Banská inžinierka autorkou vlastivedných rozprávok pre žiakov

Ako dieťa nenávidela vlastivedu, dnes cíti potrebu žiakov na ňu „namotávať“ nenásilnou či dobrodružnou cestou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Po piatich rokoch strávených v Londýne sa na rodnú zem zrazu začala pozerať inými očami a všímať si jej zaujímavosti i bohatstvo, ktoré predtým unikali jej pozornosti.

Spočiatku bolo jej zámerom sprostredkovať viac informácií o našej krajine najmä deťom Slovákov žijúcich v zahraničí. Preto sú texty jej kníh písané paralelne v dvoch stĺpcoch v dvoch jazykových mutáciách – slovensky a anglicky. Avšak texty v angličtine sú obohatením aj pre slovenských žiakov pre ich rozvíjanie a utvrdzovanie si cudzieho jazyka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začal mesiac marec – mesiac knihy a začalo aj ďalšie uvoľňovanie opatrení v súvislosti s Covidom-19. To je živná pôda na opätovné väčšie oživenie činností knižníc, múzeí a rôznych iných kultúrnych zariadení.   

Nie je tomu inak ani v Hanušovciach nad Topľou. V stredu 9. marca 2022 sa v koncertnej sieni Malého kaštieľa uskutočnila beseda k jednej z najnovších kníh Lenky Šingovskej z Košíc. Kniha síce vyšla ešte v roku 2019, ale onedlho na to koronavírus obmedzil náš život dovtedy nevídaným spôsobom, a tak priestory kaštieľa inokedy plné najmä detského džavotu boli nadlho viac spustnuté ako živé.    

SkryťVypnúť reklamu

Lenka Šingovská tu nebola prvýkrát. Besedou ku knihe ŽIVOT NA KOĽAJNICIACH – LIFE ON THE RAILS nadviazala na predchádzajúcu spoluprácu s vedením Mestského kultúrneho strediska v Hanušovciach nad Topľou v osobe riaditeľky Ľubice Tomkovej, ktorá je zároveň aj vedúcou knižnice.

Prezentácia knihy a beseda ma zaujali z viacerých pohľadov – z pohľadu témy a jej spracovania i z pohľadu, akou formou sa autorka na besedách prihovára deťom.

Staršej generácii kniha pripomína časy, keď to na železniciach a vo vlakoch fungovalo trochu alebo poriadne inak ako v súčasnosti. Mladej generácii ponúka pohľad do obdobia, keď ich rodičia a starí rodičia boli o niekoľko desiatok rokov mladší a konfrontovať tamto obdobie s dneškom.

SkryťVypnúť reklamu

Na príbehu chlapca, ktorý je na prázdninách u svojho strýka – železničiara a spolu podnikajú cesty vlakom po rôznych kútoch Slovenska, autorka zábavnou formou vťahuje detského čitateľa do sveta konkrétnych faktov o vlakoch a železniciach, a tak veľmi pútavou formou rozširuje jeho vedomosti z tejto oblasti.       

Samotná prezentácia knihy bola veľmi interaktívna. Zúčastnili sa asi osemroční školáci. Pani Lenka sa ich úplne na začiatku opýtala, kto už cestoval vlakom. Dvihla sa asi polovica všetkých rúk. Tá druhá polovica cestuje viac autom alebo autobusom. A potom sa rozprúdila vrava otázok a odpovedí. Pýtala sa pani Lenka detí, pýtali sa deti pani Lenky. Neobišla nikoho bez odpovede, aj keď tých otázok bola v istom momente doslova spŕška z oboch strán miestnosti, spredu i zozadu. Deti boli zvedavé, ale na druhej strane na mnohé otázky, ktoré pani Lenka položila im, vedeli aj odpovedať.

SkryťVypnúť reklamu

Bárs by sa život čím skôr dostal znova do normálnych koľají bez akéhokoľvek priameho či postranného ohrozenia, aby sa deti mohli bez akýchkoľvek prekážok vzdelávať, a tak náležite rozvíjať svoje vedomosti i zručnosti.

Názov publikácie: ŽIVOT NA KOĽAJNICIACH – LIFE ON THE RAILS

zo série SLOVENSKO krajina plná tajomstiev – SLOVAKIA a country full of wonders

Autor: Lenka Šingovská

Vydavateľstvo: CLASS, s.r.o.

Rok vydania: 2019

Prečítajte si tiež

Dejiny železníc horného Zemplína (o autorovi i knihe)

Železničná odysea – O zážitkoch pri cestovaní železnicou počas jednej snehovej kalamity

Chrápajúci virtuóz – O zážitku v železničnej čakárni v Kysaku

Vo vlaku – Trasa Kysak-Kraľovany-Trstená

Agáta Krupová

Agáta Krupová

Bloger 
  • Počet článkov:  187
  •  | 
  • Páči sa:  89x

Zaujíma ma spoločnosť, kultúra, tradície a mnohé iné, rada píšem o zážitkoch všed- ného dňa, občas sem pripletiem i nejaký recept. Predtým som viac písala o Londýne a Anglicku, lebo som tam istý čas žila a stále tam žijú moji najbližší. V ostatnom čase sa začínam viac venovať rodnému mestečku Hanušovce nad Topľou a jeho okoliu - prírode, histórii, pamiatkam i zaujímavým ľuďom. Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoHanušovce nad Topľou a okolieLondýn, Veľká BritániaMestá a miesta Veľkej BritánieKnihyFilm a televíziaDivadloReceptyJazyk, nárečie, slangZvyky, tradície, obradyHistorický kalendárDetiSpomienkyAj taký je životZamysleniaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu