Cri du coeur

Každý, komu naozaj záleží na vlastnej rodine a aj na postavení rodiny v spoločnosti, musí vidieť tie problémy rodín, ktoré vidí kolega bloger, pán Herman. Jeho článok mi pripomenul cri du coeur - plač srdca, ktorý prežíval pápež Lev XIII. pri kritike súdobého spoločenského systému, čiže liberalizmu 19. storočia. Beznádej mnohých rodín, emigrácia, odcudzenie - to boli hlavné príčiny jeho kritiky vtedajšieho spoločenského systému. Vtedy, a dovtedy v histórii nikdy neexistovalo niečo ako rodinná politika vlády. Dnes také politiky existujú, situácia rodiny sa však zrejme zásadne nezmenila.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)

Je síce pravda, že chudobný dnes by bol boháčom oproti chudobnému konca 19. storočia, a je pravdou, že kto dnes naozaj chce, finančne svoju rodinu zabezpečí, i keď napríklad sezónnou prácou v cudzine. Problém je však v tom, že sa zrejme nezmenila duchovná stránka finančnej situácie rodiny. Tou chápem pretrvávajúcu emigráciu, zostávajú všemožné pocity odcudzenia, a ak už aj nie je beznádej, je tu odcudzenie voči spoločnosti, ktorá takúto situáciu rodiny nerieši úspešne, a to bez rozdielu či je pri moci tá alebo oná strana. Je pritom príznačné, že sa všeobecne mylne rozumie, že ak má spoločnosť problém, musí k riešeniu pristúpiť štát, a to okamžite a výlučne on. Problémy rodiny sú problémy spoločnosti, a preto sa politické strany snažia na túto tému nalákať voličov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred voľbami každá "zvoliteľná" strana ponúka jedno a to isté riešenie problémov rodiny: dávky. Niektorá strana ich chce mať vyššie, iná nižšie, niektorá chce pridať motivačný faktor do konštrukcie dávok, ale systém je ten istý - nabudiť (aspoň u niektorých) ľudí dojem, že dostanú niečo za nič. Je to podplácanie voličov. Je to pochopitešné, vzhľadom k tomu, aká ideológia v spoločnosti prevláda (intervencionistická - hovorí, že štát nám má byť vo všetkom oporou) a vzhľadom k tomu, aký systém deľby moci tu máme. Zvrchovaný, či suverénny parlament je totiž naviac ľahkou korisťou súťaže záujmových skupín, a následného bujnenia verejných rozpočtov.

SkryťVypnúť reklamu

Jediná strana, ktorá neverí, že štát je schopný vyčarovať niečo z ničoho, a tvrdí, že je potrebné znížiť všetky dane a zároveň zrušiť prídavky na deti, je "malá strana" OKS. Za deti nesú zodpovednosť v prvom rade rodičia. Vždy to tak bolo. Od konca 19. storočia, kedy do vecí rodiny vstúpil všade na svete štát, sa len pokrivilo zdravé plánovanie rodiny a v dnešnej postmodernej dobre, ktorá si neváži rodinu (tak, ako si neváži pravdu) už ani čoraz vyššie dávky (politické úplatky) nemotivujú ľudí k vyššej pôrodnosti.

Čo ak pokles pôrodnosti spôsobil rast štátu? Čo ak sa na dobrý cieľ použil kontrafinálny prostriedok? Je potrebné znovu vrátiť ľuďom nádej. Súhlasím s OKS v tom, že musíme zrušiť ilúzie "rodičovského" štátu. Ale je potrebné ho niečím nahradiť. Na to nesmú chlapci v OKS zabudnúť a toto podľa mňa ešte nemajú úplne domyslené.

SkryťVypnúť reklamu

Nebojme sa!

Tomáš Krištofóry

Tomáš Krištofóry

Bloger 
  • Počet článkov:  68
  •  | 
  • Páči sa:  0x

It's more complex than you can imagine. Not only economy, but morals as well. This ignorance is inevitable. What can we then do? We still have institutions to cope with this ignorance. This is what this blog is about.Je to zložitejšie než si dokážeme predstaviť. Nielen ekonomika, ale aj morálka. Táto nevedomosť je nevyhnutná. Čo nám teda ostáva? Máme inštitúcie na vyrovnanie sa s touto nevedomosťou. O tom je môj blog. Zoznam autorových rubrík:  Spoločenské vedy - inéEkonómiaFilozofiaEkonómia vs. politikaCirkev a vieraVzťahy cirkvi a liberalizmuČriepky histórieVzťahyMENDELUŽivot taký, aký jehory môjho srdcaNF VŠESúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu