Jarná únava u detí

S príchodom jari sa často v našom okolí stretávame s pojmom jarná únava. Nie je to choroba v pravom slova zmysle...

Jarná únava u detí
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

S príchodom jari sa často v našom okolí stretávame s pojmom jarná únava. Nie je to choroba v pravom slova zmysle, ale popisujeme ju ako komplexný stav organizmu so subjektívne nepríjemnými pocitmi.

U našich najmenších je tento stav skôr raritný, mladý zdravý organizmus sa týmto zmenám v prírode vie ľahko prispôsobiť. Problematickejšie to môže prebiehať u detí s alergickou predispozíciou alebo inak oslabeným organizmom.


PREČO VLASTNE JARNÁ ÚNAVA VZNIKÁ?

Zima je typická krátkymi tmavými dňami, teplota ukazuje mínusové hodnoty a je prirodzené, že nemáme chuť na pravidelné športové aktivity v tomto počasí. Nedostatok pohybu a kalorickejšie jedlá na tanieri, menej ovocia a zeleniny, jedlá chudobné na vitamíny, minerály a vlákninu môžu spôsobiť, že telo je oslabené a náchylnejšie na vznik infekcie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deti sú citlivejšie a často u nich sledujeme reakciu aj na zmenu zimného času na letný. Prejavuje sa to v zmenách spánkového vzorca, zmenou nálady a nechutenstvom, deti sú častejšie plačlivejšie a podráždenejšie.


AKO SA JARNÁ ÚNAVA PREJAVUJE?

Príznaky a intenzita sa líšia. U každého to je individuálne, či už sa jedná o dieťa alebo dospelého. Všeobecne známe sú subjektívne pocity fyzického a psychického vyčerpania rôznej intenzity. Pri najmenších detičkách môžeme pozorovať nechutenstvo, podráždenie, zmenu spánkového režimu, u starších detí sledujeme zmeny správania a nálady, bolesti hlavy, únava, zhoršený prospech, odpor k pravidelným aktivitám - krúžky, hobby.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je tiež pripomenúť zvýšenú náchylnosť k infekčným ochoreniam a alergickým reakciám.


AKO BOJOVAŤ S JARNOU ÚNAVOU?

  • Spánková hygiena - zabezpečte deťom pravidelný režim vstávania a večierky, pred uložením do postele sa vyvarujte pozeraniu rozprávok na televízií alebo tablete. Ideálne aktivity pred spaním sú čítanie kníh, spievanie alebo rozprávanie sa o zážitkoch z celého dňa.

  • Dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu - jar so sebou prináša zvyšovanie teploty, dni sa predlžujú a slnečné lúče sú intenzívnejšie a dlhšie - bicykle, detské ihrisko, preliezky a dlhé prechádzky v prírode sú ideálne. Len pozor! Vždy buďte opatrní a majte oči na stopkách. Riziko úrazu číha na deti na každom rohu a naozaj stačí len zlomok sekundy a „zlé sa rýchlo stane“.Snažte sa deťom vytvoriť zaujímavý program návšteva ZOO, plaváreň alebo ľahšia túra určite potešia každé dieťa.

  • Dostatočný pitný režim - ideálne čistá voda, nesladený čaj alebo riedené ovocné šťavy. Pri deťoch, ktoré nechcú piť treba zapojiť fantáziu - vodu do života začleniť formou hry, kreslené poháre, farebné slamky, pitie s plyšovým kamarátom

  • Správna životospráva - dostatok ovocia a zeleniny, strava bohatá na vlákninu, obmedziť nezdravé mastné a ťažké jedlá, potraviny bohaté na cukor, ktoré deťom nič neprinesú - skúste vymýšľať zdravšie alternatívy sladkostí.

  • Ak chcete podporiť obranyschopnosť organizmu proti infekciám a znížiť únavu u detí, ideálne je k pestrej strave zaradiť aj preparáty s obsahom vitamínov C,D alebo prípravky s obsahom biologicky aktívnych polysacharidov, kde najznámejší zástupca je Imunoglukan P4H.

Jar patrí medzi najkrajšie obdobia roka, keď sa príroda prebúdza a všetko začína zelenať a kvitnúť. Zhlboka sa nadýchnite a pozitívne sa nalaďte. Uvidíte, že s úsmevom na tvári bude všetko lepšie a pozitívny prístup a dobrá nálada ovplyvní aj Vaše deti a spolu si začnete užívať prvé jarné slnečné dni.

SkryťVypnúť reklamu


MUDr. Monika Michňová, detská lekárka

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu