Poznáte všetky negatívne účinky kávy?

Málo slnka a kratšie dni, ktoré v poslednom období zažívame, isto viacerým uberajú mnoho životnej energie...

Poznáte všetky negatívne účinky kávy?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Málo slnka a kratšie dni, ktoré v poslednom období zažívame, isto viacerým uberajú mnoho životnej energie. A tak sa v našich ústach slová ako jesenná únava vyskytujú čoraz častejšie. A čoraz častejšie preto viacerí z nás chodia ku kávovaru dúfajúc, že únava pominie. Máte to tak aj vy? Prečítajte si, prečo by ste si denný počet šálok kávy mali radšej počítať.

Viac kávy, viac úzkosti

Kofeín v tele spúšťa uvoľňovanie adrenalínu. Je to hormón, ktorý sa stará o zvýšené hladiny energie. To od kávy bežne očakávame, ak ju pijeme. Zároveň ale blokuje adenozín, ktorý sa stará o únavu. Preto nás a aj naše zmysly drží stále v strehu, čo u niektorých môže spôsobiť aj nepríjemné pocity. Môže to vyvolať nervozitu, paniku až úzkosť.
Ako teda nájsť vyrovnaný balans a čerpať z kofeínu len to pozitívne? Dobrým sluhom sa v tomto prípade stane, ak ho denne prijmete menej než 1 000 mg. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) považuje za bezpečný denný príjem 400 mg kofeínu, čo predstavuje 2 – 3 šálky kávy denne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ranná šálka...

Viacerým z nás káva na raňajky rozhýbe črevá a pomôže pri vyprázdňovaní. Prečo to tak je? Káva stimuluje uvoľňovanie gastrínu, ktorý bežne produkuje náš žalúdok. Ten urýchľuje činnosť hrubého čreva, ktoré posúva jedlo cez tráviaci trakt. Aj tu platí, že primerané množstvo kávy je pre trávenie prospešné. No ak si nedáte pozor, môže sa činnosť čriev tak aktivovať, že vaša stolica bude redšia, alebo dokonca môžete dostať hnačku. A to už pre telo prirodzené nie je. 
A prirodzené nie je ani ak do boja proti tomuto problému povoláte bezkofeínovú kávu. Chuťové bunky možno uspokojíte, no črevám nepomôžete. Pretože rovnaký účinok má aj káva bez kofeínu.

SkryťVypnúť reklamu

Každá šálka...

Nielen ráno, ale aj počas dňa, na obed, po olovrante, jednoducho zakaždým, keď vypijete kávu, zatlačí vás mechúr. Hoci väčšina výskumov ohľadom frekvencie močenia sa zameriava len na ľudí s inkontinenciou, preukázala sa istá súvislosť medzi kávou a vznikom tohto problému. Na vzorke viac ako 65 000 žien sa odpozorovalo, že tie, ktoré pili viac ako 450 mg kofeínu denne, mali výrazne zvýšené riziko vzniku inkontinencie v porovnaní s tými, ktoré pili menej ako 150 mg kofeínu denne.
Ak teda pijete veľa kofeínových nápojov počas dňa a všimli ste si vyššiu frekvenciu močenia, mali by ste ich množstvo znížiť. A pozorovať, či sa stav zlepší. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Závislosť je silný pán

Ak bez rannej kávy nedokážete vstať z postele, nie je to dobré. Štúdie naznačujú, že kofeín v mozgu spúšťa tvorbu špecifických chemikálií, ktoré sú podobné kokaínu a amfetamínu. A hoci nedokáže vyvolať klasickú závislosť ako spomínané drogy, je návykový. Najmä, ak ste zvyknutý prijímať ho veľa. Vedci robili v súvislosti s týmto javom viacero výskumov. 
V jednom z nich ľudia, ktorí boli zvyknutí užívať veľa kofeínu, po jeho absencii priznávali zvýšenú bolesť hlavy, vyššiu únavu či iné abstinenčné príznaky. A do tohto stavu sa iste nechcete dostať. Najmä ak si uvedomíte, že nie ste nutne závislý na chuti kávy, ale na jej účinkoch. 

SkryťVypnúť reklamu

Nespite, veď je len polnoc!

Alebo, skôr naopak. Ak sa zvyknete ešte aj o polnoci v posteli otáčať a všetkými ovečkami privolávať spánok, možno by ste mali viniť kofeín. Predlžuje čas potrebný na to, aby ste zaspali a dokonca znižuje aj celkový čas spánku. Aby tento problém zmizol, stačí, ak budete kávu piť len doobeda. 

Pozor si dajte aj na energetické nápoje, ktoré bežne obsahujú oveľa viac kofeínu ako káva. Lepšiemu zaspávaniu pomôže aj vynechanie čaju či kakaa pred spaním. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Prajeme vám dobrú noc a dobrú mieru v počte kávových šálok!

A ak ste okrem zvýšeného množstva vypitej kávy v jeseni postrehli aj prvé náznaky oslabenej imunity, dáme vám tip. Len teraz a len chvíľu máme v Imunoklube limitovanú akciu na náš najobľúbenejší produkt pre dlhodobú podporu imunity. Kliknite sem a získajte Imunoglukan P4H® výhodnejšie.

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  80x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu