Po piatich rokoch strávených v Londýne sa na rodnú zem zrazu začala pozerať inými očami a všímať si jej zaujímavosti i bohatstvo, ktoré predtým unikali jej pozornosti.
Spočiatku bolo jej zámerom sprostredkovať viac informácií o našej krajine najmä deťom Slovákov žijúcich v zahraničí. Preto sú texty jej kníh písané paralelne v dvoch stĺpcoch v dvoch jazykových mutáciách – slovensky a anglicky. Avšak texty v angličtine sú obohatením aj pre slovenských žiakov pre ich rozvíjanie a utvrdzovanie si cudzieho jazyka.
Začal mesiac marec – mesiac knihy a začalo aj ďalšie uvoľňovanie opatrení v súvislosti s Covidom-19. To je živná pôda na opätovné väčšie oživenie činností knižníc, múzeí a rôznych iných kultúrnych zariadení.
Nie je tomu inak ani v Hanušovciach nad Topľou. V stredu 9. marca 2022 sa v koncertnej sieni Malého kaštieľa uskutočnila beseda k jednej z najnovších kníh Lenky Šingovskej z Košíc. Kniha síce vyšla ešte v roku 2019, ale onedlho na to koronavírus obmedzil náš život dovtedy nevídaným spôsobom, a tak priestory kaštieľa inokedy plné najmä detského džavotu boli nadlho viac spustnuté ako živé.
Lenka Šingovská tu nebola prvýkrát. Besedou ku knihe ŽIVOT NA KOĽAJNICIACH – LIFE ON THE RAILS nadviazala na predchádzajúcu spoluprácu s vedením Mestského kultúrneho strediska v Hanušovciach nad Topľou v osobe riaditeľky Ľubice Tomkovej, ktorá je zároveň aj vedúcou knižnice.
Prezentácia knihy a beseda ma zaujali z viacerých pohľadov – z pohľadu témy a jej spracovania i z pohľadu, akou formou sa autorka na besedách prihovára deťom.
Staršej generácii kniha pripomína časy, keď to na železniciach a vo vlakoch fungovalo trochu alebo poriadne inak ako v súčasnosti. Mladej generácii ponúka pohľad do obdobia, keď ich rodičia a starí rodičia boli o niekoľko desiatok rokov mladší a konfrontovať tamto obdobie s dneškom.
Na príbehu chlapca, ktorý je na prázdninách u svojho strýka – železničiara a spolu podnikajú cesty vlakom po rôznych kútoch Slovenska, autorka zábavnou formou vťahuje detského čitateľa do sveta konkrétnych faktov o vlakoch a železniciach, a tak veľmi pútavou formou rozširuje jeho vedomosti z tejto oblasti.
Samotná prezentácia knihy bola veľmi interaktívna. Zúčastnili sa asi osemroční školáci. Pani Lenka sa ich úplne na začiatku opýtala, kto už cestoval vlakom. Dvihla sa asi polovica všetkých rúk. Tá druhá polovica cestuje viac autom alebo autobusom. A potom sa rozprúdila vrava otázok a odpovedí. Pýtala sa pani Lenka detí, pýtali sa deti pani Lenky. Neobišla nikoho bez odpovede, aj keď tých otázok bola v istom momente doslova spŕška z oboch strán miestnosti, spredu i zozadu. Deti boli zvedavé, ale na druhej strane na mnohé otázky, ktoré pani Lenka položila im, vedeli aj odpovedať.
Bárs by sa život čím skôr dostal znova do normálnych koľají bez akéhokoľvek priameho či postranného ohrozenia, aby sa deti mohli bez akýchkoľvek prekážok vzdelávať, a tak náležite rozvíjať svoje vedomosti i zručnosti.
Názov publikácie: ŽIVOT NA KOĽAJNICIACH – LIFE ON THE RAILS
zo série SLOVENSKO krajina plná tajomstiev – SLOVAKIA a country full of wonders
Autor: Lenka Šingovská
Vydavateľstvo: CLASS, s.r.o.
Rok vydania: 2019
Prečítajte si tiež
Dejiny železníc horného Zemplína (o autorovi i knihe)
Železničná odysea – O zážitkoch pri cestovaní železnicou počas jednej snehovej kalamity
Chrápajúci virtuóz – O zážitku v železničnej čakárni v Kysaku
Vo vlaku – Trasa Kysak-Kraľovany-Trstená