Covid a deti

V marci to už budú 2 roky, čo sa v našich životoch objavilo toto infekčné vírusové ochorenie spôsobené koronavírusom...

Covid a deti
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V marci to už budú 2 roky, čo sa v našich životoch objavilo toto infekčné vírusové ochorenie spôsobené koronavírusom SARS CoV-2. Život sa nám všetkým otočil o 180 stupňov a v mnohých domácnostiach sa denne začali riešiť otázky: ,,Prečo sme stále doma?“ Prečo nechodíme do školy? Zajtra už budem môcť ísť na futbal? Pozrieť kamarátku?

Deti zostali zrazu doma v izolácii. Každý rodič si v duchu kladie otázku? ,,Môže ochorieť aj moje dieťa?“ Áno môže.  Zlou správou pre nás rodičov je, že deti sú rovnako citlivé na toto ochorenie. Najčastejšie sa prenáša kvapôčkovou infekciou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príznaky ochorenia sa väčšinou objavujú medzi 5.-11. dňom od infikovania. Deti bývajú ,,tichí“ asymptomatickí nosiči alebo mávajú ľahší priebeh ako dospelí. Čo je pre rodičov dobrá správa.

Aktuálne u nás vrcholí búrka vlny Omikronu. Medzi najčastejšie príznaky, ktoré pozorujeme pri priebehu ochorenia je zvýšená teplota, bolesti svalov a únava, gastrointestinálne ťažkosti - zvracanie a hnačky, respiračné ťažkosti - kašeľ a nádcha.


Čo môžeme robiť, aby sme ochránili seba aj deti pred vznikom ochorenia?

Veľmi dôležitá je dôsledná hygiena, kde patrí hlavne časté umývanie rúk.  Ďalej je dobré zamerať sa aj na posilnenie imunity. To môžeme zabezpečiť:

 1. Pestrou a vyváženou stravou

 2. Dostatočným pitným režimom

 3. Spánkovou hygienou

 4. Pohybom na čerstvom vzduchu

Vzhľadom k tomu, že je dosť zložité zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov a minerálov v strave dieťaťa, je na mieste doplniť stravu aj preparátmi vhodnými pre deti. Vhodné je doplnenie vitamínov C a D a zinku, probiotik a prípravkov s betaglukánom.

SkryťVypnúť reklamu

Na trhu nájdete Imunoglukan P4H® s obsahom IMG®, čo je vysoko purifikovaná látka, komplex biologicky aktívnych polysacharidov získavaných izoláciou z hlivy ustricovitej.


Čo robiť, ak už sme ochorenie dostali a chceme urýchliť uzdravenie?

Môžeme sa snažiť ako chceme, ale aj tak sa môže stať, že sa nakazíme a na teste sa nám objavia 2 čiarky. Čo robiť vtedy?

SkryťVypnúť reklamu

V prvom rade je dôležité zachovať chladnú hlavu a nerobiť paniku.

 1. Ak sa Vám podarí, treba sa čo najviac izolovať, ak máte priestor opustite na pár dní Vaše miesto bydliska. Ak nie aspoň sa skúste odizolovať do jednej izby, z ktorej budete vychádzať naozaj len sporadicky.

 2. Minimalizujte kontakt s okolím, čo najviac to ide.

 3. Noste rúško aj v domácnosti.

 4. Minimalizujte úzky kontakt s okolím - bozkávanie, objatie.

 5. Často vetrajte a dezinfikujte povrchy v domácnosti.

 6. Užívajte podpornú vitaminoterapiu (vitamín C,D, zinok), betaglukány a fytofarmaká.  V tomto prípade je vhodný produkt Imunoglukan P4H®ACUTE! 100ml, ktorý okrem IMG®, vitamínu C a zinku obsahuje ešte navyše 5 rastlinných extraktov, napríklad pelargóniu.

 7. Ďalšiu liečbu Vám už určí lekár podľa kliniky a vyšetrenia zdravotného stavu.

 8. Pre doliečenie je dôležitá rekonvalescencia - pokojový režim, postupná fyzická záťaž.


Po prekonaní ochorenia Covid-19 sa nám každému určite uľaví, ale  u našich detí treba byť však istý čas ešte opatrný.

Už vieme, že existuje aj atypický komplex symptómov PO OCHORENÍ COVID-19, s ktorým sa aktuálne stále viac začíname stretávať. Nazýva sa PIMS - zápalový multisystémový syndróm u detí. Je to imunitná reakcia na priebeh ochorenia COVID-19, ktorá sa prejavuje cca po 4-6 týždňoch od ochorenia. Postihuje všetky vekové kategórie, aktuálne predilekčne chlapcov. Najčastejšie deti v školskom veku – medián cca 9 rokov.

SkryťVypnúť reklamu


Čo treba na dieťati sledovať?

Príznaky sú rôzne od ľahkých až po závažnejšie. Uvádzam tie najčastejšie:

 1. HORÚČKA- trvajúca 3 a viac dní a slabo reagujúca na antipyretiká (lieky na zníženie teploty)

 2. KOŽNÉ a SLIZNIČNÉ PREJAVY-zápal spojiviek, červené pery, jazyk ,,JAHODOVÝ“, zmeny na rukách a nohách- vyrážky, opuchy

 3. EXANTÉM po tele – rôzne formy

POZOR: niekedy môže začať obrazom črevnej virózy a postupne sa pridružia ostatné príznaky

 1. BOLESŤ BRUCHA, ZVRACANIE, HNAČKA

 2. SLABOSŤ, SILNÁ ÚNAVA - nevládze vstať z postele, prejsť na záchod

 3. ZNÍŽENÉ MOČENIE (suché plienky)

 4. NECHUŤ DO JEDLA, SILNÉ BOLESTI HLAVY

 5. KAŠEĽ, BOLESŤ NA HRUDNÍKU, DÝCHAVIČNOSŤ

Ak má Vaše dieťa 1-2 príznaky nie je dôvod na paniku, hlavne treba myslieť, že aj niečo takéto môže byť a určite sledovať vývoj ochorenia a včas navštíviť následne pri zhoršení zdravotného stavu lekára.

Autor: MUDr. Monika Michňová, detská lekárka

SkryťVypnúť reklamu


Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
 • Počet článkov:  60
 •  | 
 • Páči sa:  29x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu