Synonymom rímskych mozaík na Sicílii sa právom stalo miesto Piazza Armerina ležiace takmer v strede ostrova. Neprávom sa tak ostatné mozaikové miesta dostávajú do tieňa slávnej vily a málokedy k sebe dokážu privábiť návštevníkov. Málo z nich totiž tuší, že sa tu nachádzajú aj iné rímske vily posiate mozaikami. Za najpozoruhodnejšími mozaikami juhovýchodu Sicílie sa treba vybrať neďaleko barokového mesta Noto. Stačí prejsť len niekoľko kilometrov južne od barokovej perly ostrova, ktoré silné zemetrasenie zo 17.storočia takmer zmietlo z povrchu zemského. Krajina sa vystrie do príjemnej roviny len občas rozvrásnenej nízkymi pahorkami. Úrodnú nížinu neďaleko riečky Tellaro vypĺňajú ovocné stromy, staručké olivovníky, vinič a zlaté klasy tancujúce vo vetre. Z ničoho sa tu na okraji cesty objavia hnedé značky označujúce v týchto končinách staré pamiatky a šípky Vás dovedú až k vile. Bez vlastnej dopravy by sa sem človek dostal len veľmi ťažko. Moderná vila stojí obrazne povedané v strede ničoho a do všetkých strán sa rozbiehajú polia. Auto parkuje na štrkovom parkovisku a všade panuje ticho. Ak by návštevník nevedel, že tu za modernými múrmi usadlosti sa ukrývajú staroveké poklady, nenapadlo by ho to. Nie je tu ani živej duše. Až bližší pohľad prezradí, že sa tu predsa len niekto nachádza a predáva vstupenky pre vstup do areálu.
Mozaiky v starovekom Tellare objavili pomerne nedávno. Je tomu len 43 rokov odkedy archeológovia poznajú tajomstvá tohto neznámeho miesta. Neznámym však paradoxne zostalo aj po objave, pretože ani mnohí ľudia tu na Sicílii o existencii Tellara netušia. Od objavenia mozaík sa na tomto mieste mali diať zvláštne veci. Niektoré mozaiky sa stratili pod rukami vykrádačov. Niektoré sa dokonca mali znovu objaviť a celé desaťročia trvalo, kým archeologický ústav vilu sprístupnil v roku 2008 pre návštevníkov. Dnes tu dýchajú výjavy zaniknutého 4.storočia. Presne z tejto epochy totiž rímska vila pochádza a mozaiky v nej v sebe nesú stopy onej zabudnutej doby. Rímska vila bola pomerne veľká, pretože sa rozkladala na 6000 metroch štvorcových a kto do nej vstúpil, toho obkolesilo stĺporadie vytvárajúce príjemný priestor. Tu pod ním, ale aj na mnohých iných miestach si bohatí majitelia vily nechali zhotoviť mozaikové podlahy, ktoré v 4.storočí predstavovali vrchol luxusu. Netešili sa z nich však veľmi dlho, pretože sa predpokladá, že vila bola obývaná nanajvýš sto rokov a potom ju zachvátil požiar. Podobne ako vo vile v Piazze Armerine aj tu sa predpokladá, že mozaiky zhotovili majstri zo severnej Afriky, ktorí boli králi tohto precízneho remesla. Aj dnes nájdeme v Maroku či Tunisku nádherné mozaikové výzdoby starovekých miest.










Tak ako v slávnejšej vile v Piazze Armerine aj tu človek objaví na mozaikách svet luxusného lovu, rybolovu, hostín, exotických zvierat či mnohé výjavy z mýtických príbehov s bájnymi hrdinami. Krásne ženy vyskladané zo stoviek maličkých kamienkov v dlhých, splývajúcich šatách vystriedajú rímski vojaci v brnení a kožených sukničkách. Stačí pohľad vedľa a odrazu sa z kamienkov vynorí príbeh Satyra naháňajúceho majnádu a pár metrov odtiaľto sa medzi lovcami hrdo prechádza lev s hustou hrivou. Medzi najkrajšie mozaiky patria mužské postavy patriace Achillovi, Odyseovi a Diomedovi, ktorí vyvažujú mŕtve telo trójskeho hrdinu Hektora. Kráľ Priamos tu kedysi mal sledovať túto smutnú scénu, no žiaľ sa dnes z mozaiky stratil. Neďaleko od slávnych bojovníkov sa pod stromami koná opulentná hostina. Postavy aristokratov ležia na zemi a pred nami sa podáva tácka s pečenou kačicou. Otrok vylieva vodu z karafy na ruky jedného z nich a ďalší nalieva iným postavám víno. Mozaiky sú tak krásne a živé, že človeka vtiahnu do svojich príbehov a kto sa na ne dlho zahľadí, pred jeho očami sa odrazu príbehy odvíjajú a nestoja poskladané z kamienkov.















Rímska vila Tellaro: 36°50'1.50"N 15° 4'42.45"E
foto: Tomáš Kubuš, Tellaro, 31.8.2010