Tomáš Krištofóry
Zanikne rodina? Odpoveď ekonóma
Môj článok Zanikne rodina? Odpoveď ekonóma nájdu moji čitatelia tu: http://www.postoy.sk/zanikne_rodina_odpoved_ekonoma
It's more complex than you can imagine. Not only economy, but morals as well. This ignorance is inevitable. What can we then do? We still have institutions to cope with this ignorance. This is what this blog is about.Je to zložitejšie než si dokážeme predstaviť. Nielen ekonomika, ale aj morálka. Táto nevedomosť je nevyhnutná. Čo nám teda ostáva? Máme inštitúcie na vyrovnanie sa s touto nevedomosťou. O tom je môj blog. Zoznam autorových rubrík: Spoločenské vedy - iné, Ekonómia, Filozofia, Ekonómia vs. politika, Cirkev a viera, Vzťahy cirkvi a liberalizmu, Čriepky histórie, Vzťahy, MENDELU, Život taký, aký je, hory môjho srdca, NF VŠE, Súkromné, Nezaradené
Môj článok Zanikne rodina? Odpoveď ekonóma nájdu moji čitatelia tu: http://www.postoy.sk/zanikne_rodina_odpoved_ekonoma
Lukáš Krivošík mi urobil veľkú radosť svojím komentárom o Chestertonovi. Pripomenul mi ním viacero Chestertonových myšlienok, ktoré sa dotkli aj môjho srdca. Jednou z tých myšlienok je, že tie najlepšie veci v živote sú skoro zadarmo alebo úplne zadarmo. Lukáš to ilustroval tým, že si kúpil Chestertonovu Ortodoxiu za 39 korún. Môžem potvrdiť, že mám podobnú skúsenosť. Ja mám Ortodoxiu za 20 Kč a Lukášov komentár mám úplne zadarmo. Článok ma nadchol tak, že som sa dokázal vytrhnúť zo svojej denno-dennej rutiny a dovolil som si radosť zo života. Dožičil som si jednu ohromnú maličkosť, ktorú som si už dlho odopieral: miništrovanie v kostole.
Nedeľné prvé čítanie o zoslaní Ducha Svätého mi veľmi utkvelo v pamäti. Keď som bol ešte na strednej škole miništrantom, mojou najobľúbenejšou službou bolo čítanie. Čítaval som často a na tie časy, keď som v smižianskom farskom kostole čítal čítania takmer každý deň, si do istej miery nostalgicky spomínam ako na dobu intenzívneho vzťahu k Svätému Písmu. Časy sa zmenili a moje posledné Turíce som strávil úvahami s pastierskym listom otca biskupa Františka Tondru na tému: Voľby do EP a pokračujúce pôsobenie Ducha Svätého.
Vatikán je z princípu podozrievavý voči ekonómom. Zdá sa však, že stačí pár vrelých slov o dôstojnosti každého človeka, o konci chamtivosti západných bankárov (okrem neho samotného) a o veľkolepom pláne vytrhnutia krajín tretieho sveta z kruhu chudoby, a dvere v kúrii sa postupne začínajú otvárať. A to napriek tomu, že tieto návrhy publikuje neúspešný bankár, snažiaci sa presadiť štátom garantované projekty v rozvojových krajinách.
Toto je odkaz na článok publikovaný na inom mieste. V texte, vychádzajúcom z tu publikovaného článku, nahliadam slovenskú ekonomickú situáciu vo vzájomnej komplementarite pohľadu ekonomického a teologického, vyjadreného katolíckymi biskupmi. Jedným myšlienkovým nosným základom textu je pohľad Waltera Euckena na spoločnosť ako systém, v ktorom medzi sebou interagujú a sú na sebe navzájom závislé systém ekonomický, systém politický a systém morálky a kultúry, ktorý tvoria subjekty otvorenej spoločnosti. A druhý myšlienkový pilier textu je personalistický prístup katolíckych teológov.
Bol som prednedávnom konfrontovaný s názorom, že Michael Novak zle reinterpretoval učenie pápeža Jána Pavla II., a keďže vychádzam z Michaela Novaka, sa podľa názoru Petra Friša mýlim s Michaelom Novakom aj ja. Frišo ma tiež nemiestne odsúdil z ekonomického redukcionizmu. Svoj široký spoločenskovedný prístup uplatňujem napr. v tomto článku. Personalizmus, ktorý pápež Ján Pavol II. zastával, umožnil vytvorenie platformy možnej spolupráce morálnejteológie a ekonómie v skúmaní a normovaní spoločnosti. Michael Novak sa chopil príležitosti a svojimi personalistickými znalosťami ekonómie pomohol rozšíriť pápežov personalizmus. Ján Pavol II. čerpal z Michaela Novaka, nedošlo k tomu, že Novak pápežove názory zle reinterpretoval. Ćlánok s diskusiou nájdete na adrese: http://www.kdmstt.sk/index.php?type=6&clanok=37&id=
Pred časom (9. 11.) bolo publikované Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno – ekonomickej situácii na Slovensku. Ako študent ekonómie so záujmom o dianie v cirkvi ho vrelo vítam. S napätím som očakával reakcie na vyhlásenie biskupov. Som sklamaný z toho, že až do reakcie Imricha Gazdu 5. 12. reagovali iba politické subjekty. Jeho článok je v niečom blízky môjmu článku, ale môj článok prekračuje rámec jeho článku neutrálnou analýzou vyhlásenia biskupov. Je pochopiteľné, avšak vecne neodôvodnené, že sa vyhlásenia biskupov chopili strany Smer a KSS. I keď sa Fico snažil presvedčiť (13. 11. 2005 v relácii V politike televízie TA3), že ja nechcem z toho vytĺcť politický kapitál, sám sa usvedčil z opaku.