Noc v jurte na okraji púšte Kyzylkum

Stredoázijský Uzbekistan je synonymom pre Hodvábnu cestu a historické miesta ako Samarkand, Buchara či Chiva. Má v sebe však aj mnoho iného a každé dobrodružné srdce sa roztancuje nad možnosťou prespať noc či niekoľko nocí v tradi

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)

Medzi historickými perlami Samarkand a Buchara sa dá prejsť priamou cestou, ktorá Vás z jedného fascinujúceho miesta dovezie do druhého za niekoľko hodín. Dá sa však aj pohrať s časom a nezvoliť priamu cestu, ale vybrať si zachádzku. Za priemyselným mestom Navoi sa cesta rozbehne na sever krajiny a o hodinu sa na periférii zjavia skalnaté kopce. Priamo pomedzi ne sa vlní cesta ako obrovitánsky kamenný had bez hlavy a bez konca. Tam na druhej strane leží málo známe mesto Nurata. Málo známe je pre nás Európanov, no Uzbeci ho poznajú veľmi dobre. Vyrábajú sa tu totiž tie najkrajšie vyšívané textílie zvané suzani, stojí tu posvätný areál Čašma s mešitou a jazierkami plnými rýb a na hlinenom pahorku za mestom sa dvíhajú ruiny niekdajšej pevnosti, ktorú tu v 4.storočí pr.Kr založil na svojom ťažení Alexander Veľký. Nurata je posledným bodom civilizácie a za ňou sa rozkladajú už len občasné dedinky či neveľké mestečká, ktoré svojim pieskovým jazykom oblizuje slávna púšť Kyzylkum.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vstupná brána do posvätného areálu v Nurate
Vstupná brána do posvätného areálu v Nurate (zdroj: TK)
Posvätný areál Čašma v Nurate
Posvätný areál Čašma v Nurate (zdroj: TK)
Posvätný areál v Nurate s mešitou
Posvätný areál v Nurate s mešitou (zdroj: TK)
Pevnosť Alexandra Veľkého
Pevnosť Alexandra Veľkého (zdroj: TK)
Výhľad na starú Nuratu
Výhľad na starú Nuratu (zdroj: TK)

Kyzylkum tvorí podstatnú časť rozlohy centrálneho Uzbekistanu a zasahuje aj sem do oblasti Nuraty, hoci na týchto miestach leží východná hranica púšte. Spoločne s turkménskou púšťou Karakum patrí k najvýznamnejším púšťam strednej Ázie, no netreba si ju romantizovať. Nepôsobí tak krásne a oku lahodiac ako napríklad marocká Sahara pri Erg Chebbi či púšte na periférii Dubaja. Kyzylkum skôr pripomína polomŕtvu krajinu zaliatu pieskom pomedzi ktorý rastú tisíce kríkov. Len občas z krajiny vykukne zlatá piesková duna s prímesou červenej farby. Práve ona dala púšti meno, pretože v turkických jazykoch znie jej preklad „červený piesok“. Kyzylkum je najkrajšia na jar na prelome apríla a mája. Vtedy doslova rozkvitne a okrem všadeprítomných kríkov sa k nebu dvíhajú aj drevené stonky na ktorých sa vynímajú farebné kvety. V lete už kvety nenájdete a jediné stopy niekdajšej krásy predstavujú občasné stonky, ktoré nezrútil vietor.

SkryťVypnúť reklamu

Na okraji púšte sa objaví obrovské, umelo vybudované jazero zvané Aidarkul. Len pár kilometrov od neho leží tábor s jurtami, no bola by škoda ísť rovno tam, ak sa môže človek poprechádzať aspoň na chvíľku nábrežím jazera. Aidarkul nepoznali dávni cestovatelia križujúci región Hodvábnej cesty. Boli by prekvapení, keby teraz kráčali týmito miestami a odrazu by sa pred nimi vynorila hladina nekonečnej vodnej plochy. Jazero sa tu naplnilo medzi rokmi 1969 a 1970 po tom ako sa v susednom Kazachstane nevedeli vyrovnať s obrovským náporom vody, ktorú so sebou priniesli záplavy na rieke Syr Darya a vodu presmerovali sem do uzbeckej púšte. Odvtedy na novších mapách svieti Aidarkul, ktorý má po dĺžke takmer 250 kilometrov a zaberá plochu cca 3000 kilometrov štvorcových. Miestni sa sem chodia kúpať, chodia sem na ryby a mnohí si so sebou berú stany, aby tu prežili niekoľko príjemných chvíľ. Turizmus tu však takmer neexistuje a tak máte zaručené, že na jeho brehoch budete sami.

SkryťVypnúť reklamu
Brehy púštneho jazera Aidarkul
Brehy púštneho jazera Aidarkul (zdroj: TK)
Zaujímavý breh jazera Aidarkul
Zaujímavý breh jazera Aidarkul (zdroj: TK)
Jazero Aidarkul na prahu púšte Kyzylkum
Jazero Aidarkul na prahu púšte Kyzylkum (zdroj: TK)

Pár kilometrov od brehov jazera stojí jeden z niekoľkých kempov, kde môže človek vypnúť a užiť si čas mimo civilizácie. Za pahorkom sa rozleje neveľká lúka okolo ktorej stojí asi dvadsať krásnych júrt. Stoja vedľa seba a hoci nie sú porozhadzované v divočine ako v Mongolsku či Kirgizstane, stále v sebe nesú nomádsku hrdosť a závan dobrodružstva. Každú jurtu zdobia drevené dvere s farebnými maľbami a jej telo tvoria drevené trámy obalené plachtami či kožami. Zvonku vyzerá pomerne malá, ale ako náhle človek vstúpi dnu, obklopí ho priestor s ktorým nepočítal. Drevené trámy sa zbiehajú k stropu, kde sa spájajú v kolese zvanom tündük. Drevené koleso sa považuje za srdce jurty a tým pádom najdôležitejšiu časť celej konštrukcie. Samotný Kirgizstan si tündük dokonca zvolil aj na svoju vlajku. Interiér je veľmi jednoduchý, no viac človeku netreba. Niekoľko matracov pohodených na zemi doplnili o periny, vankúše a je to. Nič viac, nič menej, no pritom všetko. Za jurtami sa dvíhajú malé pieskové kopčeky posiate trávou a za nimi sa pasie stádo stredoázijských tiav. Sú väčšie a mohutnejšie než tie aké človek pozná z Tuniska či Egyptu a hlavným rozdielom sú hrby. Stredoázijské ich majú dva a majú dlhšiu srsť. Koráby púšte. Kedysi si bez nich nedokázali predstaviť karavanu a stali sa symbolom Hodvábnej cesty, najromantickejšej cesty všetkých čias, ktorá dokáže zaplniť srdce aj myseľ. Vysadnem si na ťavu medzi tvrdé hrby a užívam si kolísavý svet naokolo. Ísť takto niekoľko dní muselo dať neskutočne zabrať, ale človek si zvykne na všetko. Sem tam sa naokolo mihne syseľ a medzi kríkmi sa pomaličky prevaľujú suchozemské korytnačky.

SkryťVypnúť reklamu
Nový domov v podobe jurty
Nový domov v podobe jurty (zdroj: TK)
V tábore stojí niekoľko júrt vedľa seba
V tábore stojí niekoľko júrt vedľa seba (zdroj: TK)
Interiér jurty s tündükom
Interiér jurty s tündükom (zdroj: TK)
Pohoda v jurte
Pohoda v jurte (zdroj: TK)
Oddychujúca ťava
Oddychujúca ťava (zdroj: TK)
Všetko pripravené na jazdu
Všetko pripravené na jazdu (zdroj: TK)
Moderný nomád
Moderný nomád (zdroj: TK)
Z ťavieho chrbta
Z ťavieho chrbta (zdroj: TK)
Hra tieňov
Hra tieňov (zdroj: TK)
Mohutné stredoázijské ťavy
Mohutné stredoázijské ťavy (zdroj: TK)
Tábor s jurtami
Tábor s jurtami (zdroj: TK)
Jedna vedľa druhej
Jedna vedľa druhej (zdroj: TK)

Jurty sú oázou pokoja, balzamom na dušu v uponáhľanom svete a nie je nič krajšie ako si sadnúť von, nechať jurty za chrbtom, otvoriť si knihu a nalievať si dúšky horúceho zeleného čaju do malých modro bielych mištičiek zvaných piala. Podľa starej tradície ich treba naliať tri krát, tri krát vrátiť do kanvičky, aby sa čaj premiešal, ochladil, správne vylúhoval a až potom sa môže piť. Čas sa stratil a premenil sa na pieskové zrnká poletujúce vzduchom pri každom pohybe vetra. Iba kvôli zapadajúcemu slnku vie človek odhadnúť, že sa blíži večer. Desiata miska čaju sa vytratila a slnečný kotúč nádherne sfarbil krajinu, ktorá akoby sa na horizonte rozhorela. Domáci pripravili na večeru niekoľko miestnych špecialít od šorpy až po chutný plov, fľaše uzbeckej vodky, ale čaj sa mi sem stále hodí viac. Jurty prikryje čierna tma a všetky sa v nej dokonale stratia. Žiaden svetelný smog nekazí výhľad a oči sa nevedia nabažiť krásnej oblohe s rozsypanými hviezdami. Mliečna dráha svieti akoby po nej prechádzali milióny hviezd a človek odrazu vidí súhvezdia o ktorých ani nepočul. Hviezdy na púšti nemajú konkurenciu. Rozhorel sa oheň a chladná noc sa odrazu stáva príjemnejšou. Kazašský nomád si sadne k nám a spustí svoje ťahavé i veselé melódie. Stačí zatvoriť oči a cítiť zimomriavky. Jeden z tých večerov na aké sa nezabúda.

Dievčatko pri jurte
Dievčatko pri jurte (zdroj: TK)
Každá jurta má vlastnú výzdobu dverí
Každá jurta má vlastnú výzdobu dverí (zdroj: TK)
Návšteva
Návšteva (zdroj: TK)
Jurta sa dá zbaliť na jednu ťavu
Jurta sa dá zbaliť na jednu ťavu (zdroj: TK)
Ticho, čaj, perzská poézia...
Ticho, čaj, perzská poézia... (zdroj: TK)
Pred jurtou
Pred jurtou (zdroj: TK)
Tábor s jurtami
Tábor s jurtami (zdroj: TK)
Exotika za jurtou
Exotika za jurtou (zdroj: TK)
Pri západe slnka
Pri západe slnka (zdroj: TK)
Posedenie pri nomádskych piesniach
Posedenie pri nomádskych piesniach (zdroj: TK)

foto: Tomáš Kubuš, Nurata, Aidarkul, Kyzylkum, apríl, sep-okt 2014

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  439
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Milujem cestovanie, cudzie krajiny, streetfood, jedlá, čaj, Turecko, Blízky či Stredný východ, Indiu, JV Áziu, Taliansko, Sicíliu, fotografovanie, písanie...no jednoducho CESTOVANIE!!! Mal som sen precestovať celý svet, zdvihnúť sa a ísť, zastaviť sa na miestach po ktorých túžim a nadýchnuť sa ich atmosféry a tak som si povedal, že nebudem len snívať, ale budem žiť svoje sny...Nájdete ma na mieste, kde sa venujeme nielen skvelému jedlu, ale kam píšem aj svoje postrehy a cestovateľské články:www.streetfoodhunters.com Autor cestopisu "Tisíc a jeden čaj. Príbehy z Hodvábnej cesty" - https://www.streetfoodhunters.com/tisic-a-jeden-caj-pribehy-z-hodvabnej-cesty/ Zoznam autorových rubrík:  MaďarskoStredná Ázia - Hodvábna cestaGrécko s batohom 2007Káhira - Istanbul 2008Čarovná Perzia 2008Central Asia, Iran 2009Južný Kaukaz 2010-2016Turecko, Irak 2010TureckoSeverná Európa - PobaltieMarokoMonakoTalianskoBlízky Východ - Stredný VýchodSicíliaFrancúzskoAnglicko - ŠkótskoBeneluxBlízkovýchodné dobrodružstvoŠpanielsko - PortugalskoGréckoUkrajinaRusko - BieloruskoIrakNemecko - RakúskoMaltaTuniskoČechy a MoravaCyprusIndia, Nepál, BhutánJuhovýchodná ÁziaArábiaBalkánEgyptMadagaskar 2015Transsibírska magistrála 2016

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

215 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu