Aké je pozadie exzástupcu šéfa NAKA?

Smiškovi sa vo funkciách v polícii darilo za každej garnitúry. Jeho svokor bol kedysi známy miestny „kápo“ v Humennom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

BRATISLAVA/HUMENNÉ – Keď v polovici januára došlo k zmenám vo vedení polície, Martin Smiško ostal vo funkcii zástupcu riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). V súvislosti s aktuálnymi zmenami v polícii sa o neho médiá nezaujímali. Jeho osoba však podľa môjho názoru stojí za pozornosť.

Na úvod: Na tomto článku a tiež mojom predchádzajúcom texte som začala pracovať na konci januára. Martin Smiško totiž aj po zmenách vo vedení NAKA ostal dočasne povereným zástupcom riaditeľa. Hovorila som s viacerými zdrojmi z bezpečnostného prostredia a aj obyčajnými ľuďmi, ktorí poznajú aktérov textu. Rátala som s tým, že to na čom pracujem, sa dostane aj k samotnému Smiškovi i jeho nadriadeným a informácia sa bude šíriť aj v prostredí polície. V pondelok 28. februára, keď som už text mala pokope, som oslovila samotného Smiška. No a na druhý deň prišla správa, že Smiškovi bolo zrušené dočasné poverenie na vykonávanie funkcie zástupcu NAKA. Tu je článok:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na jazyku med a v srdci jed,“ tak opísal Martina Smiška jeden z jeho bývalých nadriadených. Vo funkciách sa mu darilo za každej garnitúry. Ministerstvo vnútra SR v minulosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám odmietlo uviesť prehľad o Smiškovej služobnej činnosti na riadiacich pozíciách.

Samotný Smiško, na rozdiel od iných, ktorí nemali problém uviesť aké pozície v rámci svojej kariéry zastávali, vtedy nechcel sám povedať, na akých všetkých funkciách doposiaľ pôsobil.

Smiško je vyšetrovateľ, ktorý pochádza z policajnej rodiny a vyrastal v petržalskom paneláku. Absolvoval policajnú akadémiu aj trnavskú právnickú fakultu. Začínal na jednom bratislavskom okresnom riaditeľstve.

SkryťVypnúť reklamu

Na elitnom policajnom útvare, Úrade boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK), sa mu darilo už počas prvej vlády Roberta Fica (SMER – SD) a aj v časoch keď bol ministrom vnútra Daniel Lipšic (vtedy za KDH), ktorý je dnes špeciálny prokurátor. Útvar, ktorý bol predchodca NAKA, viedol vtedy Peter Krajíček a Ján Vaľo bol 1. viceprezident. Na čele polície stál Jaroslav Spišiak, dnes poradca ministra vnútra Romana Miklucla (OĽaNO).

Z verejne dostupných informácií je známe, že za éry Roberta Kaliňáka (SMER – SD), krátko po vzniku NAKA, na jeseň 2012, sa Smiško stal riaditeľom národnej protizločineckej jednotky. Na tejto pozícii pôsobil až do konca januára 2017. Skončil krátko po razii na šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, pri ktorej sa nepodarilo zadržať 11 z 21 obvinených.

SkryťVypnúť reklamu

 Následne sa Smiško stal 1. februára 2017 šéfom nového protiteroristického a protiextrémistického útvaru. Slovensko podcenilo, podľa vtedajších vyjadrení vtedajšieho premiéra Fica, novú vlnu fašizmu a extrémizmu. Zastával názor, že sociálne siete sú bez pravidiel a zodpovednosti, mnohokrát sa tam objavujú informácie nezlučiteľné s podstatou tohto štátu. "Reagovať na to slovne nestačí, treba aj represie," uviedol na tlačovej konferencii na policajnom prezídiu. Vystúpili tam aj vtedajší minister vnútra Kaliňák a vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar. Následne Smiško poskytol médiám rozhovory o svojom pohľade na danú problematiku. Prečítať si ich môžete napríklad tutu.

SkryťVypnúť reklamu

Od jesene 2021 bol Smiško dočasne povereným zástupcom riaditeľa NAKA. Do tejto funkcie sa dostal v čase keď prepukla vojna v bezpečnostných zložkách a rezort vnútra vedie Mikluec a polícii šéfuje Štefan Hamran. Okrem tejto funkcie Smiško súčasne stále pôsobil aj ako riaditeľ Národnej protiteroristickej a protiextrémistickej centrály.

Keď v polovici januára ohlásili zmeny vo vedení polície a NAKA, ostal zástupcom riaditeľa NAKA, v ktorej pôsobia naši chlapci so správnym morálnym kompasom. Ešte sa mu nedostalo mediálneho záujmu, jeho osoba však stojí podľa môjho názoru za pozornosť. Stručne som sa téme už venovala v tomto článku. Teraz som sa pozrela na ďalšie podrobnosti.

„Kápo“ z Humennného

Smiško sa počas svojej kariéry na policajnom prezídiu priženil do vplyvnej rodiny z Humenného. Jeho svokor Rastislav Prieložný aktuálne figuruje v jednej spoločnosti, ide o STARBEER s.r.o.. Okrem iného má v predmete podnikania prevádzkovanie pivovaru. Firma vznikla ešte v o februári 1998.

Podľa Finstat bola obchodná spoločnosť v poslednom období (roky 2019, 2020) v strate. Kým ešte v roku 2013 mala tržby cez 300-tisíc eur a o rok neskôr 213-tisíc eur, v roku 2020 to bolo iba niečo cez 50-tisíc. Z centrálneho registra zmlúv vyplýva, že spoločnosť získala finančný príspevok v rámci projektu „Prvá pomoc“ v súvislosti s pandémiou na úhradu časti mzdových nákladov.

Budovu, v ktorej má firma aktuálne sídlo vlastní Prieložný ako fyzická osoba. Z listu vlastníctva vyplýva, že polovicu nehnuteľnosti získal v júli 2013 darom a druhú kúpil v júli 2015. Nehnuteľnosť nie je založená.

Prieložný mal v minulosti aj živnosť pod obchodným menom Rastislav Prieložný KAMENOLOM-NAKUPNE STREDISKO, podľa ktorej sa od apríla 1992 zaoberal predajom piva a neskôr aj taxi službou, autodopravou, rýchlym občerstvením a iným. So živnostenským podnikaním skončil v novembri 2018.

Okrem toho spolu s manželkou Annou vlastnia rodinný dom a nemajú naň žiadny úver. Hneď v susedstve má nehnuteľnosť jeho brat René. Ide o rodičovský dom, získal ho na základe darovacej zmluvy v januári 2014 a o rok neskôr ho zaťažil úverom.

Aké boli začiatky podnikania Rastislava Prieložného? Keď po nežnej revolúcii v roku 1989 začali ľudia podnikať, vytvoril si dobrý vzťah s vtedajším šéfom okresnej polície. Okrem toho aj s vtedy iba radovým a v podstate bezvýznamným poriadkárom Jánom Vaľom z Obvodného oddelenia PZ Koškovce, ktorý sa stal policajtom v septembri 1982.

Vaľo neskôr postúpil na okres a pracoval ako operatívec. Spolu s Ľubomírom Bakom a Jozefom Semanom vytvorili nerozličnú trojku. Bak bol neskôr policajným pridelencom na Ukrajine. Seman zase najskôr okresný riaditeľ v Humennom a neskôr krajský policajný riaditeľ v Prešove. Do tejto funkcie sa dostal, keď bol ministrom vnútra Lipšic, a policajný zbor viedol Spišiak.

„Rastislav Prieložný bačoval v regióne s krytím polície, colníkov i daňovákov. Menil autá, postavil veľký dom, na krku začal nosiť zlatú reťaz. Stal sa z neho miestny kápo.“ spomenuli ľudia z Humenného. 

„Už osem až 10 rokov nerobím. Stará sa o to (o firmu) moja žena. Šesť rokov som na invalidnom dôchodku“ povedal pre môj blog 61 ročný Rastislav Prieložný. „To je jedno, že som, že som firme zapísaný,“ doplnil.

Kamarát Jano

Ľudia z Humenného tiež spomenuli historku, ako sa policajti pod vplyvom alkoholu, medzi nimi aj Vaľo a Bak, pobili s mladými prevádzačmi  z východnej hranice a tí im vzali služobné zbrane, ktoré na druhý deň doniesli policajnému okresnému riaditeľovi. Bol to problém, ktorý sa nedal zahladiť.

Vaľo aj Bak sa teda dohodli a dali si prihlášku na denné štúdium na policajnú akadémiu do Bratislavy. Tak bol Vaľo vyradený zo stavu okresu a stal sa z neho študent v zálohe ministerstva vnútra. Kauza s pištoľami utíchla a inšpekcia sa stiahla.

Nuž a Vaľovi sa začalo v polícii dariť. V januári 2003 sa stal zástupca riaditeľa úradu organizovanej trestnej činnosti správy kriminálnej a finančnej polície policajného prezídia a o rok bol zástupca riaditeľa ÚBOK-u. Na tejto funkcii pôsobil do septembra 2005.

Flek na ÚBOK-u

Na svojich kamarátov z východného Slovenska Vaľo nezabudol ani v hlavnom meste. Prieložného dcéra sa túžila stať príslušníčkou policajného zboru. „Vaľo je vybavil miesto rovno na ÚBOK-u v Bratislave,“ povedali viacerí ľudia, ktorí na tomto útvare pracovali. A tak niekedy v roku 2008 prišla do metropoly Slovenska a stala sa vyšetrovateľkou.

„Dcéra má vysokú školu a dala si žiadosti na viaceré miesta. A je tam, kde je,“ povedal Prieložný. Vaľa vraj roky nevidel.

Vaľo bol riaditeľom ÚBOK-u od septembra 2005 do apríla 2008. O pár mesiacov odišiel ako policajný pridelenec na Ukrajinu. V Kyjeve bol až do septembra 2010, vystriedal ho jeho už spomíný priateľ Bak. Následne vtedajší minister vnútra Lipšic z Vaľa urobil 1. policajného viceprezidenta.

A keď sa ministrom stal opäť Kaliňák, poslal Vaľa v júli 2012 do Prahy ako pridelenca. Do civilu odišiel napokon po voľbách v 2016. Zamestnal sa v štátnej akciovke Slovenská prenosová elektrizačná sústava ako šéf bezpečnosti. Toto zamestnanie opustil iba nedávno. Ján Vaľo na moje otázky neodpovedal. Prečítať si ich môžete na konci článku.

Nič poriadne neurobila, tvrdili kolegovia

Antónia Prieložná sa na pracovisku oznámila aj s manželom. Následne odišla na materskú a rodičovskú dovolenku, najskôr s prvým dieťaťom a hneď na to s druhým. Tento čas sa policajtkám a policajtom započítava do odslúžených rokov.

Antónia Smiško Prieložná odpovedala na moje otázky prostredníctvom komunikačného oddelenia policajného prezídia. „Policajtkou sa stala z dôvodu, že počas štúdia na právnickej fakulte ju najviac zaujímalo trestné právo. Z tejto oblasti absolvovala aj všetky dostupné voliteľné predmety a písala aj diplomovú prácu. Z uvedeného dôvodu sa chcela trestnému právu venovať aj ďalej,“ uviedli.

Odpísali tiež, že nemala špecifické požiadavky kde má v rámci zboru nastúpiť. „V tom čase ÚBOK bral absolventov aj z civilu, mali voľné miesto, tak tú možnosť využila rovnako ako viacero iných kolegov, ktorí nastúpili krátko pred ňou, ale aj po nej,“ odpovedali z komunikačného oddelenia. Vaľa nevidela viac ako 10 rokov a nie je s ním v kontakte. Na otázku, aký majú vzťah nereagovala.

Podľa mojich zdrojov z policajného prezídia po materskej a rodičovskej dovolenke dostala miesto na finančnej jednotke/oddelení NAKA odbor Bratislava. Z komunikačného oddelenia sa k tomu vyjadriť nechceli, vraj ide o súkromie. „Nikdy nič poriadne neurobila a čo mohla pokazila,“ opísali jej vyšetrovateľské schopnosti viacerí bývalí operatívci, ktorí s ňou spolupracovali.

Ikona v pozadí

Prieložnú zaúčal vyšetrovateľ Vladimír Priesol. Keď mal v policajnom zbore nezhody, odišiel do iných bezpečnostných zložiek. Neskôr sa do radov polície vrátil. No najskôr iba na okresné policajné riaditeľstvo Bratislava 2.

Späť na policajné prezídium sa mu pomohla dostať Eva Mišíková, ktorú v právnickom prostredí prezývajú Ikona a v tom čase bola prokurátorka generálnej prokuratúry. Priesol potom pôsobil na finančnej jednotke, ktorú viedol Bernard Slobodník, dnes najznámejší kajúcnik. Neskôr opäť z policajného zboru odišiel. Mal veľmi dobrý vzťah s Ľubomírom Daňkom, ktorý dnes NAKA šéfuje.

Mišíková ako advokáta zastupovala bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a zastupuje aj Petra Košča, ktorého označujú aj ako pán X. Pčolinský aj Košč sú dobrí priatelia s Vaľom. Košča policajti a niektoré médiá spájajú s aktuálnou vojnou v bezpečnostných zložkách. No a Vaľo i Košč sa spomína aj v prípade bývalého šéfa policajných odposluchov, ktorého súdia pre aktivity pre zločineckú skupinu sýkorovcov a korupciu.

Martin Smiško na moje otázky, o ktorých vedeli aj jeho nadriadení, nereagoval. Otázky si môžete prečítať na konci článku.

Otázky pre Jána Vaľa:

 • Ako a kedy ste sa spoznali s Rastislavom Prieložným z Humenného? Aký je Váš vzťah?

 • Keď ste pomáhali jeho dcére dostať sa do PZ, prečo to bolo rovno na ÚBOK a nie napríklad na obvodné oddelenie či okresné riaditeľstvo?

 • Aký je Váš vzťah k Martinovi Smiškovi?

 • Kedy a pri akej príležitosti ste s ním prišli naposledy do kontaktu?

 • Vraj ste odišli zo SEPS-u, môžete to, prosím, potvrdiť? Kde pôsobíte teraz?

Otázky pre Martina Smiška:

 •  Aký je Váš vzťah k Jánovi Vaľovi? Kedy, kde a ako ste s ním prišli naposledy do kontaktu?

 • Ako si vysvetľuje, že Vaša manželka sa dostala rovno na ÚBOK?

 • Môžete prosím, uviesť prehľad Vašej služobnej činnosti na riadiacich funkciách? 

Júlia Piraňa Mikolášiková

Júlia Piraňa Mikolášiková

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  335
 •  | 
 • Páči sa:  329x

Témy spojené s políciou, prokuratúrou, súdmi a organizovaným zločinom.Písala som pre Nový Čas, pre Aktuálne.sk ( Články tu ). Teraz píšem pre TVKRIMI.SK Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu