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo okrem kolesa a plaviek zbaliť do kufra? Určite je na mieste mať so sebou aj pár základných liekov. Čo by Vám teda v cestovnej lekárničke pre deti nemalo chýbať? 

TEPLOTA a lieky na BOLESŤ

Vždy je dôležité mať so sebou 2 formy liekov- najlepšie aj sirup aj čípky, nakoľko ak dieťa bude zvracať podáme mu čípky a ak sa u neho objavia hnačky, lieky budeme dávať v perorálnej forme. Ideálne je mať obe účinné látky Paracetamol (Paralen, Panadol) a Ibuprofén (Ibalgin, Brufen, Nurofen). Pri dávkovaní sa vždy riaďte aktuálnou hmotnosťou dieťaťa. 

Taktiež nezabudnite na teplomer s ohybnou špičkou, aby sme mali čím teplotu odmerať. 

SkryťVypnúť reklamu

ZVRACANIE a HNAČKA

Pre deti je najväčšie riziko vznik dehydratácie pri tráviacich ťažkostiach. V lekárničke treba mať vždy rehydratačný roztok, ktorý zabezpečí rýchlejšiu úpravu vnútorného prostredia. Nahradí stratené minerály, vodu a glukózu. 

Pri zvracaní a nevoľnosti z cestovania sa u detí od 2 rokov používa Kinedryl. Na úpravu stolice si pribaľte tanát želatíny (Tasectan), ktorý je vhodný už pre batoľatá alebo Smectu pre deti od 2 rokov.  Ďalšou dôležitou zložkou na úpravu mikroflóry sú probiotiká, ktoré sa odporúča užívať už preventívne pred začiatkom cesty. Dôležité je kupovať probiotiká obsahujúce správne kmene na skrátenie črevných ťažkostí. K takýmto radíme Saccharomyces boulardii, probiotiká typu LGG. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Medzi najznámejších zástupcov patrí Enterol, Probiofix-imun, Nekadex, Yomogi. 

KAŠEĽ a NÁDCHA

Ak nás prekvapí začínajúci respiračný infekt, pri upchatom nose si rýchlo môžeme pomôcť podávaním hypertonických nosových kvapiek a sprejov s obsahom morskej soli (Physiomer, Sterimar, Aliamare) v kombinácii s prírodnou imunomodulačnou liečbou ako sú napríklad beta-glukány, vitamín C a zinok (Imunoglukan P4H® ACUTE!). 

Kašeľ je dôležité rozdeliť z 2 hľadísk:

  • suchý, dráždivý kašeľ je obťažujúci najmä v noci, vhodné je ho tlmiť antitusikami -Tussin, Stoptussin, Ditustat 

  • vlhký kašeľ - používajú sa prípravky so sekretolytickou funkciou (uľahčujú vykašliavanie hlienov) - Mucosolvan, Hedelix, Ambrobene

ALERGICKÉ REAKCIE

Na dovolenke sa skúšajú nové jedlá, môže dôjsť k poštípaniu medúzou v mori a nikdy nevieme, čo všetko bude rásť a kvitnúť v okolí hotela. Nepríjemný výsyp alebo svrbenie celého tela nám na šťastí nepridajú. Je potrebné pribaliť celkové antihistaminiká vo forme kvapiek - Fenistil, ktorý je na lekársky predpis. Na lokálne použitie je v lekárňach bez lekárskeho predpisu dostupný Fenistil gél. 

SkryťVypnúť reklamu

ODRENINY A RANY

Menšie pošmyknutie na kameni môže spôsobiť nepeknú odreninu. Dezinfekčný sprej, leukoplasty rôznych rozmerov a motívov, pár obväzov a gázových štvorcov je postačujúcich. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

OČI, UŠI

Ocuflash kvapky, Burow roztok - môžete použiť napríklad aj po dlhodobom pobyte vo vode a eliminovať tak prípadný zápal a bolesť.

ŠPECIÁLNE TIPY K MORU

  1. Opaľovací krém s chemickým filtrom s UVA aj UVB 50+

  2. Plavky s UPF 50+

  3. Pokrývka hlavy

  4. Dostatočný pitný režim 

  5. Na spálenú kožu – prípravky s obsahom pantenolu, imunoglukanu (Imunoglukan P4H® Lotion) alebo aloe vera

  6. Repelent - vhodný aj pre deti

Obrázok blogu

CHRONICKÁ LIEČBA

samozrejmosťou je mať so sebou lieky, ktoré pravidelne užívame a vždy si treba zabezpečiť ich dostatočné množstvo. 

Do lekárničky nepatria širokospektrálne ATB. Liečiť treba cielene a podľa lekárskeho odporučenia. 

Záverom by som len pripomenula, že vždy skontrolujte dobu exspirácie lieku a dodržujte správne skladovanie liečiv, hlavne po otvorení.

MUDr. Monika Michňová, detská lekárka

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  82x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

317 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

226 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu