Dovolenka s malým dieťaťom? Dobre zvážte riziká.

Vysokohorská turistika Slováci majú hory „v krvi“. Hádam aj preto je v našom geografickom pásme pobyt v horách...

Dovolenka s malým dieťaťom? Dobre zvážte riziká.
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vysokohorská turistika

Slováci majú hory „v krvi“. Hádam aj preto je v našom geografickom pásme pobyt v horách pre malé deti prirodzený. Myslia sa tým deti staršie ako 6 mesiacov. Pľúca a imunitný systém takýchto detí majú už najdramatickejšie dozrievanie za sebou a bez problémov pobyt zvládnu. Dôležitým predpokladom je, aby boli zdravotne v poriadku a nemali vrodené chyby (napr. srdcové).

Obrázok blogu

Najväčšie riziká pobytu v horách:

 1. Zvýšený tlak (prípadne až akútna výšková choroba), a s nimi spojené mdloby, podráždenosť či zvracanie.

 2. Slnečné žiarenie – čím sme vyššie, tým je riziko spálenia pokožky vyššie. Samozrejmosťou by preto malo byť použitie detského opaľovacieho krému s vysokým UVA/UVB faktorom, krytie hlavy klobúkom a pravidelný pitný režim.

 3. Prechladnutie – ktorému vieme zamedziť udržiavaním teploty pomocou viacerých teplých vrstiev, ktoré možno pridávať či odoberať podľa potreby.

 4. Prístup k zdravotnej starostlivosti – v ťažšie dostupnej oblasti bez lekára sa aj z obyčajnej bolesti ucha môže stať významný problém.

 5. Jedovaté rastliny a huby – ani sa nenazdáte a dieťa nájde a prehltne jedovatý plod či hubu. Pri pobyte v horách treba dieťa neustále sledovať.

Dôležitým faktorom úspešného horského výletu s dieťaťom je aj samotný výber túry. Tá by mala byť nielen krátka (treba rátať s pomalou chôdzou dieťaťa), ale aj dostatočne atraktívna na podnety. Dôležité je robiť časté prestávky na načerpanie síl vrátane pauzy na jedlo a pitie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

Prímorské pobyty

Pokiaľ ide o pobyt pri mori, určite ho počas prvého roka života dieťaťa neodporúčame. Ideálne je počkať si až na koniec druhého roka života. Dôvodov je viacero: malé dieťa ešte nemá dobrú termoreguláciu, takže nadmerné teploty, ale aj neobvyklá prímorská klíma nemusia dieťaťu prospieť. Zdravie dieťaťa tiež ohrozujú aj dlhšie pobyty na priamom a silnom slnku, pričom okrem popálenín ľahko hrozí aj dehydratácia a úpal.

Najväčšie riziká exotickej dovolenky:

 1. Lietanie – je úplne nevhodné pre niekoľkotýždňové deti, rovnako ako pre mamičku v pokročilom tehotenstve.

 2. Stres – ísť s niekoľkomesačným dieťaťom do úplne nového prostredia s následným návratom domov ho vystavuje značným stresom, ktorý ohrozuje jeho imunitný systém.

 3. Hluk v hoteloch – dojčatá potrebujú dostatok spánku a pokoja, ktorý vo veľkých hoteloch nebýva samozrejmosťou.

 4. Infekcie, hnačky – dieťatko s nevyvinutou imunitou ľahšie ochorie. Stačí zabudnúť vypnúť klímu alebo zjesť „chytenú“ stravu, po ktorej dospelý ešte neochorie, ale dieťa už áno. Následky vo forme dehydratácie či horúčiek dovolenke veľa radosti nepridajú.

 5. Hmyz a parazity – nákaza bábätka exotickým parazitom ani zďaleka nie je raritnou záležitosťou a môže mať nedozerné následky. Najmä, keď sa niekedy prejaví až pol roka po návrate domov, v neskorom štádiu. Otázkou je, načo takto riskovať zdravie dieťaťa kvôli pár dňom pri mori.

 6. Neznáme alergie – morské ovzdušie zvyčajne detským alergikom pomáha, preto je pobyt pri mori deťom nad 2 roky odporúčaný. Avšak nová strava môže so sebou priniesť aj nečakané prekvapenie – potravinovú alergiu na morské živočíchy či exotické ovocie.

 

Autor: prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI

klinický imunológ, alergológ, pediater

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
 • Počet článkov:  60
 •  | 
 • Páči sa:  29x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu