Prečo je február kritický pre vašu imunitu a ako ju podporiť?

Po vianočných sviatkoch, kedy konečne naše telo dostáva pár dní oddychu po hektických decembrových prípravách, ale...

Prečo je február kritický pre vašu imunitu a ako ju podporiť?
Illness in winter is very popular
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prečo je február kritický pre vašu imunitu a ako ju podporiť?

Po vianočných sviatkoch, kedy konečne naše telo dostáva pár dní oddychu po hektických decembrových prípravách, ale na strane druhej pracuje na plné obrátky náš tráviaci systém, prichádza Nový rok a s ním spojená chuť a motivácia vykročiť do ďalšieho roku s novým štítom a tou správnou nohou. Mnoho ľudí si dáva rôzne predsavzatia a väčšina z nich sa týka práve nášho zdravia a životného štýlu... Avšak po pár dňoch plného nadšenia a entuziazmu prichádzajú prvé prekážky a pády a my už začíname hľadať bočné cesty. Vrchol tohto obdobia prichádza práve vo februári... pre naše telo zlomový bod... síce sú už dlhšie dni a slniečko nám dodáva energiu, stále je ho málo a denné svetlo ešte nepokrýva dostatočnú dĺžku dňa. Taktiež je toto obdobie typické vysokou chorobnosťou, kde sa darí mnohým vírusovým nepriateľom na čele s našou starou známou chrípkou, ktorá aj v tomto roku útočí a bohužiaľ je naozaj v plnej sile a dobrej kondícii.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve chladné počasie a nízke teploty sú faktor, ktorý zabezpečuje, že vírusom sa lepšie darí. Dlhé zimné večery a kostrbaté slnko, ktoré nás svojou návštevou poctí len pár hodín počas dňa, sa nepodpisujú len na našej pochmúrnej nálade a nechuti sa do niečoho púšťať, ale ovplyvňujú aj náš imunitný systém a jeho silu čeliť všetkým nepriateľom naokolo.

 

Čo robiť a ako si pomôcť?

Na začiatok treba hneď povedať, že neexistuje mávnutie čarovným prútikom, ani rôzne ,,zázračné prípravky“, aj keď to tak niekto môže prezentovať. Budovanie ,,silnej“ imunity, lepšie povedané podpora imunitného systému, je proces komplexný a u každého jedinca individuálny.

SkryťVypnúť reklamu

Začína sa už v tehotenstve, keď je dieťatko ešte  v brušku matky a pokračuje dojčením, prvými príkrmami, očkovaním a ďalším budovaním imunitnej pamäte, kde práve patrí aj stret s prvými ochoreniami a kontaktom s inými deťmi v kolektívnych zariadeniach. Čo práve rodičia po zaradení detičiek do kolektívu horšie znášajú, nakoľko nie je nič výnimočné, že ich deti sú viac doma choré ako v škôlke, či v jasliach.

SkryťVypnúť reklamu

 

Ako teda vyskladať tú správnu skladačku pre silnú imunitu?

Medzi základné piliere patrí správna životospráva. Pre deti je dôležité komplexné zastúpenie jednotlivých základných zložiek, strava musí byť pestrá s dostatkom ovocia a zeleniny, nezabúdame ani na vlákninu a snažíme sa obmedziť cukor, nadmerný prídavok soli a spracovaných potravín.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší nemenej dôležitý bod je dostatočný pitný režim, kde dbáme hlavne na obmedzenie sladených nápojov a nápojov s prídavkom cukru. Pre deti, ale aj dospelých je základná tekutina čistá voda. Samozrejme môže byť pitný režim doplnený aj o neochutené čaje či riedené ovocné džúsy.

Pre imunitu je podstatný aj kvalitný a dostatočne dlhý spánok. Snažíme sa dodržiavať spánkovú hygienu.

Žiadúcim je aj pohyb na čerstvom vzduchu a to naozaj za každého počasia, ideálne denne doplnený o rozmanité pohybové aktivity a krúžky. S tým je spojené aj otužovanie, kde si ale nepredstavujte, aktuálne v tomto období trendy, kade na záhradách a balkónoch s ľadovou vodou. U detí sa pod pojmom otužovanie myslí skôr pobyt na vzduchu v chladnejšom období, kočíkovanie v zimných mesiacoch, spánok pri otvorenom okne, či menšie vrstvenie oblečenia. Všetko však primerane veku a reakciám detského organizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rovnako užitočné je saunovanie, a však postupné a s dodržiavaním istých pravidiel.

No a popri všetkom môžeme túto našu cestu doplniť aj kvalitnými doplnkami na podporu imunity. Dôležité je povedať, že nemôžeme čakať zmenu od večera do rána, čo je častá chyba u rodičov. Želaný efekt sa dostavuje až po niekoľkých mesiacoch, preto je dôležité užívať prípravky aspoň 3 mesiace. Taktiež sa zamerajte na zloženie výrobkov.

Môj favorit je v tomto období Imunoglukan P4H® 250 ml, ktorý bude Váš spojenec pre posledné zimné týždne.

Tento tekutý výživový doplnok obsahuje IMG®, čo je prírodná látka, ktorá sa získava izoláciou z hlivy ustricovej. V nezmenenej forme sa dostáva do tenkého čreva, kde aktivuje imunitné bunky a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Neobsahuje aromatické látky, lepok či farbivá. Obsahuje aj vitamín C, ktorý prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania, k ochrane buniek pred oxidačným stresom a rovnako i k správnemu fungovaniu imunitného systému. Je určený pre deti od 3 rokov a je mimoriadne vhodný práve pred nástupom do kolektívneho zariadenia (škôlka, jasle), ale aj pri zvýšených nárokoch organizmu, na podporu pri fyzickej a psychickej záťaži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Autor: MUDr. Monika Michňová, detská lekárka

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  80x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu