Zdravé črevo – základ silnej imunity

S príchodom nového roka a jari si viacerí z nás dávajú nové ciele, a spolu s prvými teplejšími dňami máme viac energie..

Zdravé črevo – základ silnej imunity
Pregnant Woman at an early pregnancy holding hands on belly sitting on sofa at home
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

S príchodom nového roka a jari si viacerí z nás dávajú nové ciele, a spolu s prvými teplejšími dňami máme viac energie a chuti robiť niečo aj pre našu myseľ, podporu imunity a celkové zdravie. Dostatok pohybu, spánku a zdravé stravovanie - to sú tipy, s ktorými sa stretnete všade, ale ako vlastne súvisí to, čo obsahuje náš tanier, s naším telom, konkrétne črevom a dokonca s našou imunitou? Naozaj to všetko vieme ovplyvniť?

 

Imunitný systém a črevá spolu tvoria nerozlučnú dvojicu a navzájom sú v podstate od seba závislé. Z tohto "kamarátstva" však majú benefity obaja. Celý gastrointestinálny trakt má v tele človeka priemerne dĺžku 9 metrov, a to, keď si to predstavíme, naozaj nie je málo. Keďže sa tam nachádza množstvo imunitných buniek, už to vie naozaj veľa ovplyvniť. Keď si to zjednodušíme a premietneme do futbalu, tak jedno celé mužstvo tvoria imunitné bunky a druhé mužstvo sú skupiny mikroorganizmov a baktérií, ktoré žijú v našich črevách a spolu tvoria črevný mikrobióm. Ideálne je, keď tieto dve mužstvá udržiavajú remízu a navzájom je všetko v rovnováhe. Akonáhle jeden vyhrá, dochádza k zmenám, ktoré sa prejavia v našom tele vznikom zápalu alebo prepuknutím autoimunitného ochorenia. Úlohou dobrých baktérií z mikrobiómu čreva je trénovať imunitné bunky a učiť ich rozlíšiť, kto je nepriateľ a treba ho čím skôr odstrániť, alebo naopak, kto je priateľ a hneď mu pomôcť. Na oplátku imunitný systém zabezpečuje, že sa bunky z črevného mikrobiómu majú dobre a nič im nechýba.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udáva sa, že črevný mikrobióm ovplyvňuje až 80 % imunitných reakcií, a to už ozaj nie je malé číslo. My preto potrebujeme, aby všetci hráči z tohto mužstva boli stále v dobrej kondícii. Črevný mikrobióm zabraňuje prenikaniu škodlivých látok do krvného obehu a trénuje imunitné bunky, aby vedeli rýchlo a dôkladne rozpoznať nepriateľa.

 

Úlohou prospešných baktérií (probiotík) je zlepšovať funkciu črevnej slizničnej bariéry, tým, že sa prichytávajú na stenu čreva. Vychytávajú tak miesto a zabraňujú patogénom prichytávať sa na steny a rozmnožovať.

 

Ako tento priateľský vzťah vieme podporiť my? Veľmi jednoducho, ovplyvníme to tým, čo budeme mať na svojom tanieri a zaradíme do svojho jedálneho lístka. Obmedzením cukru a spracovaných potravín a zaradením prospešných potravín, ktoré sú bohaté na probiotiká – kyslá kapusta, cibuľa, cesnak, kefír, či jogurt, a prebiotiká – strukoviny, zelenina.

SkryťVypnúť reklamu

 

Už dávno neplatí, že probiotiká sa užívajú len pri antibiotickej liečbe, ale majú prospešný účinok pri kožných, tráviacich, či psychických problémoch a taktiež podporujú našu imunitu, aby lepšie a rýchlejšie zvládala prípadné infekčné ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

 

Na čo si treba dať pozor? Vždy dbajte na to, aké bakteriálne kultúry si vyberáte, podľa ťažkostí, ktoré riešite. Sledujte konkrétne kmene probiotík. Baktérie majú trojčlenný názov a práve tretí názov určuje špecifický kmeň.

 

Vo vašej domácej lekárničke by vám nemal chýbať prípravok IMUNOGLUKAN P4H® SYNBIOD+, ktorý predstavuje kombináciu štyroch aktívnych látok so synergickým pôsobením. Jedna kapsula obsahuje IMG®, vitamín D, bakteriálne kultúry, fruktooligosacharidy a inulín. Sú vhodné pri užívaní antibiotickej liečby aj po jej doužívaní, podporujú obnovu črevnej mikroflóry, a rovnako sa pri ich užívaní podporuje trávenie a priaznivo pôsobia na organizmus počas diéty. Taktiež si ich nezabudnite kúpiť do cestovnej lekárničky na dovolenku, aby ste sa vyhli nepríjemným tráviacim ťažkostiam a mohli si naplno užívať letné slnečné dni. Tento prípravok s obsahom probiotík môžete pokojne dávať aj svojim deťom, ak na narodeninovej torte už sfúkli tri sviečky (od 3 rokov). 😊

SkryťVypnúť reklamu

 

 

Autor: MUDr. Monika Michňová, detská lekárka

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

106 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu