& Filozof Platón o Ústavách štátov.

PLATÓN ( 427-347 p.n.l. )Platón je prvý idealistický filozof v gréckej filozofii. Ako 20-ročný sa stal Sokratovým žiakom. Keďže bol po otcovi potomkom kráľa, mohol si zabezpečiť filozofické aj múzické vzdelanie. Popri tom sa pripravoval aj na politickú kariéru. Jeho prezývka Platón ( vlastným menom sa volal Aristokles ) hovorí o jeho skvelom nadaní. Pochádza z gréckeho slova „platys“, čo znamená široký, podľa širokého hrudníka a čela. Platón vo svojej filozofii došiel k záveru, že Ústav je toľko druhov, koľko je druhov ľudí, pretože Ústava sa rodí z charakteru ľudí, ktorí tvoria štát. Platón sa vyjadruje aj k otázke formy vlády nasledovne: Najlepšia je kombinácia monarchistického a demokratického zriadenia.

Písmo: A- | A+

Platón je prvý idealistický filozof v gréckej filozofii. Ako 20-ročný sa stal Sokratovým žiakom. Keďže bol po otcovi potomkom kráľa, mohol si zabezpečiť filozofické aj múzické vzdelanie.

Popri tom sa pripravoval aj na politickú kariéru. Jeho prezývka Platón (vlastným menom sa volal Aristokles) hovorí o jeho skvelom nadaní. Pochádza z gréckeho slova „platys“, čo znamená široký, podľa širokého hrudníka a čela.

Platón vo svojej filozofii došiel k záveru, že Ústav je toľko druhov, koľko je druhov ľudí, pretože Ústava sa rodí z charakteru ľudí, ktorí tvoria štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Úplne náhodou som až dodatočne našiel filozofické veľmi zaujímavé pojedanie o Platónovi od jedného (už nežijúceho) revolucionára Nežnej revolúcie, Marcela Strýka na nasledujúcom http.:

http://www.youtube.com/watch?v=s__uCqzS5SY

Za najlepšiu formu štátu považuje Platón aristokraciu a monarchiu ( vládu niekoľkých najlepších alebo jedného najlepšieho, kráľa - filozofa ).

Vedúcou zásadou reálnych štátov podľa Platóna je:

1. odvaha (timokracia),

2. chamtivosť (oligarchia),

3. anarchia a svojvôľa (demokracia)

4. strach a zločin (tyrania).

Platón vytvára aj obraz postupnej degenerácie Ústav nasledovnými fázami:

SkryťVypnúť reklamu

1. Timokracia - vláda odvážnych a ctižiadostivých, je to vraj najmenej zlé zriadenie.

Môže sa však skorumpovať na oligarchiu.

2. Oligarchia - ktorá sa zakladá na oceňovaní majetku, vládnu v nej bohatí a chudobní sú z nej vylúčení. K jej zániku viedla nenásytnosť túžby po bohatstve a zanedbávanie všetkého ostatného kvôli zisku.

Ak sa uskutoční úspešná vzbura proti bohatým, vznikne od oligarchie horšia forma a to demokracia.

3. Demokracia - keď zvíťazia chudobní a ostatným poskytnú rovnaký podiel na správe štátu a v úradoch. Heslom demokracie je sloboda. Je to najmenej stabilné zriadenie, ktoré charakterizuje nedostatok spoločenskej disciplíny, neschopnosť vládcov a nedostatok občianskej cnosti u obyvateľov. Ľudia tu nemusia robiť nič, na čo nemajú chuť, nemusia dodržiavať mier, nemusia počúvať, nemusia sa podieľať na správe štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Sloboda v demokracii zákonite nastoľuje najhoršiu zo všetkých Ústav - tyraniu.

4.Tyrania - vláda násilia. Znamená zánik slobody a základných hodnôt života. Lebo sloboda vyhnaná do krajnosti sa zmení práve na otroctvo. Cesta proti tomuto vedie cez funkciu vodcu ľudu. Ten okúsi moc a tá ho občas prinúti vykonať hrozné činy.

Takýto človek potom musí nutne zomrieť rukou nepriateľov alebo sa stať tyranom, to znamená z človeka vlkom.

Platón je proti vrstve nemajetných občanov, proletárov, ktorí túžia po zvrate spoločenského poriadku, (proti revolucionárom) keď tvrdí:

Ich vznik je potrebné znemožniť vysťahovaním obyvateľstva a tam, kde dochádza k zakladaniu novej obce, tam je nutné najskôr vykonať očistu medzi občanmi ( smrťou alebo vyhnanstvom ).

SkryťVypnúť reklamu

Keby Platónove názory čítali súčasné neziskové organizácie a občianske iniciatívy na ochranu všeobecných ľudských práv, tak by ich označili za fašistické, či krajne pravicové a na Platóna by podali trestné oznámenie. I keď oni vznikli už pred 2 300 rokmi.

Nakoniec si vypočujme hymnu Francúzskych revolucionárov Marsejézu od Mireille Mathieu:

http://www.youtube.com/watch?v=GtoHs0Ua_Tg

a hymnu proletárov Internacionálu.

http://www.youtube.com/watch?v=suVB3YGIUk0

Alexander JÁRAY

Alexander JÁRAY

Bloger 
  • Počet článkov:  344
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Quod licet JÁRAY - ovi, non licet bovi.„Čo je dovolené JÁRAY - ovi, nie je dovolené volovi.“ Zoznam autorových rubrík:  Kvantová matematikaO zločinoch vedcovKde neplatia zákony fyzikySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

146 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

323 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu